Mikä mahtaa olla syynä kipuun "istumaluiden" kohdalla ja reiden ja pakaran liitoskohdan alueella? Kipu ei tunnu esim. kävellessä, mutta jo muutaman minuutin istumisen jälkeen on istuminen epämiellyttävää. Kipu ei ole koskaan hirveän kovaa vaan lähinnä epämiellyttävää ja estää esim. elokuvista nauttimisen. Kipeät kohdat eivät myöskään ole muutoin herkkiä kosketukselle.
Kipu alkoi aikaisemmin n. puolen vuoden istumatyön jälkeen, mutta ei ole parantunut vaikka en pariin kuukauteen ole istumatyötä enää tehnyt. Nyt uutena on tullut samantapaista kipua kantapäihin kun joutuu olemaan jalkojen varassa enemmän.
Kipu siis esiintyy kun ko. alueille kohdistuu painetta vähänkin pitemmän aikaa. Lääkäri otti verikokeesta tulehdusarvot joka oli 2. Diagnoosi oli siis: voi voi, ja asialle ei kuulemma voi tehdä mitään.
Onko muilla ollut samantapaisia oireita? Olisiko hyviä vinkkejä tälläisen hoitamiseen?
Ikää on 26 (mies) ja harrastan liikuntaa monipuolisesti, ylipainoa ei ole.
Kipua istuessa
3
623
Vastaukset
- pakaroissa
joka paheni jopa niin pahaksi, etten sietänyt istua paikoillani kuin kiemurrellen ja asentoa vaihdellen.
Kävin lääkärissä - määräsi lääkettä. Mutta kipu vaan jatkui.
Sitten ANELIN lähetettä jonkinlaiseen fysikaaliseen hoitoon. Kun jatkuvilla särkylääkkeillä ei viitsi aina olla.
Menin fys. hoitoon, jossa minulle opetettiin Mac Kenzie-terapian mukainen YKSI liike, jota toistin 10 sarjoissa pari-kolme päivää n. joka toinen tai kolmas tunti. Siis yhteensä sata kertaa! Siinä maataan lattialla mahallaan ja kohotetaan YLÄruumis käsivarsien varassa niin ylös ja käsivarret suoriksi, kuin saa! Lantio tiukasti lattiassa ja voi jopa hetken olla siinä käsien varassa ja yrittää rentouttaa lantiota, ja taas uusi "pumppaava nosto" 10 kertaa peräkkäin. Minä TODELLA tein niin ja VAIVA PARANi! Sitä kirja saa muuten kirjastosta - tietääkseni. On helpot valokuvat myös. Takuulla tepsii, ellei selässä sitten jotain muuta, mutta sitten pitäisi alkaa tutkia!
Kokeile nyt tuota liikettä...olin itse aivan ällistynyt, kun se auttoi jo 2-3 päivän kuluttua! - samaa vaivaa
Joo,alkaa kohta hermo mennä kun ei pysty iskiakselta istumaan kuin vähän aikaa kerrallaan.
Ei aina voi maatakaan eikä seistä,kävelemisestä nyt puhumattakaan.
On tämä rasittavaa.Olen kärsinyt 7 vk kivuista ja kiristyksistä pakarassa,reidessä ja pohkeessa.
Lääkäri antoi pari viikkoa sairaslomaa ja panacodia ja ibusalia.Miksei mitään lihasta rentouttavaa.? Kävin yksityisellä ja nyt alkaa lääkkeet loppua ja tuntuu ettei ensi viikolla töihin kykene.Taas lekuriin ... Huokaus..- hoidettu
Valitse lekuri, joka osaa tutkia tuon. Ei se ole kovin vaikeata. Mutta että osais vielä korjatakin sen...
http://www.selkasivut.fi/selka/turunen/turunen.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855