Verottajan ohjeen mukaan "verotusta toimitettaessa autoedun arvoa voidaan korottaa, jos on ilmeistä, että autolla vuoden aikana ajettujen yksityisajojen määrä ylittää 18 000 kilometriä" (Verohallituksen päätös vuodelta 2007 toimitettavassa verotuksessa noudatettavista luontoisetujen laskentaperusteista).
Onko kokemuksia mitä tuo tarkoittaa todellisuudessa; valvotaanko tuota oikeasti ja paljonko autoedun arvo kohoaa ?
18 000 tkm/vuosi ei ole loppujen lopuksi paljon ottaen huomioon että autoetua vahvistettaessa luetaan yksityisajoihin myös auton käyttäminen asunnon ja työpaikan välisiin matkoihin.
> 18 000 tkm / vuosi
5
3142
Vastaukset
- hakua niin
http://www.mainio.net/print.asp?path=1;1132;1137;50091;92200
"Verottaja on kiinnostunut autoedun saajan yksityisajoista, mikäli ne ylittävät 18.000 kilometriä vuodessa. Autoedun arvoa voidaan korottaa, jos on ilmeistä, että edellä mainittu 18.000 kilometrin raja ylittyy esimerkiksi jo pelkästään kodin ja työpaikan välisistä matkoista. Kaukana sijaitseva kesämökki ei yleensä myöskään jää verottajalta huomioimatta."- veronkiertäjä
Onko mitään kokemuksia, että miten tämä käytännössä toimii. Jos ajatellaan jotakin kaupparatsua esimerkiksi. Yrityksen pääkonttori sijaitsee 60km päässä. Siitä tulee jo kodin ja konttorin väliä 26400km vuodessa. Ja reppurin asiakkaat ovat etelä-suomen alueella. Oletetaan että todellista työajoa tulee 30tkm vuoteen ja vuoden vanhassa autossa kaverilla onkin jo mittarissa 60tkm. Eli omaa ajoa 30tkm. Ei kai verottaja voi siitä korottaa verotusarvoa...koska mistä se tietää kuinka paljon tästä on työajoa ja kuinka paljon yksityisajoa. Vaikka mökki olisi Inarissa.
Jos tästä tulee selvityspyyntö niin eikö toimi niin, että sanoo vaan joutuvansa ajamaan 50tkm asiakkaiden väliä. Neljästi päivässä samalla asiakkaalla. Miten verottaja voi puuttua kenenkään työkuvaan sanomalla, että etkä joudu. Ja kertoo ajavansa kotoa asiakkaille, niin työajoahan se on. Mökilläkään ei ole vuoteen jaksettu käydä. - järkevää?
veronkiertäjä kirjoitti:
Onko mitään kokemuksia, että miten tämä käytännössä toimii. Jos ajatellaan jotakin kaupparatsua esimerkiksi. Yrityksen pääkonttori sijaitsee 60km päässä. Siitä tulee jo kodin ja konttorin väliä 26400km vuodessa. Ja reppurin asiakkaat ovat etelä-suomen alueella. Oletetaan että todellista työajoa tulee 30tkm vuoteen ja vuoden vanhassa autossa kaverilla onkin jo mittarissa 60tkm. Eli omaa ajoa 30tkm. Ei kai verottaja voi siitä korottaa verotusarvoa...koska mistä se tietää kuinka paljon tästä on työajoa ja kuinka paljon yksityisajoa. Vaikka mökki olisi Inarissa.
Jos tästä tulee selvityspyyntö niin eikö toimi niin, että sanoo vaan joutuvansa ajamaan 50tkm asiakkaiden väliä. Neljästi päivässä samalla asiakkaalla. Miten verottaja voi puuttua kenenkään työkuvaan sanomalla, että etkä joudu. Ja kertoo ajavansa kotoa asiakkaille, niin työajoahan se on. Mökilläkään ei ole vuoteen jaksettu käydä.Jos ajaa vuodessa 30 tkm työajoa, kannattaisi varmaankin pitäytyä omassa autossa ja nostaa kilometrikorvaukset, jos työnantaja tähän vain suostuu. 30 tkm vuodessa tuottaa 30000 x 0,43 = 12 900 euroa verottomia kilometrikorvauksia/vuosi. Kun tästä vähentää dieselauton polttoainekulut dieselveron, taitaa vieläkin jäädä käteen noin kymppitonni.
