Rupesinpa laittamaan vanhaa kierroslukumittariani Fiat Puntoon ja hämmästyin kovin sytytysjärjestelmää. Minulla on siis Fiat Punto 1.2 vuosimallia 2001 ja siinä on kaksi sytytyspuolaa (antaa ilmeisesti kipinän aina männän ollessa yläkuolokohdassa)
Onko kenelläkään siis ideaa kuinka ja mihin kytken kierroslukumittarin signaalioton? Mittari on tällainen tyypillinen Biltema-härveli ja kytketään katkojaan. Aikaisemmin se on ollut Renault Cliossa, jossa oli vähän tyypillisempi sytytysjärjestelmä ja josta oikea piuha löytyi ihan silmällä katsomalla.
Kierroslukumittari Puntoon
5
1917
Vastaukset
- kärsi
ja rakastu
- mielenkiinnosta kysyn
miksi asennat varvikellon johonkin 1.2 puntaan?
- tarvitset
kierroslaskuria?
Traktoreissa ennen oli kierroslaskurit, jotka karkeasti korreloivat käyttötunteihin, mutta että oikein autoon? - jamietti
tarvitset kirjoitti:
kierroslaskuria?
Traktoreissa ennen oli kierroslaskurit, jotka karkeasti korreloivat käyttötunteihin, mutta että oikein autoon?No pakko kai tuo mittari oli laittaa kun karvanopat eivät lisänneet auton suorituskykyä vielä riittävästi. Nyt Punto kulkee jo ainakin sataa.
Ratkaisuksi virranjakajaan kytkettävän kierroslukumittarin asentamisesta tuollaiseen kaksipuolaiseen sytytysjärjestelmään oli siis ainoa ratkaisu tuijotella mittarin sisällä olevaa elektroniikkaa ja päätyä muuttamaan ensimmäisen transistorin kantavastus kaksinkertaiseksi. Mikäli kytkennässä ei ole valmiiksi kalibrointivastusta, joutuu sarjaan kytkemään vielä trimmerin.
Lopullinen hienosäätö voidaan sitten suorittaa etsimällä tiedot vaihteiden välityssuhteista, joista katsotaan esim. moottorin käyntinopeus 4 vaihteella 80 km/h nopeudessa (jonka taas voi tarkastaa tienvarressa olevasta nopeusnäyttötaulusta, mikäli nopeusmittarin poikkeamaa ei tiedä.)
Tai mikäli on käytettävissä signaaligeneraattori, aikaansaadaan sillä tarkkaan tunnettu taajuus ja säädetään mittarin näyttämä sen perusteella. - kerrosmulleki
jamietti kirjoitti:
No pakko kai tuo mittari oli laittaa kun karvanopat eivät lisänneet auton suorituskykyä vielä riittävästi. Nyt Punto kulkee jo ainakin sataa.
Ratkaisuksi virranjakajaan kytkettävän kierroslukumittarin asentamisesta tuollaiseen kaksipuolaiseen sytytysjärjestelmään oli siis ainoa ratkaisu tuijotella mittarin sisällä olevaa elektroniikkaa ja päätyä muuttamaan ensimmäisen transistorin kantavastus kaksinkertaiseksi. Mikäli kytkennässä ei ole valmiiksi kalibrointivastusta, joutuu sarjaan kytkemään vielä trimmerin.
Lopullinen hienosäätö voidaan sitten suorittaa etsimällä tiedot vaihteiden välityssuhteista, joista katsotaan esim. moottorin käyntinopeus 4 vaihteella 80 km/h nopeudessa (jonka taas voi tarkastaa tienvarressa olevasta nopeusnäyttötaulusta, mikäli nopeusmittarin poikkeamaa ei tiedä.)
Tai mikäli on käytettävissä signaaligeneraattori, aikaansaadaan sillä tarkkaan tunnettu taajuus ja säädetään mittarin näyttämä sen perusteella.mulla on kanssa fiat punto.kylläkin -98 ja 1.1 litrasella koneella mutta kaks puolaa löytyy siitäkin. miettiny kanssa tota varvimittarin laittoa mutta toteutus on ollu kateissa ja sinulla on ratkaisu siihen selvästikin? kerrotko mittarin tyypin merkin minkä tilasit ja lisää speksejä että löydän tuon oikean etuvastuksen.
en hae lisää tehoja mutta olis kiva tietää paljonko on kierroksia kun välillä tuntuu varsinki motarilla että kone kyl huutaa leipää
:-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714215Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152674Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242307Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1072176Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072123Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6031924MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673