onko kellään mitään kokemuksia rakennekynsistä?
huonoja ja hyviä puolia?
haluun vaan tietoo niistä kokeneilta.
oon 15w ni eihän se ikä niiden otoon vaikuta?
Rakennekynnet
5
456
Vastaukset
- en varmaan
laittaisi 15-vuotiaalle kynsiä. Siinä iässä sormet ja kynnet ovat vielä kasvuvaiheessa. Luulisin sen tekevän rakennekynsien pysymisen vaikeaksi.
- ne...
ole kuitenkaan kuin 3-4 viikkoa kun ne on huollettava...ei kenenkään sormet niin nopeasti kasva...
- EK-K
Rakennekynsiaineissa valmistajan suositus on "ei lapsille". Ikärajaa ei ole määritelty, joten jos oikein tarkkoja ollaan, noudatetaan sitä ikärajaa mikä kunkin maan laki määrittelee lapseksi. Suomessa tämä raja voitaisiin laskea olevan 16 v.
Turvallisuussyystä teen itse vain 16 vuotta täyttäneelle ja silloinkin mieluimmin ensin neuvon, kuinka kynsistä saa pienellä vaivalla todella kauniit. - EK-K
Huonot puolet riippuvat paljon myös käytettävistä aineista. Jotkut aineet haurastuttavat omaa kynttä, osa aineista ei pysy kynnellä vaikka mitä tekisi jne. mutta noin yleisesti:
-kynsien ylläpito maksaa paljon
-Pitää löytyä aikaa myös huoltaa kynsiä
Hyvät puolet rakennekynsissä:
-helpot pitää ja kestävät jos ne on hyvin laitettu ja laadukkailla tuotteilla
-kynsilakka pysyy kauniina koko huoltovälin, eikä sitä tarvitse poistaa viikon välein- Ei kestä lakka
Huonoihin puoliin ajan ja rahan lisäksi:
- oma kynsi viilataan, mikä ohentaa kynttä
- rakennekynnen poiston jälkeen omat kynnet kamalassa kunnossa. Ratkaisuksi tarjotaan rakenneynsien laittoa .... eli asiakas halutaan kierteeseen!
Hyviin puoliin kommentti, että ei minulla ainakaan lakka pysynyt huoltoväliä. Miten muka lakka pysyy, jos koko geeli halkeaa? Viikon välein piti lakata, tottakai. Paremmin lakka pysyy, jos on oma kynsi ja käytät hyvää aluslakkaa ja päällyslakkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827