Olen jo kauan miettinyt pitkien hiusteni radikaalia lyhentämistä. Uuden mallin löytäminen on ollut hankalaa ja mietinkin uskaltaako ollenkaan leikata. Pitkät hiukset ovat kauniit, mutta jotenkin niin tylsät ja tavanomaiset. Kohtalontovereita?
Pitkästä pätkäksi
7
637
Vastaukset
- *skm
Muutama vuosi sitten uskaltauduin tekemään radikaalin muutoksen, hiukseni olivat silloin lapaluiden alapuolelle. Tein päätöksen ja leikkautin ne ihan lyhyeksi. Lyhyt tukka oli ihana :)Sen väriä pystyi muuttamaan useastikin, ja sen pystyi laittamaan monella eri tavalla.
Olin hyvin tyytyväinen että uskalsin ne leikkauttaa :)
Pidin hiuksiani lyhyinä parisen vuotta, nyt taas kasvatellaan ;) - ihmeessä
Mulla just eilen varmaan lähti n. 10-15 cm pituudesta pois, lisäks kerrostettiin eli ohennettiin hiuksia, ja otsatukka leikattiin silleen jännästi vinoon, samalla myös värjäys.
Ite oon kyllästynyt pitkään tukkaan. Mulla on saakelin paksu ja karhea letti, jos kasvaa liian pitkäks, niin se on heti ku leijonan harja. Eli ennemmin leikkaan tämmösen kivan mallin.
Nyt on pituutta olkapäille asti ja tykkään. - palaa
vain... hiuksethan uusiutuva luonnonvara,ainahan ne kasvavat takaisin. itsekki leikkaisin pari kk 20 centtiä hiuksista pois,eikä kaduta yhtään..tuli tosi terveen ja eloisan näköset hiukset. ja välissähän tekee hiuksille hyvääkin leikkauttaa enemmänkin pois. ja uusi lookki piristää.. kampaaja kyllä tietää millainen malli sinulle sopii. rohkeasti vain!
- -nti-
Oli ennen pitkät hiukset ja leikkautin ne lyhyeksi. Ja tällä tarkoitan oikeasti lyhyttä enkä puolipitkää. Olen tykännyt paljon.
Kannattaa harkita millainen malli sopii omiin kasvoihin, niin kuin tietysti kaikenpituisten hiusten kanssa. Lisäksi jos esim. haluat helppohoitoisen tukan, niin huomioi että jotkut lyhyetkin mallit saattavat olla yllättävän työläitä. Melko yksinkertainen ja rehellisesti lyhyt malli on yleensä helppo.
Googlella pitäisi löytyä sivuja joilla voi olla kivoja malleja. Jos haluat oikeasti lyhyet niin kokeile hakusanoilla "very short hair". Sitten taas jos kategoria on pelkkä "short hair" niin siellä saattaa helposti olla puolet malleista käytännössä puolipitkiä, melkein olkapäille ulottuvia. - ........
Minä leikkasin pitkät hiukseni lyhyiksi ihan hetken mielijohteesta (ja kyllä, leikkasin ne itse.)
En tykännyt niistä yhtään, mutta syynä oli sekin että malli ei ollut kampaajan loihtima ja kasvojen malliin sopiva muotitukka, vaan itse leikattu potta.
Vihasin sitä joka hetki, eikä hiukset ole vieläkään kasvaneet pitkiksi. Haluan takaisin -vaikka sitten ihan tavanomaisen- pitkän tukan.
Enää en palaisi lyhyeen, en edes siinä tapauksessa että kampaaja leikkaisi. Kannattaa siis harkita tarkkaan mitä tekee, ettei sitten kaduta. Pitkän tukan takaisin saamisessa menee aikaa, ellei laitata kalliita pidennyksiä.
Mutta kokeile toki jos siltä tuntuu! Hiukset kyllä kasvaa takaisin -vaikkakin hitaasti-, mutta kasvaa kuitenkin. Voihan olla myös, että tykästyt lyhyeen malliin eikä pitkään ole enää palaamista. - .......................
Itse pätkäsin pari vuotta sitten pitkän alaselkään ulottuvan tukkani lyhyeksi. Mitään en oo niin paljoa katunut!! Lyhyt tukka oli kiva sen muutaman kuukauden kunnes malli alkoi kasvamaan. Kampaajalla piti rampata parin kuukauden välein, että tukka pysyi mallissaan. Nyt taas kasvattelen... ja turhauttavaltahan tää tuntuu... :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16012256
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454600Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1353653Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3631611Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461