lopetin juuri työpaikassa, jossa tein työni mielestäni hyvin ja luonnollisesti pyysin työtodistukseen arvostelut. arvosteluita en saanut. tuosta tulee ilmeisesti tulkia, että työnantaja ei ollut samaa mieltä. kaiken lisäksi kokemus oli ensimmäinen omalta alaltani. ja nyt vielä hyödytön paperi, jota ei kehtaa edes näyttää tuleville työnantajille...
työtodistus...
8
6407
Vastaukset
Kuis se on, eikös arvostelun nykyään saa vain omasta pyynnöstä? Oma mokasihan tuo on, jos näin on.
- onjoson
huolellisuutta luetun ymmärtämiseen. työntekijähän pyysi, mutta ei saanut.
- Nimimerkki
Lain mukaan sitä arvostelua ei saa laittaa ellei työntekijä sitä erikseen pyydä, ja silloinkaan ei se saa estää työntekijän työllistymistä toisessa työpaikassa. Tarkoittaa, että työnantaja ei saa kirjoittaa huonoja arvosteluja.
Itsellenikään ei ole kuin yhdessä työtodistuksessa arviointi, eikä työllistyminen ole ollut siitä arvostelun puuttumisesta kiinni. En ottaisi minkäänlaisia paineita tuosta arvostelun puuttumisesta, koska siinä työtodistuksessa on kuitenkin paljon tärkeämpiä tietoja, kuten mitä työtä olet tehnyt edellisissä työpaikoissa.- jäk
Työtodistuksen tulee olla totuuden mukainen eli työnantaja ei saa kirjoittaa työtodistukseen muuta kuin oman arviointinsa työntekijästä, muuten hän valehtelee, työnantajahan vakuuttaa omalla allekirjoituksella todistuksen oikeaksi, eli missään ei mainita että eikö työntekijästä voisi antaa esim. arviointi työtaito:heikko. Mikäli haluaa välttää tämän on parempi pyytä pelkkä työtodistus ilman arviointeja.
- sb1
Entinen työantajasi varmasti kirjoittaa sulle uuden työtodistuksen jos pyydät!
- skk
Jep.
Arviointia saa pyytää jälkeenpäin 5 vuotta ja laki pakottaa sen tekemään (mutta saa tosiaan kirjoittaa negaatioitakin)
Työtodistusta ylipäätään 10 vuotta (millä vaan perusteella, esim. hukkuminen, virheet)
Virheet toki pitää joka tapauksessa korjata, mutta periaatteessa ei voi edellyttää että sitä kauempaa kukaan muistaisi tarkkaan asioita.
- Asioiden edelle menijä
Työtodistus on aivan yhtä pätevä on siinä työnantajan satuillut jotakin kuluneita fraaseja ahkerasta ja tunnollisesta työntekijästä tai sitten ei.
Itsellä molempia työtodistuksia ja pisimmistä työsuhteista ei ole arviointia, tosin en ole niitä kaivannutkaan. Töitä olen saanut aina hyvin.
Jotkut työnantajat eivät myöskään osaa suhtautua, kun irtisanoutuu. Siinä ei paina mitään vaikka kuinka hyvä työntekijä olisit ollut vuosia, ei ainakaan niin paljon että työtodistusta voisi asiallista kirjoittaa. Tähänkin olen törmännyt.
Kunhan siitä paperista löytyy aika jona olet työskennellyt yrityksessä ja mitä olet tehnyt riittävän tarkasti, niin siinä on silloin kaikki oleellinen.
Pahempi olisi esim. työtodistus, jossa arviointi tulkinnanvaraisesti annettuna (hunoa arviointiahan työnataja ei saa antaa).
Ainahan voit pyytää uutta työtodistusta, missä olisi arviointi mukana, jos kovin vaivaa.- skk
Koska sen arvostelun saa vain erikseen pyytämällä, niin hyvin usein hyvilläkin työntekijäillä on arvostelemattomia todistuksia.
Tärkeää on kuitenkin varmistaa että työtodistukseen merkitään kunnolla työtehtävät, koska se kertoo osaamisesta ja kokemuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h452929Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062701Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv362419- 322014
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151529- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051225- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731050