Nyt kaikki immeiset, joilla on kokemusta ruanlaitosta ja isojenkin perheiden ruokkimisesta edullisia reseptejä tulemaan!!! Jos saan paljon ohjeita, kerään ne kirjaseksi, niin että ne tulevat kaikkien käyttöön!!
EDULLISIA RUOKAOHJEITA KAIPAILLAAN...
8
1613
Vastaukset
- kerran tännekin
tulla, niin varmaan osaat googlata ruokaohjeitakin. Keittokirjoja on maailma täynnä, ei kaivata uutta. Martoilla on ja monta muuta kirjaa jos neuvotaan halvalla hyvää.
- Tine
googlettaa ohjeita mutta kaipailen nyt lähinnä suurperheiden selvitymis reseptejä=) ja uusiakin ohjeita=)
- saat
Tine kirjoitti:
googlettaa ohjeita mutta kaipailen nyt lähinnä suurperheiden selvitymis reseptejä=) ja uusiakin ohjeita=)
sota-ajat hyvin muistavilta. Haastateltava on siis iältään vähintään 73 vuotta vanha.
Ruoat olivat enimmäkseen perunaa, lanttua, porkkanaa, ruisleipää, maitoa ja suolaa; silloin kun niitä sai.
Ruoanlaitossa noista aineksista on avuksi hyvä mielikuvitus.
- raaka-aineet
ovat pääsääntöisesti myös halvimmat.
Ruisjauhot (esim. 79c/kg), silakat, lanttu, kaalit, porkkanat, perunat, broileri 2€/kg.
Älä osta: makkaraa, sian- naudan lihaa, valkoista vehnäjauhoa, limsaa. Kallita ja epäterveellisä. Saat 2 tyypin diabeteksen ym hauskaa.
Reseptejä en anna. Paitsi nyt tämän yhden:lanttukukko. Ruistaikinakuoreen lanttua ja sianlihaa (tämän kerran). - Mutta kenellekään ei kelpaa
Ilmaiseksi tarjottu hauki .ahven ,lahna ,made eikäsärki. PITÄÄ olla norjan lohta,siikaa tai muikkua.Niinpä kalastan vain ittelle koirille ja kissoille.
- kelpais
jos joku tarjois!
- ihrakylki
ja pannut tulelle!
Kylki ja kamara - mukana kaikki sikana!
V.-ttua jaikki jaluaaa - Mr. Pea
1€/kilo = 4 päivän hernekeitot.
Perunoita pari kananamunaa = halvalla paistettuja perunoita. Lopuksi sekaan voi myös lisätä keitettyjä makaroneja, jos haluaa täytettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614225Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653455Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541803Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251673Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981433Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132933Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235861en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115842Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18809