- kymppitonni käteen....
järkevää? kirjoitti:
Jos ajaa vuodessa 30 tkm työajoa, kannattaisi varmaankin pitäytyä omassa autossa ja nostaa kilometrikorvaukset, jos työnantaja tähän vain suostuu. 30 tkm vuodessa tuottaa 30000 x 0,43 = 12 900 euroa verottomia kilometrikorvauksia/vuosi. Kun tästä vähentää dieselauton polttoainekulut dieselveron, taitaa vieläkin jäädä käteen noin kymppitonni.
"Jos ajaa vuodessa 30 tkm työajoa, kannattaisi varmaankin pitäytyä omassa autossa ja nostaa kilometrikorvaukset, jos työnantaja tähän vain suostuu. 30 tkm vuodessa tuottaa 30000 x 0,43 = 12 900 euroa verottomia kilometrikorvauksia/vuosi. Kun tästä vähentää dieselauton polttoainekulut dieselveron, taitaa vieläkin jäädä käteen noin kymppitonni."
tulot:
Kilometrikorvaukset = 12900
kulut:
1. auton pääomakulut (40k euron auto)= 15%/vuosi = 15,4keuroa / 3 vuotta = 5145 / vuosi
2. dieselvero ajoneuvovero= 600euroa / vuosi
3. huollot/90tkm = 4 määräaikaishuoltoa = 1200Euroa = 300 Euroa / vuosi
4. vakuutukset = 500 euroa / vuosi
5. polttoainekulut 6l/100km = 1800Euroa / vuosi
6. pesut, pissapoika ym. kerta/2viikkoa= 400 / vuosi
-8745 kuluja, (viat menevät auton takuuseen)
12900 kilometrikorvauksia
=4155 /vuosi
- häviämäsi hyöty firman bensakortista omiin ajoihin = helposti tuhansia euroja vuodessa
eli aika nollille menee. Kuinka siis päädyit tuohon 10000 euron tienestiin omassa laskelmassasi???????????????????
- olettamuksia
Kilometrejä ei sinänsä mitenkään erityisesti valvota, mutta esim. työmatkan pituuden perusteella verottaja voi vaatia lisäselvityksiä. Tiedän näin jossain tapahtuneenkin.
Tässä lainaus verohallituksen yhtenäistämisohjeesta (http://www.vero.fi/default.asp?article=5207&domain=VERO_MAIN&path=5,39&language=FIN):
"Em. päätöksessä määriteltyä autoedun kaavamaista arvoa korotetaan verovuoden yksityisajojen ylittäessä 18 000 kilometriä. Jos luontoisetuautoa käytetään asunnon ja työpaikan välisillä matkoilla ja päivittäinen matka on enintään 2 x 40 km, voidaan ennakkoperinnässä käytetty edun arvo hyväksyä, ellei edellisen vuoden verotuksen perusteella tai muutoin ole ilmeistä, että yksityisajojen määrä ylittää 18 000 km. Jos asunnon ja työpaikan välinen matka on pidempi, selvitetään ajettujen kilometrien määrä ja laskennassa muiden yksityisajojen osuudeksi arvioidaan muun selvityksen puuttuessa 6 000 kilometriä. Verovelvollista on kuultava ennen verotuksen toimittamista."
Kaipa sen verottajankin on viime kädessä uskottava auton matkamittaria. Mikäänhän ei velvoita käyttämään työsuhdeautoa omiin työmatkoihin. Sitä paitsi julkisen liikenteen taksoihin perustuvat työmatkakulut voi vähentää normaalisti verotuksessa, vaikka työsuhdeauto olisikin.
Voisi arvata, että lisäkilometrit maksavat tuon saman, mitä verotusarvon laskennassa, eli vapaassa edussa 17 senttiä/km ja käyttöedussa 6 senttiä/km.
Normaalia 5-päiväistä viikkoa tekevällä on vuodessa työpäiviä 4 viikon kesäloma ja 1 viikon talviloma huomioiden n. 225. Jos työmatka on 2 x 20 km päivässä, kertyy tästä kilometrejä 9000/vuosi eli vain puolet tuosta "sallitusta" määrästä. Eli kyllä saa vielä muutaman mökki- ja kyläreissun tehdä, ennenkuin ollaan 18 000 km:ssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452122Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571043- 68959
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910