Poliitikot paasaa työvoimapulasta. Asunto puolella Talot kallistuvat kun tarjonta on vähäisempää kuin ostajia. Työ voimaa ei poliitikkojen mielestä ole tarpeeksi. Eikö palkkojenkin pitäis tällöin nousta? Vaan mitä tekee työn-antajat? Ei makseta edes vähimmäis palkkoja . Näinkö menettelemällä saavat työntekijöitä? Tosi asiassa TYÖVOIMA PULAA ei edes ole...
TYÖVOIMA PULA
8
680
Vastaukset
- ...ei
No, kuten tuossa yhdelle juuri vastasin, ei ole työvoimapulaa ei.
Tilastokeskuksen mukaan nyt tehdään 400 miljoonaa tuntia vähemmän palkkatöitä kuin vuonna 1990 ja työvoimaa on nyt enemmän. Se siitä. Näin yksinkertainen matematiikka on puhunut rippumatta siitä, mitä poliitikot väittävät.
Pulaa on, mutta vain ilmaisista työntekijöistä. - työtön N...........
pienipalkkasten 1000e-2000ekeä , miinus verot, maksut ,tienaavien
elämä on aika hankalaa..rahat riittää etelässä vaan vuokraan ja ruokaan.Pitäs rakentaa työhön tuleville semmosia yksiöitä jotka maksaa 100e kk.
Voisin kuvitella meneväni töihin muualle paikkakunnalle, eroon perheestäni. - selvänä.
Korkeasuhdanne vetää työvoimaa että raikuu hakeudu vaan hommiin.
"Toiminnan laajentamiselle on kuitenkin noussut uusia esteitä. Ammattitaitoisesta työvoimasta on yhä puutetta, ja nyt myös kapasiteettipula on yleistynyt. Vahvan euron odotetaan vähitellen heikentävän kilpailuasemia.
Leif Fagernäs lähetti barometrin julkistamistilaisuudessa torstaina hallitukselle viestin, että verotuksen on tuettava talouskasvua. Valoisan suhdannevaiheen ennustetaan jatkuvan loppuvuonna ja vuodenvaihteessa."
http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=4295- Hyvä !
Johan tässä onkin työttömyydestä kärsitty pitkään, laitas tulemaan tietoa, mistä löytyy tämmöinen kokopäiväinen ja normaalisti palkattu työ. Semmoinen se on, kun kerran ammattitaitoisesta työvoimasta pulaa on ?
Itse en ole niitä jostain syystä löytänyt, silloin kun olen, niihin on ollut satoja hakijoita. - rakkikoira^^
tätä työvoimapulaa on vain siivoojista, raksamiehistä ja tehdasduunareista? (Siis sellaisia hommia, joihin on helppo repiä pystymetsästä joku Matti Meikäläinen työharjoitteluun) Entäs ne alat, joilla on ihan oikeasti jonkinlaisia mahdollisuuksia päästä kohtuupalkkaiseen kokopäivätyöhön. Esim psykologit, rahoitusekonomit, tuotantotalouden di:t jne.
- Kupla...
Puhkeaa niinkuin pörssikuplakin tässä aikoinaan.
Nykyistä maailmanmenoa pitäisikin kutsua
KUPLA TALOUDEKSI ensin keinoteltiin tekno osakkeilla sittemmin asunnoilla NYT työttömillä vuokrafirmojen kautta.TYÖVOIMAPULA KUPLA.- herätys nyt.
Työn kohtaanto ja kannusteet kuntoon lopetettaan turhana työttömyystuki ja tilalle aktiiviraha elinkeinoihin.
- kuvitella
herätys nyt. kirjoitti:
Työn kohtaanto ja kannusteet kuntoon lopetettaan turhana työttömyystuki ja tilalle aktiiviraha elinkeinoihin.
Bisnesmiesten luopuvan mistään tuottavasta toiminnasta ellei poliittisia päätöksiä oikeilla sanktioilla toteuteta.Bisnesmiehiin\naisiin lukeutuu muuten moni eduskunnassakin.Eikös oikeen tutkimusten mukaan ole "kansanedustajat" rikkainta porukkaa vrt.tavallisiin rivi duunareihin?Eikös juuri tässä
ole kompastuskivi kun moni päättäjä on jäävi tekemään päätöksiä kun voi hyötyä paljonkin
lainkirjaimen säätämisestä?Eli oma lehmä ojassa päättäjillä kun ovat samalla Bisnesmiehiä\poliitikkoja elikkä onko eroa oikeestaan enää talouselämällä ja politikoilla? Miten kestävällä moraalisella pohjalla mukamas on kaikki "uudistukset" eli kiristykset esim. työttömyysturvaan? Ei kukaan edes kritisoi asioita?
Juuri nyt on muuten tekeillä suuri työttömyysturva "uudistus" ja kaikki tietää mitä se tarkoittaa.
Suomessa vallitsee suuri arvomaailma tyhjiö.Nyt olisi tilaus todelliselle voima puolueelle joka osaisi vetää oikeista naruista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791