Kiinniotettujen joukossa on brittejä ja ruotsalaisia, kertoi syyttäjäviranomainen. Konserttiin osallistui lomalla entisessä kotimaassaan olevia ulkoiranilaisia. Karajin kaupungin syyttäjä Ali Farhadi sanoi, että "saatanan palvojien" tuomiot annetaan pian. Tilaisuudesta takavarikoitiin 150 pulloa alkoholia, joka on kielletty Iranissa, levyjä ja "sopimattomia" naisten päällä olleita vaatteita.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Iran otti kiinni yli 200 ihmistä rockkonsertista/1135229263208?ref=rss
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Iran otti kiinni yli 200 ihmistä rockkonsertista/1135229263208?ref=rss
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmasti olivat tietoisia että voi joutua vaikka killumaan hirsipuuhun kun olivat Iranista kotoisin,maassa maan tavalla eikö?
Iranilainen kun tulee tänne lomille, vaikka olisi suomesta sinne muuttanut ja lomailee kotimaassaan. Muslimien lakien mukaan saa alistaa ja kuuluukin naisia. Tosin tunsin pari Irakilaista jotka kunnioittavat suomen lakia ja piilossa kotimaassaan salaa toimivat kuin suomessa.
Hienoo että on vielä Iranilaisia jotka kunnioittaa suomen lakeja. Koraani on kaiken alistamisen alku ja juuri. Jos koraan kielletään, niin tasa-arvo voi toteutua.