Olen lähdössä syyskuun alussa Jerseyn saarelle au pairiksi. Olis kiva kuulla kokemuksia siellä käyneiltä tai olevilta :)
Jersey
siis se aito oikea
3764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi!
Olin reilu vuosi sitten aupparina Isle of Wightin saarella ja kävin perheen kanssa kahdesti Jerseyn saarella. Saari on hyvin pieni, mutta todella kaunis. Sanotaan, että Jersey on rikkaiden saari. Ja se todellakin pitää paikkansa. Saarellahan ei ole ollenkaan veroja. Kulta ja hopea on siellä halpaa, itsekin ostin 50 punnalla yli 150 punnan arvoisen kultaketjun.
Ranska tulee sinulle varmasti hyvin tutuksi, sillä saari sijaitsee aivan Ranskan pohjoisrannikolla. Muistaakseni venematka Jerseylta Ranskaan kesti alle tunnin.
Kannattaa ottaa heti eka päivinä selvää pitääkö sinun kirjautua NHS:n jäseneksi saadaksesi lääkärin palveluja. Jopa itse Jerseyn asukkailla on vaikeaa päästä lääkäriin.
Saarella on paljon ihania ravintoloita joista saa mahdottoman hyvää ruokaa. Arvatenkin meren antimet ovat suosituimpia.
Itse pidin saaresta todella paljon, vaikka se pikkuruinen onkin. :))
Kiitos sulle :) Mulla ois tässä vielä jokunen viikko aikaa jännätä, ensin lomaileen Lontooseen ja sieltä lennän vielä saarelle. Mitä oon lukenut Jerseystä, niin ymmärsinkin sen olevan pienen pieni paikka ja pelkään vaan että siellä tulee tekemisen puute :D
Mikäs on NHS?
Kato NHS:än kotisivuilta [url]http://www.nhs.uk/Pages/homepage.aspx[/url].