Joudun syömään isoja annoksia Tramalia kipuun. Nyt mua on alkanut pelottaa, että jään siihen koukkuun. Kuinka äkkiä Tramalista voi tulla riippuvaiseksi?
Kuinka nopeasti
9
343
Vastaukset
- asv1
..joudut opiaatteja käyttämään, niin riippuvuus kyllä niihin tulee. Itse käytin ko. lääkkeitä noin pari vuotta jatkuvasti ja kyllä tuli vieroitusoireita kun aloin irrottautumaan niistä...suositellaankin, että pikkuhiljaa vähennetään annoksia ja pidennetään lääkkeenoton väliaikaa...mutta kyllä niistä eroon pääsee! Että kun on kova kipu, älä ota paineita niist riippuvuuksista, vaan käytät sen mitä tarvii ja voin vakuuttaa, että irti niistä pääsee kyllä!
- riippuvuus tulee
Voi kiitos, osasit vastata noin lohduttavasti.
Lääkäreiltäkin olen kysynyt, eivät oikein sano mitään, vaikka asia huolestuttaa mua todella paljon.
Ehkäpä otan yhden Tramalin ja yritän saada unta. Kyllä tää hermokipu on ihan omaa luokkaansa. - selvitetty
riippuvuus tulee kirjoitti:
Voi kiitos, osasit vastata noin lohduttavasti.
Lääkäreiltäkin olen kysynyt, eivät oikein sano mitään, vaikka asia huolestuttaa mua todella paljon.
Ehkäpä otan yhden Tramalin ja yritän saada unta. Kyllä tää hermokipu on ihan omaa luokkaansa.mistä kipu johtuu, ja mistä ongelmasta se viestittää!
- hoidettu
Se on kai yksilöllistä. Mä söin sitä n. 3 vuotta, mutta kun kipujen syy löytyi, niin ei tehny yhtään enää mieli Tramalia.
- riippuvuus tulee
Kahelle edelliselle
Mulla on välilevyn pullistuma ja hermo pinteessä. Odottelen jatkotoimenpiteitä. Kyllä mä voin syödä tramalia, vaikka tiedänkin, että kipu johtuu tuosta.
Loppuiko sulla sitten kipu, kun syy löytyi? Ja mikä se syy oli? - hoidettu
riippuvuus tulee kirjoitti:
Kahelle edelliselle
Mulla on välilevyn pullistuma ja hermo pinteessä. Odottelen jatkotoimenpiteitä. Kyllä mä voin syödä tramalia, vaikka tiedänkin, että kipu johtuu tuosta.
Loppuiko sulla sitten kipu, kun syy löytyi? Ja mikä se syy oli?Oli mullakin pullistumia, prolapsia ja muita ongelmia. Kipujen ja noiden em. syynä oli ongelma, jonka lääkärit todella huonosti tunnistavat:
http://www.selkasivut.fi/selka/turunen/turunen.html
Eli koska lantioni oli ollut vinossa, oli se taivuttanut selkärankaa (skolioosia, notkoselkä) ja se oli kulunut ja välilevyt pullisteli. Kun lantio laitettiin suoraan, niin ranka oikeni ja kivut hävis. - riippuvuus tulee
hoidettu kirjoitti:
Oli mullakin pullistumia, prolapsia ja muita ongelmia. Kipujen ja noiden em. syynä oli ongelma, jonka lääkärit todella huonosti tunnistavat:
http://www.selkasivut.fi/selka/turunen/turunen.html
Eli koska lantioni oli ollut vinossa, oli se taivuttanut selkärankaa (skolioosia, notkoselkä) ja se oli kulunut ja välilevyt pullisteli. Kun lantio laitettiin suoraan, niin ranka oikeni ja kivut hävis.pullistuma on kaularangassa. Tai no, eihän sitä vielä tarkkaan tiedä, että mikä siellä painaa.
Ovatkohan kasvaimet yleisiä? - hoidettu
riippuvuus tulee kirjoitti:
pullistuma on kaularangassa. Tai no, eihän sitä vielä tarkkaan tiedä, että mikä siellä painaa.
Ovatkohan kasvaimet yleisiä?Kasvaimet ja pullistumat ovat harvinaisia kipujen aiheutajia. Niskarangassakin kipujen aiheuttaja on yleensä ihan joku muu... Ja onhan sille niskarangan pullistumallekin syynsä oltava. Ei ne itsekseen tule!
- riippuvuus tulee
hoidettu kirjoitti:
Kasvaimet ja pullistumat ovat harvinaisia kipujen aiheutajia. Niskarangassakin kipujen aiheuttaja on yleensä ihan joku muu... Ja onhan sille niskarangan pullistumallekin syynsä oltava. Ei ne itsekseen tule!
En ole mitenkään perehtynyt näihin juttuihin. Siis siksi kyselen.
Tässä nyt kuitenkin on aika varma, että kaularangan pullistuma painaa hermoa, josta kipu. Olen tieysti lääkäreiltä kysynyt, että mistä tää pullistuma tulee, en ole vastausta saanut. Tiedätkö sinä?
Mulla on tää touhu siinä vaiheessa, että tutkitaan ja lääkitään kipua mahdollisimman siedettäväksi. Olipa kuin ote helvetistä, kun kukaan ei aluksi ottanut tosissaan näitä kipuja. Ja lääkityskin oli aluksi, että pantiin piikkiä lihakseen. Ei siitä ollut mitään apua. ENMG sitten "todisti" lääkäreille, että kipua on ja se on neuropaattista. Sitten aloin saada kunnon lääkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8314312Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1713083- 524657
- 244367
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni224296Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364100Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573989No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol433828- 613569
- 423225