Tämä palsta saa kyllä mietityttämään, ja osien kohdalta hyvin myötätuntoisia ajatuksia. Siis miksi on olemassa tämä ainainen anoppi riita. Onko se siitä että hänen pieni poika ja hirveä pojan avoke tai vaimo joka ei kuitenkaan voi kohdella hänen poikaansa hyvin, Sillä kyllähän pojalle täytyy laittaa ruokaa, siivota jaljet, vaihtaa vaipat ja tietenkin arvostella hänen pukeutumistaan, ostaa kammottavia neuleita jne.
Tarkoitan nyt sitä että on olemassa niitä anoppeja keille ei käy mikään(oletteko katsoneet tahdon asia tv draamaa?) ja sitten niitä ketkä pääsevät irti pojastaan, ja antavat pojan sekä hänen puolison elää omaa elämää ja on vain tukena jos tarvitsee,( esim lasten lasten kanssa)
Minun ,olisi ollut tuleva, anoppini kun on sellainen joka ei hyväksy muiden mielepiteitä vaan sanoo miten asiat on ja siitä ei ole olemassa muun laisia mielipiteitä. Harmittaa kovin että minun lapseni on hänen lapsen lapsi, sillä kyllä niin pirun voimakas ihminen hän on, ja vaikka sitten kun veisin lastani heille hoitoon kun on isompi, ja pyytäisin minun tavallani toimimaan, eipä siitä mitään tulisi koska hänen mielestä voi antaa kahvia pienelle lapselle iltapalaksi, ei niitä päikkäreitä tarvitse nukkua, aikuiset voivat juoda alkoholia runsaastikin lapsen läsnäollessa ja tietenkin päivittäin saa syödä karkkia.
Mutta onkohan se niin että nämä anopit ovat elämän kouluja meille? Tai että tuleekohan meistä samanlaisia?
ihmisiä vain
2
486
Vastaukset
- ne anopit
siitä muuttuisivat? Anoppi on aina anoppi. Olkoonpa kysymys minusta tällä hetkellä tai sinusta tulevaisuudessa.
Älä vie lastasi anopin hoitoon. Säästytte paljolta puolin ja toisin.- vornanen
Niinpä niin vaikuttaa siltä, että monella aikuisella lapsella, joka tällekkin palstalle kirjoittaa on itsellään riippuvuusongelma. Miksi sitä turhaan tyrkytetään itseään anoppilaan. Eikö näissä hankalissa tapauksissa jo järkikin sano, että alkaa ottamaan kiireesti välimatkaa. Mutta niinhän se on, että on niin helppo nähdä vikaa toisessa ja niin vaikeaa nähdä sitä itsessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785