Pussisokeria perseeseen :)

maalaisjärkeilijä

Miksi tuhlata rahat kaikenmaailman kotkotuksiin, kun kaupasta saa pussin sokeria lähes ilmaiseksi.

Sokeri 100g:
800kcal

Muutama desi sokuria kitaan ja alkaa energiaa virrata suonissa. Tähän tietysti proteiinit, kasvikset ja kuidut esim. kauran muodossa lisäksi, eli suojaravinteita ei tietenkään saa jättää pois.

Miettikääpä nyt vähän, aivot käyttävät energianlähteenä ainoastaan glukoosia, josta pussisokeri fruktoosin kera kostuu. Siis te vedätte kaikenmaailman mömmöjä ja sitten elimistö kuitenkin muuttaa ne tavalliseksi pussisokeriksi. Mitä järkeä siinä on? Rahaa ja aikaa pöntöstä alas ja varmaan olokin väsynyt.

On yleinen myytti, että sokeri olisi epäterveellistä. Näinhän ei todellakaan ole, nimittäin epäterveellistä on syödä enemmän kuin kuluttaa (jatkuvasti) tai jättää suojaravinteet syömättä. Monasti kuulee, että pussisokeri imeytyy nopeasti verenkiertoon ja siksi olisi jotenkin epäterveellistä. Siis mitä helvettiä? Siis mitä nopeammin, niin tietenkin sitä parempi. Kas kun elimistö ruukaa varastoida sokeria maksaan, josta sitä sitten on helppo kaivaa salilla ja lenkillä.

Siis sehän on selvä, että totta kai on epäterveellistä nauttia sokeria, jos maksan varasto on jo täynnä. Eli laskuoppia kehiin. Minä ainakin viisaana miehenä teen niin, että otan energian maksan varastoista ja sitten tätä energiavarastoa täydennä nielemällä pussisokeria. En tajuu miksi sitä energiaa pitää tunkea mahalaukkuun mätänemään mahdollisimman hitaasti liukenevina mömmöinä, kun 100-kertaa parempikin tapa.

0

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        66
        2265
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        230
        2162
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1468
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        21
        1232
      5. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1200
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        113
        1120
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        959
      8. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        949
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        899
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        885
      Aihe