Mikä no semmonen asia/teko/juttu mitä et antaisi kumppanillesi ikinä anteeksi, jos hän tekisi ks. asian?
Mitä et anna anteeksi?
12
967
Vastaukset
- tietenkin!
sitä ei voi antaa anteeksi
- Turhaa !
siis pettäminen yleensäkin, missä muodossa tahansa, sellaista ei voi antaa anteeksi, ei mitenkään, ei ikinä, ei vaan voi.
- kaiken
voin ajan myötä antaa anteeksi, mutta luottamus tuskin palaa koskaan. Ja sen takia yhdessä eläminen ei ole sitten enää mahdollista. Jos luottamukseni petetään, niin saan takaisin saaminen on lähestulkoon mahdotonta.
- kiribati
lapsiin tai muihin avuttomiin kohdistuva väkivalta (tai jos tällaista paljastuisi hänen menneisyydestään). Mitään muita ehdottomia asioita ei näin äkkiseltään nouse mieleen, mikä ei tarkoita etteikö niitä saattaisi silti olla.
- menee läpi?
hmmm...?
- kiribati
menee läpi? kirjoitti:
hmmm...?
kasva aikuiseksi niin keskustellaan sitten lisää. Sana "lutkailu" ei kuulu sanavarastooni, joten en tiedä mitä sillä tarkoitetaan. Jos pettämiseen viittaat niin joskus nuorena kuvittelin itsekin asioiden olevan mustavalkoisia, mutta elämä on opettanut että yleensä niistä löytyy harmaan eri sävyjä.
Aloittaja kysyi mitä asioita ET IKINÄ voisi antaa anteeksi (tai näin ainakin tulkitsin). En ikinä sanoisi että en ikinä antaisi anteeksi esimerkiksi pettämistä. Anteeksiantohalu ja -kyky punnitaan vasta sitten, jos sellainen tilanne tulee kohdalle.
Enempää en vaivaudu perustelemaan kirjoittajalle, jonka argumentaatio on tuota tasoa. - hyväksyminen
kiribati kirjoitti:
kasva aikuiseksi niin keskustellaan sitten lisää. Sana "lutkailu" ei kuulu sanavarastooni, joten en tiedä mitä sillä tarkoitetaan. Jos pettämiseen viittaat niin joskus nuorena kuvittelin itsekin asioiden olevan mustavalkoisia, mutta elämä on opettanut että yleensä niistä löytyy harmaan eri sävyjä.
Aloittaja kysyi mitä asioita ET IKINÄ voisi antaa anteeksi (tai näin ainakin tulkitsin). En ikinä sanoisi että en ikinä antaisi anteeksi esimerkiksi pettämistä. Anteeksiantohalu ja -kyky punnitaan vasta sitten, jos sellainen tilanne tulee kohdalle.
Enempää en vaivaudu perustelemaan kirjoittajalle, jonka argumentaatio on tuota tasoa.kertoo lähinnä luonteen heikkoudesta
- kiribati
hyväksyminen kirjoitti:
kertoo lähinnä luonteen heikkoudesta
sitten kun sinulla on kokemuksia parisuhteista ja perhe-elämästä. No further comments.
- Kjip
Se jos kumppanini pettäisi minua veljeni, hyvän ystäväni tms.
kanssa. Siis sellaisen ihmisen, jonka hän tietäisi minulle
tärkeäksi ihmseksi. Se minusta osoittaisi sen, että kumppani
ei arvosta minua yhtään. Luottamus menisi kyllä toiseenkin
osapuoleen.
"Normaalissa" pettämisessä (mitähän sekin on?) voisin
varmaan joissain olosuhteissa antaa ajan kanssa anteeksi,
mutta tuollaisessa tilanteessa olisi toisen ihan turha selitellä
mitään "niin vaan kävi" -selityksiä. - -sedu-
muiden miesten nussima huora niin en kyllä antaisi anteeksi vaan jättäisin.
- Trellis
anteeksi voin antaa aika paljonkin, mutta parisuhde kuolisi pettämiseen. Tiedän etteivät omat tunteeni ja oma luottamukseni enää palautuisi tämän jälkeen ennalleen. Siinä tilanteessa on parempi erota. Ihmiset ovat ihmisiä ja kaikilla on heikot hetkensä, mutta en halua elää suhteessa ihmisen kanssa johon en voi luottaa. Ystävyys on siltu edelleen mahdollista, joten siinä mielessä voin antaa sen pettämisenkin anteeksi. (Useinhan se on oire parisuhteen ongelmista.)
- Little.-.Angel
Niin mitä et antaisi puolisollesi ikinä anteeksi?
Elikäs toiset ei anna esim. pettämistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862