Milloin..

Kulta

Hei!

Suoraan asiaan eli missä vaiheessa seurustelua aloitte kutsua kumppanianne kullaksi tai jollain muulla hellittelynimellä? Ja kumpi se sanoi ensin, mies vai nainen? :) kiitos!

5

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aimo Rapula

      Aikalailla heti. Muita nimejä ovat olleet mussukka, iskä, halinalle, kultu...ööh...olikohan muita? Katos ku rakkaalla lapsella on monta nimeä :)

      • niinpä niin

        Minusta nuo iskät sun muut ovat aika sairaita lempinimiä omalle rakkaalle. Mutta kuka mistäkin tykkää...


      • Rapula
        niinpä niin kirjoitti:

        Minusta nuo iskät sun muut ovat aika sairaita lempinimiä omalle rakkaalle. Mutta kuka mistäkin tykkää...

        Toinen tykkää äitistä, toinen tyttärestä. Minä tykkään enemmän siitä tyttärestä.


      • kiribati

        kuulostaa kamalalta. Jos kumppanini kutsuisi minua esimerkiksi mammaksi (tai äiskäksi tai äipäksi) niin se olisi kyllä vakavan keskustelun paikka.

        "Halinalle" ja "kultu" eivät ehkä olisi vakavan keskustelun paikkoja, mutta hienovaraisesti kyllä vihjaisin, että en sellaisesta kutsumanimestä tykkäisi.

        Alkuperäiselle vastaukseksi: en muista kumpi "kulta"-sanaa ensimmäisenä käytti, mutta hyvin harvoin sitäkään käytämme, kyllä yleensä kutsumme toisiamme ihan etunimillä.


    • vielä.........................

      Tosin olemme olleet yhdessä vasta 25 vuotta.

      Toivottavasti ei sellaista vaihetta tulekaan, että tarvitsisi alkaa nimittelemään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      40
      2899
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2681
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      31
      1719
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe