Mistä hyviä sähkiksiä?

Clapton Eric

Olen soitellut muutaman vuoden, ja tarttisin laadukkaan mutta kohtuu halvan sähkökitaran. Eli oisko ehdotuksia hyvistä kitaroista? ( Jos mahdollista linkkejä jollekkin hyvälle online-kaupalle, josta on hyvä tilata )

7

788

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilata

      Fender Stratocaster tai Gibson Les Paul. Noista voi aloittaa. Ne voi maksaa paljon mutta ovat kohtuu halpoja. :-)

    • Vanha Kettu

      ...siis termit "laadukas" ja "halpa" eivät sovi yhteen missään. Vanha sanonta "rahalla saa, ja hevosella pääsee" pätee. Muusikon kohdalla ehkä "Keikoilla saa, ja taksilla pääsee..." :)

      Näitä samanlaisia kysymyksiä tulee niin paljon, ettei enää jaksa vastailla. Mitä jos selaisit näitä sivuja taaksepäin, niin saattaisit saada vinkkiä. Siellä on aiheesta kymmeniä kysymyksiä, vastauksia ja linkkejä.

      Ja käy oikeassa kaupassa kokeilemassa. Kitara on kuin nainen, jota sitäkään ei nettikaupasta ehkä sopivaa löydy. Pitää sopia käteen ja kroppaan.

    • kyselee

      Eikö sulla muka ole tarpeeksi kitaroita ?

    • Zuper Gitarist

      Mikähän sitten on "kohtuu halpa"?

      Oma rehellinen mielipiteeni on, että jos aikoo hankkia vain yhden kitaran, niin silloin kannattaa ottaa Fenderin aito American Stratocaster. Hinta on, ostopaikasta riippuen, vähän alle tai paljon yli tonnin, mutta siinä on kitara loppuiäksi.

      Ihan ookoo rämpyttimiä saa myös hintaluokassa 300-600 euroa (Kuten Squierin 'parempia' Strato- ja Telemalleja, Fenderin Mexican Stratoja ja Telejä, Epiphoneja, Tokaita, ja Ibanezeja muun muassa). Ja sitten on tietysti ainakin Highway One Stratocaster, joka kustantaa 700-900 euroa, ostopaikasta riippuen.

      Online-ostopaikkoja on mm. Thomann Saksassa ja Power Sound Suomessa. Halvat hinnat näkyy olevan myös Tammer Pianolla Tampereella. Googlaa mieleisesi kitaran nimi 'suomenkielisiltä sivuilta', niin saatat löytää sopivan kitaran sopivalla hinnalla muualtakin.

    • kokeile aina

      Itse en osta ikinä mitään itselleni uutta ja tuntematonta ellen pääse tavaraa ensiksi koskettelemaan ja testaamaan ennen ostohetkeä.

      Netistä tilaan vaan sellaisia tuttuja asioita jotka tiedän jo mitä ne ovat (kieliä, plektroja yms). En kuitenkaan ikinä tilaa netin kautta sellaista mitä en ole aiemmin testannut.

    • RandyRhoads

      Kannattaa mennä testaamaan eri kitaroita mikä kaula sopii sun kouraan jne. Mee vaik kavereittes kaa Fazer musaan siel on paljon noit Fendereit, Gibsoneitki löytyy mut niihin pitää kysyy lupa... mee vaik sinne testaa ja sit tuut himaa ja tilaa Thomanilt

      • kiuass

        sisäänsoitettu on paljon parempi. lastentaudit on jo käyty läpi ja säästät rahaa. kokeile: muusikoiden.net


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      270
      4388
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3557
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1875
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1765
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1466
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1001
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      919
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      119
      875
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      870
    Aihe