... se joka on mein perhejuhlat pilannut vuodesta toiseen, milloin ryyppäämällä, milloin muuten vaan vittuilemalla. Ja sitten vielä kehtaavat ihmetellä, miksen halua olla äitini kanssa missään tekemisissä.
Ja kaikkein eniten inhottaa, kun kehtaa haukkua miestäni, joka sentään jaksaa perherakkaana puhua vanhempieni puolesta. Ilman häntä olisin potkaissut persuuksille vanhempiani jo kauan sitten!
Eipä oo anoppi vaan oma äiti...
4
1666
Vastaukset
- **;;??::;;
sillä minun äitini on samanlainen.
Jos se ei ole kännissä, niin ainakin tutinakankkusessa.
Eikä kahvipöydässä ole koskaan mitään sellaista, mitä hän voisi ottaa. Tai jos on niin liikaa tarjontaa ja sitä se kailottaa suureen ääneen.
Tai sitten se roikkuu minussa. HÄnet pitäisi huomata, vaikka minulla on kädet täynnä, juhlien järjestäjänä.
Sitten on vielä' oikein erittäin inhottava piirre.
Hän jututtaa vieraitamme ja utelee näiden kautta asioitamme.
Eräissäkin juhlissa äitini tuli moittimaan minua, kun en ollut kertonut hänelle (omasta mielestäni hyvin mitätön asia)kesäretkestämme.Sain kuulla kunniani, siinä kaikkien vieraitten keskellä.
Kaiken lisäksi vanhempani ovat eronneet.
Äitini kiilaa aina isäni kylkeen ja alkaa piruilunsa, vaikka olen jo alunperin sanonut, että sotikaa sotanne jossakin muualla.
Voimia vaan sinulle ap kirjoittaja, kanssaihmisissä löytyy..... - Ärsyttää
Mulla on kanssa tosi ärsyttävät vanhemmat. En pidä heistä, syitä on monia. En jaksa olla heidän kanssaan tekemisissä, käyn todella harvoin ja soitan vähintään yhtä harvoin. Yleensä he soittavat minulle ja saan kuunnella sitä oman navan ympärillä pyörivää lätinää, toisia haukutaan ja itseä yllennetään. Omat sanani ovat kuin ilmaa. Mieheni ei ole huomannut heissä tällaista piirrettä, koska ovat olleet tekemisissä kohtalaisen vähän. Itseäni kyllä vtuttaa suoraan sanottuna - olisi mukavaa, kun minulla olisi siedettävät vanhemmat ja miehelläni kelpoiset appivanhemmat.
- narsistiäiti
Veljeni mukaan äitiämme vaivaa kaappijuoppouden lisäksi jokin narsistinen oireyhtymä. Jokaikinen kerta se nainen tavatessamme piikittelee, huomauttelee ikäviä ulkonäöstä, utelee epähienosti esim. seksielämästämme (!), haukkuu kaikki muut sukulaiset ja isän ("sillä on aina niitä vaivoja"), kaivelee tikulla ikivanhoja erheitäni ja keskeyttää jokaikisen järkevänoloisen keskustelun älyttömillä välihuomautuksillaan. Lisäksi äitini on suvaitsemattomuuden ja pikkusieluisuuden perikuva, joka vääristelee perheemme historiaa tasan oman mielensä mukaan korostaakseen aina ja ikuisesti itseään.
Esimerkki: mummo hoiti meillä aikoinaan yksin ja palkatta tyttärensä lapset (4) ja ison talouden yli 35 vuoden ajan vanhempieni ollessa töissä, mutta nykyversion mukaan äitini saikin kestää tuhat rasitusta hyödyttömän vanhuksen takia, joka olisi muutoin joutunut kadulle .... eli armosta pidettiin! Lapsuudessani en koskaan nähnyt äitini tiskaavan, siivoavan, laittavan ruokaa tai kiinnittävän huomiota lapsiinsa imetyskauden jälkeen .... onneksi oli edes mummo!
Tulipas vuodatettua .... tästä me kuitenkin aina veljeni kanssa puhumme, kun kummatkin saamme edelleen täyslaidallisen joka visiitillä .... miksi se ihminen haluaa lapsiansa vahingoittaa??? Luonnonvastaista, sanon ma ...- yks äiti vaan
voitte veljen kanssa jakaa samat kokemukset, ei tarvitse miettiä ja muistella yksin lapsuusajan tapahtumia. Voimia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867