Työ ottaa päähän. Joka päivä on hirvee kiire töissä. joka päivä vituttaa lähtee töihin ja työ vuorotkin ovat aina joka päivä eri aikaan.. Olen miettinyt sairasloman ottamista, mutta miten helposti lääkärit antavat sairaslomaa ja millä keinoin saa parhaiten sairaslomaa. onko kellään muulla ollut samanlaisia kokemuksia?
Ottaa päähän...
3
961
Vastaukset
- toveri...
Itselläni oli aika samanlainen tilanne enkä vieläkään ole päässyt kokonaan sen yli.
Minua auttoi "välnipitämätön" asenne työtä kohtaan.
Työt laitan pöydälle odottamaan ja teen niitä sitä tahtia kun ehdin. Soittelen päivällä kavereille, käyn tupakalla jne.
Yritän ottaa rennompaa asennetta työntekoa kohtaan ja näyttää että se auttaa ja työtkin tulee ihan hyvin tehtyä.
Sulla vaan taitaa olla vähän erilainen duuni ja liekö onnistuu samoin kuin minulla. Saikkua saat varmasti kun käyt lekurilla kertomassa työuupumuksesta/vitutuksesta ja kerrot vielä olevasi niin hermona että pelkäät napsahtavasi joku päivä ja käyväsi käsiksi työkavereihin. - olla lomilla
kun on aikaa kirjoittamiseen. No joo, ymmärrän kyllä tilanteen. Edellisessä työssäni minut vedettiin ihan piippuun ja amuisin tuntui vastenmieliseltä lähtä töihin.Eipä siihen muu auttanut kun työpaikan vaihto.Nykyinen työ ei ole niin kiireinen ja ilmapiiri muomattavasti terveempi.
- täälläkin
Ihan sama fiilis, vituttaa joka aamu, joka viikonloppu ja lomilla. Muutamana päivänä ei ole jaksanut tehdä työtä, kun ei ole voimia. Työssä henkinen kuormitus on kova, töitä hirveän paljon. Soittelin työterveyshuoltoon ja kattellaan tuleeko lomaa. Toisaalta lomalle ei voi jäädä kun on niin paljon keskeneräisiä töitä, kenelle ne sitten kaatuu kun muutkin ovat työpaikalla ylikuormitettuja??? Työpaikan vaihto olisi varmasti paras ratkaisu, toivottavasti uuden saisi pian, hakupapereita on maailmalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117686
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1215327Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1213554Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293547Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352584Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971530Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?691381Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366