AUTTAKAA!!

Petetty

Sain tietää mieheni pettäneen minua. Päätimme jatkaa yhdessä vielä. Saamme vauvan lokakuussa ja haluan saada apua asiaan. Mihin otan yhteyttä?

13

1597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viollatori

      oman terveyskeskuksesi alueella on psykologin palvelut. Perheasiain neuvottelukeskus (seurakunta) tarjoaa myös maksutonta palvelua.
      Ehdottomasti jos apua tarvitset niin ota näihin paikkoihin yhteyttä.
      Ei tämä asia ole loppujenlopuksi "kuolemanvakavaa". KYllä sinä selviät. Aikaa se vie, mutta jokainen uusi eletty päivä on taas voiton puolella. Omasta kokemuksestani petettynä on nyt vuosi kulunut ja hengissä selvittiin.
      Ratkaisuja ei kannata ensihädässä tehdä. Anna ajan kulua, hae apua, keskustelkaa miehesi kanssa.
      Ihmiset ovat loppujenlopuksi vain inhimillisiä olentoja, virheitä tekeviä. Näistä virheistä sitten vain pitäisi oppia.

      • pettää uudelleenkin

        Yritä saada lapsi isommaksi.Unohda petollinen äijä ja keskity pieneen,viattomaan lapseen.Sillä kerran pettänyt pettää taatusti uudelleen.Ja myöhemmin sitten ,kun olet voimissasi ja lapsi isompi, on aika alkaa elämään omaa elämääsi.


      • 'villiruusu'
        pettää uudelleenkin kirjoitti:

        Yritä saada lapsi isommaksi.Unohda petollinen äijä ja keskity pieneen,viattomaan lapseen.Sillä kerran pettänyt pettää taatusti uudelleen.Ja myöhemmin sitten ,kun olet voimissasi ja lapsi isompi, on aika alkaa elämään omaa elämääsi.

        Miten niin pettää uudelleen? Et voi sanoa niin, kun et tiedä ja tunne tätä pariskuntaa ja mitä oikein on tapahtunut.
        Aloittaja: sinulle jo neuvottiinkin, mutta terapiaan voi mennä myös yksin. Jaksat kyllä ja rakkaus kestää kaiken.


      • oikeus lapsuuteen
        'villiruusu' kirjoitti:

        Miten niin pettää uudelleen? Et voi sanoa niin, kun et tiedä ja tunne tätä pariskuntaa ja mitä oikein on tapahtunut.
        Aloittaja: sinulle jo neuvottiinkin, mutta terapiaan voi mennä myös yksin. Jaksat kyllä ja rakkaus kestää kaiken.

        Huonon miehen sietää kyllä jonkin aikaa.Lapsi tarvitsee sinua nyt ja tässä.


      • kuin sanoit
        pettää uudelleenkin kirjoitti:

        Yritä saada lapsi isommaksi.Unohda petollinen äijä ja keskity pieneen,viattomaan lapseen.Sillä kerran pettänyt pettää taatusti uudelleen.Ja myöhemmin sitten ,kun olet voimissasi ja lapsi isompi, on aika alkaa elämään omaa elämääsi.

        joskus voi virheistään oppiaki.Meillä mies kerran petti(uhden yön juttu)ja sen jälkeiset vuodet opetti molempia paljon.Mies tajus ettei koskaa enää halua sitä tuskaa tuottaa edes itelleen.Nii kovat syyllisyyden tunnot oli että 3v niistä puhuttiin ja suhdetta paikkailtiin.Nyt ollaan onnellisempia kun kuherruskuukauden aikana.Mutta jos mies tietosesti pettää monta kertaa,on siis suhde,niin niillä ei paljon toivoa ole koska ne tulee useimmiten uusiutumaan kun ykkös suhde taas tasaantuu.Ne on sairaita,kaipaa lisäjännitystä elämäänsä tunteitta...


    • apua....

      Mies pettää, kun rouvalla on maha pystyssä. Niin ikävän tyypillistä, niin valitettavan inhottavaa. En voi edes kuvitella tuskaasi, mutta voin yrittää antaa sinulle jotain lohtua kertomalla omista kokemuksistani. Suurin syy siihen että en voi kuvitella tuskaasi on se, että olet raskaana ja se varmasti sekoittaa päätäsi vielä entistä enemmän.

      Ihan ensiksi on todettava että kunnallista ammattiapua tai väestöliiton parisuhdepsykologien apua saatat joutua odottamaan useita kuukausia. Yksityiseltä psykologilta voisit saada apua nopeastikin, mutta se toki maksaa. Kirkon perhetyö voi olla yksi kanava, mutta vaatii toki että on jonkinlainen vakaus kirkon suuntaan tai muuten se jeesustelu voi mennä yli hilseen.

      Ihan kuitenkin ensimmäisenä sinun kannattaa selvittää itsellesi mistä uskottomuudessa on kyse. Jos tämä oli ensimmäinen kerta, kun kohtaat uskottomuutta tai ensimmäinen kerta, kun päätät jatkaa suhdetta pettäjän kanssa, on sinun todella tarkkaan teroitettava itsellesi mistä pettämisessä on kyse.

      Tämä palsta on vaarallinen paikka tuon em. asian selvittämiseen. Täällä on lynkkausmeininki. Kaikkien uskottuuden kohdanneiden parien tulisi tämän palstan mukaan erota ja kaikki uskottomuus johtuu siitä, että pettäjä ei rakasta, välitä tai arvosta omaa kumppaniaan pätkän vertaa, kun on pystynyt pettämään. Lisäksi täällä viljellään aina ajatusta siitä, että kerran pettänyt pettäisi aina uudelleen.

      Ajatukset siitä, että miehesi ei rakasta sinua tai on ollut uskoton koska ei ole välittänyt sinusta pätkän vertaa ovat todellista myrkkyä itsellesi. Noista ajatuksista sinun on päästävä eroon. Sen sijaan sinun tulee miettiä voiko ihminen tehdä hetken huumassa jotain, joka on vastaan hänen arkimoraaliaan. Voiko ihminen rakastaa kahta ihmistä ja voiko ihminen riskeerata tärkeimmät asiat maailmassa (sinut ja vielä syntymättömän lapsen) vain saadakseen itselleen hetkeksi hyvää oloa.

      Suurin osa pettäjistä pettää itseään varten. Vain todella pieni murto-osa on niitä, jotka pettää kostaakseen tai tuottaakseen todellista mielipahaa kumppanilleen. "Itseään varten" tarkoittaa sitä, että tunne joka johtaa uskottomuuteen on niin suuri tunne, että kaikki muu maailmassa unohtuu. Se voi olla yhden illan pano jonkun voimakasta seksuaalista tunnetta herättävän kumppanin kanssa tai romanssi jonkun työkaverin kanssa, joka alkaa kaveruudesta, muuttuu ihastukseksi, kasvaa rakkaudeksi ja johtaa seksiin. Yhtä kaikki, se mikä vie asiaa eteenpäin on se tunne, jota pettäjä kokee saavansa.

      Tunneihmiset pettävät selvästi enemmän kuin rationaalisesti ajattelevat ihmiset. Kaikkein pahimpia ovat tietysti sosiaalisesti aktiiviset tunneihmiset. He päästävät muut ihmiset hyvin lähelle itseään ja eivät ajattele mihin sosiaalinen kanssakäyminen voi johtaa, ennen kuin se on jo liian myöhäistä.

      Itse olen petetty ja päättänyt jatkaa avioliitossani. Helppoa se ei ole ja vaatii sisua ja vahvuutta. Jos haluat niin voit kirjoitella: [email protected]

      • kaikki...

        näytteet ettet ole saanut sukupuolitautia vielä kaiken lisäksi.Monesti käy niin eli tulee tuplamurheet.


      • violaaator

        hlökohtaisesti sain nopeasti apua, kun avunantajat totesivat jo puhelimessa, että olen avun tarpeessa.
        Terv.kesk. psykologille pääsin parin päivän jonotuksella.
        Perheasiainkeskukseen oli pidemmät jonot, mutta sekin oli "vain" pari viikkoa.
        Perheasiainkeskuksessa on erittäin ammattitaitoista porukkaa. Enkä itse joutunut ainakaan hädässäni uskostani keskustelemaan.
        Apu sieltäkin oli erittäin asiantuntevaa ja helpottavaa.


      • vilhelmiina
        violaaator kirjoitti:

        hlökohtaisesti sain nopeasti apua, kun avunantajat totesivat jo puhelimessa, että olen avun tarpeessa.
        Terv.kesk. psykologille pääsin parin päivän jonotuksella.
        Perheasiainkeskukseen oli pidemmät jonot, mutta sekin oli "vain" pari viikkoa.
        Perheasiainkeskuksessa on erittäin ammattitaitoista porukkaa. Enkä itse joutunut ainakaan hädässäni uskostani keskustelemaan.
        Apu sieltäkin oli erittäin asiantuntevaa ja helpottavaa.

