Mitä teette yksinäisinä hetkinä?

Kun kaipaatte...

myötätuntoista ystävää vierelle, ei välttämättä kuuntelemaan huolia mutta olemaan siinä lähellä, mutta olettekin aivan yksin?

Osittain vikaa on minussa, kun en osaa sanoa ihmisille kun tarvitsen heidän tukeaan. Hävettää pyytää. En ole ikinä keltään apua tai tukea pyytänyt. Joskus on kaveri osannut olla tukena, mutta nyt välimatkaa on jo ihmisten sydämissä asti.

En ole itsetuhoinen, mutta vaan niin hirveän väsynyt ongelmiini ja niin kamalan yksinäinen. Mitä voisin tehdä näinä yksinäisinä aikoina?

6

823

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväää...

      ....Musiikkia ja nautin yksinäisyydestä!! :)

      • juttu_

        Pakenen musiikkiin, se auttaa aina ja helpottaa oloa.


    • se ymmärtää

      minua paremmin kuin kukaan muu,se on niin vilpitön ja viaton.

      • pitää seuraa

        ja sillä on aikaa eikä kiireitä.


    • saatan

      lähteä ulos ihmisten ilmoille. Jos ei
      jaksaisi olla seurassa mutta ei haluaisi
      olla yksinkään niin tuo auttaa. Menee vaikka
      johonkin kahvioon tai baariin.

      Voit myös purkaa ajatuksiasi paperille, se
      myös helpottaa ja selkeyttää ajatuksia.

      Voisithan yrittää ottaa yhteyttä tuttuihisi vaikka tekstiviestillä. Kyllähän niitä käyttäytymismalleja voi myös muuttaa. Pikkuhiljaa.

      Sitten joskus vaan käperryn sänkyyn ja
      vain olen. Siellä on turvallista.

    • musaa...

      luen kirjaa, siivoan, käyn saunassa, lähden kävelylle tms...,itse koen hyvin harvoin yksinäisyyden tunnetta, koska viihdyn yksin. On toki minullakin hetkiä, jolloin kaipaisi toista ihmistä lähelleen, mutta enemmän pidän yksinolosta kuin suurissa väkijoukoissa olemisesta. Siksihän yksin vietänkin viikonloput, koska en lähde ystävieni mukaan kuin erittäin harvoin esim. ravintolaan. En enää jaksa sitä elämää, joskus sekin on tullut koettua. Sulle alkuperäinen, aloita jokin harrastus, itse olen saanut harrastusten kautta uusia ystäviä, samanhenkisiä ihmisiä, joiden kanssa voi viettää aikaa ilman baarejakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe