Luin otsikon karseen alta kohdan 50-60 luku ja siinä kirjoitetaan kuinka alusvaatteet puettiin päälle oikein äidin valvonnassa tansseihin lähtiessä. Miksi näin, onhan hankalaa käydä esimerkiksi vessassa asioilla. Käytän joskus sukkanauhaliiviä ja puen aina alushousut viimeiseksi niin vessassakäynti on helpompaa.Onko väärin pukea näin.
Karsee
5
1372
Vastaukset
- Hihii.
Sakothan siitä tulee.
- Iso Irja
Sillä vain mainoskuvissa liivit ovat alushousujen päällä. Ajatelkaa aivoillanne, onko helpompi avata 14 hakasta kuin riipaista vyötärökuminauhasta pöksyt alas.
- 60- 70-luvulla
Äidit ajattelivat tyttäriensä siveyttä ja tiesivät hyvin ne nopeasormiset pojankössikät, jotka olivat aina vaanimassa meitä siveitä ja kilttejä tyttöjä.
Meillä ei edes riitänyt alushousut sukkanauhaliivien alla, vaan tiukat housuliivit piti aina pukea ennenkuin oli toiveitakaan päästä tanssirientoihin. Joskus innokkaan pojan saattaessa kotiin kiitti kyllä äitiä housuliiveistä ja taisi siinä joskus siveyskin varjeltua kun pojan usko loppui kireisiin housuliiveihin, jotka eivät millään suostuneet lähtemään jalasta.
- olis "tosimojovaa"
Kuulla.. Jäikö kuinkamoni,noiren "värkkien"vuoksi ilman aviopuolisoa.Tarkoitan että se rakas poika meni "ikäänkuin" toiselle?.
- alusasu
Jouduin myös käyttämään housuliiviä tai korsettia tansseihin mentäessä, äidin pyynnostä. Tosin olisin niitä kyllä muutenkin käyttänyt koska näin sai muodot kohdalleen ja naisellisuus esille. Eivät alusasut häirinneet seurustelua ollenkaan. Näppäräsorminen poika riisui palleatukiliivin ja korsetin hetkessä pois kun aika ensimmäiseen yhdyntään 20 v koitti. Monesti oli korsetti päällä ja onnistuihan se niinkin.
Haikeudella muistaen !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3066057Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483576Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1462750"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242151Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol981709- 661150
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua801024Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni140930Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10908Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11864