        Viestin kirjoittaja puhuu asiaa. Siis, mars apua hakemaan terveyskeskukseen, auttavat ja neuvovat siellä.


      • kertoon
        vilhelmiina kirjoitti:

        Viestin kirjoittaja puhuu asiaa. Siis, mars apua hakemaan terveyskeskukseen, auttavat ja neuvovat siellä.

        terkkarille äitiysneuvolassa tilanteesta ja kysy aikoja perheneuvolaan. Sinne voi hätätapauksessa päästä hyvin nopeasti. Tilanteennehan on akuutti.

        Jokatapauksessa pettäminen voi johtua esimerkiksi siitä, että tilanne on tulevalle isälle uusi ja siten kriisiä aiheuttava. Kyse on siis tulevan isän kriisistä, eikä sillä ole paljonkaan tekemistä sinun kanssasi. Tarkoitan, että sinä et ole syyllinen hänen valintoihin. Jokainen reagoi vaikeuksiin eri tavalla. Eli tarkoituksena on nyt selvittää tämä pettämiseen johtanut tilanne perusteellisesti. Niiden voimavarojen vallassa, jotka sinulla nyt on. Tarvitset keskusteluapua ja tukea. Ja myös tuleva isä tarvitsee.

        Oma entinen mieheni lähti pian vauvan ollessa vasta vähän yli 1-vuotias. Vauvan saaminen on joillekin miehille ylivoimainen asia, joten ne vaan sekoaa eikä ole kypsiä kantamaan vastuuta. Tiedän lisäksi lähipiiristä monia pienten lasten isiä, jotka pettää, ku niiden elämä on vaan niin tylsää nykyään. Eli erilaista ku ilman lasta. Seksiä ei tietenkään saa niin usein, koska ei ole enää aamuisin tilaisuutta, kun lapsi herää aikaisin ja illalla ei jaksa, kun energia on mennyt lapseen. Perheet lisäksi elää niin hektisiä aikoja, etteivät tajua, että sille seksille pitää raivata se tilaisuus vaikka väkisin. Vaikka silloin, kun vauva on päikkäreillä. Mutta silloin yleensä jompi kumpi on töissä, opiskelemassa tai lenkillä... Eli pitäisi ymmärtää. Toivottavasti tämä ei ainakaan loukannu ketään, että pitäisi ymmärtää raivata sitä aikaa. Eikä vaan häsättää menemään.

        Oma entinen mieheni ei voinut koskea minuun, koska pelkäsi että vahingoittaa vauvaa raskaana ollessani. Joten tällaisia pelkojakin pettämisen taustalla voi olla.


      • tiimari

        kirkon perheasiainkeskuksesta haimme mieheni kanssa apua uskottomuuskriisiin.Ei siellä kyselty vakaumusta eikä tarjottu mitään hengellisiä viisauksia vaan kuuntelevaa ja erittäin asiantuntevaa apua!!
        Ei kannata ylenkatsoa ennakkoluuloisesti mitään mahdollista kanavaa.


    • Petetty

      Kiitos kannanotoista. Pahin alkushokki on ohitettu ja nyt yritämme tosissamme mennä elämässä eteenpäin. Olemme saaneet apua, kirkon perheasiainneuvottelian kanssa tapaamme yhdessä ja yksin. Apua siis saa, kun sitä haluaa hakea! Alkuun oli siis tunne, että suhde loppuu tähän, mutta kun molemmilla on halu oikesti jatkaa, niin ulkopuolisen avun kanssa uskon sen onnistuvan hyvin.

      • Violaattori

        Tämä oli helpottavaa kuulla. Ehkä näin välttyi taas yksi turha ero.
        Toivon teille sydämmmestäni hyvää elämää - yhdessä.
        Ihminen on kuitenkin vain ihminen. Virheitä tekevä. Virheistä voi kuitenkin oppia. Ja on olemassa anteeksianto.
        Anteeksi voit antaa, hyväksyä tätä tekoa sinun ei tarvitse. Mutta kun annat anteeksi, alkaa tapahtuma hiipua muistoissa taustalle. Tilalle tulevat uudet tuulet, teillä varsinkin sen uuden ihmiselämän alku. Se on hyvä se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6013
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe