Olen jo kauan miettinyt pitkien hiusteni radikaalia lyhentämistä. Uuden mallin löytäminen on ollut hankalaa ja mietinkin uskaltaako ollenkaan leikata. Pitkät hiukset ovat kauniit, mutta jotenkin niin tylsät ja tavanomaiset. Kohtalontovereita?
Pitkästä pätkäksi
7
592
Vastaukset
- *skm
Muutama vuosi sitten uskaltauduin tekemään radikaalin muutoksen, hiukseni olivat silloin lapaluiden alapuolelle. Tein päätöksen ja leikkautin ne ihan lyhyeksi. Lyhyt tukka oli ihana :)Sen väriä pystyi muuttamaan useastikin, ja sen pystyi laittamaan monella eri tavalla.
Olin hyvin tyytyväinen että uskalsin ne leikkauttaa :)
Pidin hiuksiani lyhyinä parisen vuotta, nyt taas kasvatellaan ;) - ihmeessä
Mulla just eilen varmaan lähti n. 10-15 cm pituudesta pois, lisäks kerrostettiin eli ohennettiin hiuksia, ja otsatukka leikattiin silleen jännästi vinoon, samalla myös värjäys.
Ite oon kyllästynyt pitkään tukkaan. Mulla on saakelin paksu ja karhea letti, jos kasvaa liian pitkäks, niin se on heti ku leijonan harja. Eli ennemmin leikkaan tämmösen kivan mallin.
Nyt on pituutta olkapäille asti ja tykkään. - palaa
vain... hiuksethan uusiutuva luonnonvara,ainahan ne kasvavat takaisin. itsekki leikkaisin pari kk 20 centtiä hiuksista pois,eikä kaduta yhtään..tuli tosi terveen ja eloisan näköset hiukset. ja välissähän tekee hiuksille hyvääkin leikkauttaa enemmänkin pois. ja uusi lookki piristää.. kampaaja kyllä tietää millainen malli sinulle sopii. rohkeasti vain!
- -nti-
Oli ennen pitkät hiukset ja leikkautin ne lyhyeksi. Ja tällä tarkoitan oikeasti lyhyttä enkä puolipitkää. Olen tykännyt paljon.
Kannattaa harkita millainen malli sopii omiin kasvoihin, niin kuin tietysti kaikenpituisten hiusten kanssa. Lisäksi jos esim. haluat helppohoitoisen tukan, niin huomioi että jotkut lyhyetkin mallit saattavat olla yllättävän työläitä. Melko yksinkertainen ja rehellisesti lyhyt malli on yleensä helppo.
Googlella pitäisi löytyä sivuja joilla voi olla kivoja malleja. Jos haluat oikeasti lyhyet niin kokeile hakusanoilla "very short hair". Sitten taas jos kategoria on pelkkä "short hair" niin siellä saattaa helposti olla puolet malleista käytännössä puolipitkiä, melkein olkapäille ulottuvia. - ........
Minä leikkasin pitkät hiukseni lyhyiksi ihan hetken mielijohteesta (ja kyllä, leikkasin ne itse.)
En tykännyt niistä yhtään, mutta syynä oli sekin että malli ei ollut kampaajan loihtima ja kasvojen malliin sopiva muotitukka, vaan itse leikattu potta.
Vihasin sitä joka hetki, eikä hiukset ole vieläkään kasvaneet pitkiksi. Haluan takaisin -vaikka sitten ihan tavanomaisen- pitkän tukan.
Enää en palaisi lyhyeen, en edes siinä tapauksessa että kampaaja leikkaisi. Kannattaa siis harkita tarkkaan mitä tekee, ettei sitten kaduta. Pitkän tukan takaisin saamisessa menee aikaa, ellei laitata kalliita pidennyksiä.
Mutta kokeile toki jos siltä tuntuu! Hiukset kyllä kasvaa takaisin -vaikkakin hitaasti-, mutta kasvaa kuitenkin. Voihan olla myös, että tykästyt lyhyeen malliin eikä pitkään ole enää palaamista. - .......................
Itse pätkäsin pari vuotta sitten pitkän alaselkään ulottuvan tukkani lyhyeksi. Mitään en oo niin paljoa katunut!! Lyhyt tukka oli kiva sen muutaman kuukauden kunnes malli alkoi kasvamaan. Kampaajalla piti rampata parin kuukauden välein, että tukka pysyi mallissaan. Nyt taas kasvattelen... ja turhauttavaltahan tää tuntuu... :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827