Jumala/parasiitti salaliittoteoria!

vesitomu

Entäpäs jos deistinen jumala
ohjelmoi itsensä geeneihin, kuten geenit luovat osan persoonaa & mieltä, ehkä jumala rakentuu sisäisenä mekanismina alitajuntaan..

sinänsä alitajunnassa asuva kopio 'klassisesta jumalasta' ei sisältäisi ominaisuuksia kaikkivoipa/kaikkitietävä, vaan esim. tiedonhankinnassa "parasiitti" joutuisi käyttämään ihmisen aisteja, muistoja, yms. tietoja, joihin sillä kuitenkin olisi suora ja jatkuva pääsy =/

PG:llä (Personal God / PC mutt persoonallinen tarkoittaisi siis muuta kuin yleensä jumalan persoonallisuudesta puhuttaessa =)) olisi rajatut resurssit, joten sen antama alkujumalaisen tahdon mukainen neuvo tai virike saattaisi puutteellisen informaation vuoksi, eli jonkin ennakoimattoman sattuman kautta johtaa kuitenkin lopulta ei-jumalaiseen lopputulokseen.

joissakin tilanteissa PG voisi toimia kuitenkin klassisen jumalan ominaisuudessa, esim. rankaisemalla pahalla ololla teoista jotka tunnistaa pahoiksi ja hyvällä teoista jotka tunnistaa hyviksi.

PG voisi myös vaikkapa tarjota neuvoja ihmiselle, aiheuttaa halutessaan ilmestyksiä yms., muokata ajatuksia ja ihmiskunnan kehitystä esim. antamalla yhdelle keksijälle intuitiivisen oivalluksen.

PG tuhoutuisi tietysti, jos ihmisen aivot tuhoutuisivat.
Deistinen alkujumaluus ei sen sijaan tuhoutuisi, ollessaan olemassa vain ennen konkreettista todellisuutta, potentiaalina ja kaavana nykyisellään..

PG:t voisivat kommunikoida keskenään esim. laittamalla taiteilijan piilottamaan salattuja viestejä mm. kuuluisimpiin taideteoksiin, tms. niin että tieto olisi hyvin vahvasti enkryptattua, ja vain "parasiittien" ymmärrettävissä! Ne voisivat vaihtaa tietoa esimerkiksi jostakin koko ihmiskuntaan vaikuttavasta massatapahtumasta, joka niiden pitää saada aikaan ohjailemalla ihmisiä hienovaraisesti, ja joka täytyisi triggeroida samanaikaisesti.

Ei muuta kuin etsimään ja de-kryptaamaan tätä jumala-parasiittien kryptattua infoa salamerkkejä, luulen että sitä on kenties kaikkialla esim. "ufojen" peltomerkeissä.

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • efgbrehre

      "Entäpäs jos deistinen jumala
      ohjelmoi itsensä geeneihin, kuten geenit luovat osan persoonaa & mieltä, ehkä jumala rakentuu sisäisenä mekanismina alitajuntaan.. "

      Entäs geenivirheiden mahdollisuus ja mutaatiot?

      Joskus itse leikin ajatuksella että jumala on jokainen ihminen tässä maailmassa jonka on luonut itselleen ajankuluksi. Kuollessaan sitten palaa takaisin ja fiilistelee tjs.

      Aina voi spekuloida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe