Olen usein yhtäkkiä havahtunut tuijottavani (kaupungilla, töissä...) tuntemattomia miehiä suoraan silmiin, useimmiten aika intesiivisetikin (luontaista minulle), ja tämä katseyhteys on kestänyt pari sekuntia liian kauan laskettavaksi normaaliksi vastaantulevien ihmisten huomaamiseksi. Haluaisin kysyä, miten miehet tulkitsevat tällaiset pitkät suorat katseet. Voiko sen ajatella flirttailuksi? Tulkitaanko se röyhkeydeksi? Ovatko nämä miehet kiinnostuneita minusta vai sattuivatko he vain katsomaan päin sillä hetkellä? Yleensä en nää näitä miehiä koskaan uudestaan.
suora katse
11
1032
Vastaukset
- mie§
tykkään jos naiset katselee.
- nuori nainennn
usein huomaamatta. Kadulla, kirjastossa, luennoilla. Se tapahtuu vahingossa!
- adgd
Voiko sen ajatella flirttailuksi? voi.
Tulkitaanko se röyhkeydeksi? ei jos sulla on perusilme päällä tai vieno hymy, voi sen sitte tulkita röyhkeydeksi jos sulla on jostaki aivan ääripäästä ilme esim. jos naurat tai nyrpistelet jne.
Ovatko nämä miehet kiinnostuneita minusta vai sattuivatko he vain katsomaan päin sillä hetkellä? riippuu ihmisestä,toiset voi luulla niin mutta toiset taas ei, - komea mies.
Minua alkaa ahdistaa kun naiset tuijottavat. Tuntuu kuin he tunkeutuisivat privaattialueelleni. Inhottaa kun vanhemmat naiset tsekkaavat minun peppuani että ompa kiinteä. Itseäni tuijottelu häiritsee suuresti ja joku päivä vielä teen ilmoituksen seksuaalisesta häirinnästä.
- ,,,,,,
katsekontakti on askel kohti parempaa ihmiskuntaa. Laita siihen vielä hymy päälle, sitä kaipaa varsinkin toppatakkikaudella. Mitä väliä sillä on, vaikka se tulkittaisiin pikkuflirtiksi? Suomalaisten pitäisi oppia, ettei flirtti välttämättä tarkoita mitään sen kummempaa.
- oli muuten
aika hyvä lause :
''Suomalaisten pitäisi oppia, ettei flirtti välttämättä tarkoita mitään sen kummempaa.''
Ehkä Suomessa olisi lämpimämmät olosuhteet jos olisi kevyempi meininki. - Antero Eräpelto
oli muuten kirjoitti:
aika hyvä lause :
''Suomalaisten pitäisi oppia, ettei flirtti välttämättä tarkoita mitään sen kummempaa.''
Ehkä Suomessa olisi lämpimämmät olosuhteet jos olisi kevyempi meininki."Suomalaisten pitäisi oppia, ettei flirtti välttämättä tarkoita mitään sen kummempaa."
Tuo on suora tie helvettiin. Ensin annetaan ymmärtää ja sitten ei ymmärretäkään yhtään mitään. Tuon ylläolevan teesin sisäistäminen aiheuttaisi vain sen että lutkat saisivat taas yhden hyvän tekosyyn perustella tekemisiään. "Mutta kun se ei tarkoittanut mitään." Ihmiset, ihmiset, ottakaa nyt vastuu elämästänne. - ,,,,,,
Antero Eräpelto kirjoitti:
"Suomalaisten pitäisi oppia, ettei flirtti välttämättä tarkoita mitään sen kummempaa."
Tuo on suora tie helvettiin. Ensin annetaan ymmärtää ja sitten ei ymmärretäkään yhtään mitään. Tuon ylläolevan teesin sisäistäminen aiheuttaisi vain sen että lutkat saisivat taas yhden hyvän tekosyyn perustella tekemisiään. "Mutta kun se ei tarkoittanut mitään." Ihmiset, ihmiset, ottakaa nyt vastuu elämästänne.tuo "annetaan ymmärtää jne" vain _vahvistaa_ väitettäni. Tietysti siitä, että jotain pitäisi oppia ei seuraa, että odotus oppimisesta olisi realistinen.
Minä katson usein kadullakin kävellessäni vastaantulevia ihmisiä silmiin. Melko usein ventovieraat ihmiset tervehtivät minua. He ilmeisesti luulevat, että olemme tavanneet jossain aiemmin.
Ikinä ei ole tullut mieleen, että kyseessä olisi flirtti, röyhkeys tai mikään muukaan arvelemasi.- naang-saau
Usein saan *palkkioksi* hymyn:)
- vähään aikaan
kadulla kulkiessani vastaillut huomionkipeiden ihmisten katseisiin. Silloin kun jaksoin vielä mulkata takaisin, aiheuttivat pitkitetyt tuijotukset yleensä vain epämukavuutta. Tuntui siltä kuin kyseiset yksilöt yrittäisivät vähän turhan epätoivoisesti kalastella jonkinlaista tunnustusta omalle olemassaololleen. Jotakin he yrittivät minusta väkisin puristaa, eikä sellainen oikein vetoa minuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h572960Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062741- 332459
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382451Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061257- 1771213
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060