Kysymys hiilarifoobikoille

kyskys

Olen aina miettinyt yhtä asiaa. Ovatko vähähiilihydraattisen dieetin kannattajat jonkinlaisia possuttelijoita, jotka yrittävät kompensoida rasvojen (ja miksei proteiinienkin syömistä, koska jogurit yms. ovat tunnetusti melkoisia kaloripommeja) syömistä vähentämällä hiilareita? Eli kun tekee mieli possutella ja ahtaa itsensä täyteen rasvaista ruokaa, niin täytyy jättää pois runsasenergiset, mutta vähärasvaiset (=terveelliset) hiilarit, vaikka niillä olisikin alkainen glykeeminen indeksi. Rasvojen terveysvaikutuksista on tunnetusti myös tieteellistä näyttöä.

Kun olisi aivan luonnonlakien vastaista, että vaikka rasvaista ja proteiinipitoista ruokaa ahtaisi itsensä täyteen, niin ei lihoisi. Lihomista tapahtuu silloin, kun energian saanti ylittää kulutuksen, oli tuo energia hankittu mistä energiaravintoaineista hyvänsä. Perusaineenvaihdunnan ylläpitoon tarvitaan tietty määrä energiaa, jonka ylittävä osa keräytyy vararavinnoksi rasvakudokseen, joka on ainoa fysiologisesti mahdollinen energiansäilöntätapa ihmiselimistölle. On siis turha puhua, että hiilarit pamahtaisivat vaihtoehtoisesti vyötärölle, kun rasvat ja proteiinit olisivat laihduttamisen kannalta parempia.

Eli kaikki painonvartijoiden rasvakammoiset ja VHH-hiilarifoobikot. Älkää ylittäkö peruskulutustanne, niin ette liho. Rasvaisen ruoan maittavuus perustuu evolutiivisiin tekijöihin, koska siitä saadaan runsaasti energiaa suhteessa ruoan määrään. Eli jos on taipumusta possutteluun, niin kannattaa pyrkiä pääsemään siitä tavasta eroon. Elämäntaparemontin ei tulisi tarkoittaa jostakin tietystä ravintoaineesta pidättäytymistä. Rasvaiset ruoat ovat hyviä, mutta niitä suosivaa elämäntapaa ei tulisi korjata välttämällä tiettyä muuta ravintoaineryhmää. Vastaavasti painonvartijat voisivat unohtaa rasvakammonsa. Mikään ei lihota sinänsä kohtuullisesti käytettynä. Täytyy löytää kohtuus ja elää sen mukaisesti - terveellisesti.

Elää voi myös terveellisesti ilman kidutusdieettejä ja ravintoainefobioita. Täytyy vain löytää kultainen keskitie, jolla tarkoitetaan tässä tapauksessa elämäntaparemonttia, joka perustuu energiaravintoaineiden tasapainoiseen saantoon. Tiettyjen energiaravintoaineiden tai ravintoaineryhmien välttely ei tarkoita elämäntaparemonttia. Se on vähän, kun korjaisi hometalon korjaamalla sisäosan, mutta jättäisi homepesäkkeen seinien väliin muhimaan. Tässä tapauksessa on vain kysymys biologisesta aikapommista.

11

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • montaa mieltä
    • JariJo

      "Ovatko vähähiilihydraattisen dieetin kannattajat jonkinlaisia possuttelijoita"

      Eivät.

      "täytyy jättää pois runsasenergiset, mutta vähärasvaiset (=terveelliset) hiilarit, vaikka niillä olisikin alkainen glykeeminen indeksi"

      Pari kysymystä sinulle. Mikä tekee vähärasvaisesta terveellistä, ja millä hiilarilla on alhainen GI?

      "Kun olisi aivan luonnonlakien vastaista, että vaikka rasvaista ja proteiinipitoista ruokaa ahtaisi itsensä täyteen, niin ei lihoisi"

      Eipäs ole. En minä ole lihonut, vaikka olen syönyt kylläiseksi rasvaista ruokaa. Se myös pitää pitkään kylläisenä, joten enegiansaanti jää kulutuksen tasolle.

      "Rasvaiset ruoat ovat hyviä, mutta niitä suosivaa elämäntapaa ei tulisi korjata välttämällä tiettyä muuta ravintoaineryhmää"

      Niin ovatkin. Mutta miksei tärkkelystä saisi välttää? Mitä elintärkeää sen mukana jäisi saamatta?

      • ihan muuten vaan

        "Eipäs ole. En minä ole lihonut, vaikka olen syönyt kylläiseksi rasvaista ruokaa. Se myös pitää pitkään kylläisenä, joten enegiansaanti jää kulutuksen tasolle."

        Mulla ainakin kylläisenä tuntuu pitävän proteiini. Kylläisenä pitää myös tumma pasta keitettynä al dente, mutta se ei kuulu tänne. Kuitenkin jos syön yhden keitetyn kananmunan, niin tulen siitä kylläiseksi ja toista en saa alas enää.


    • -10kg

      "Eli kaikki painonvartijoiden rasvakammoiset ja VHH-hiilarifoobikot. Älkää ylittäkö peruskulutustanne, niin ette liho".....

      Olipa hienoa, että jaoit tämän tiedon kanssamme :) Ihan uutta varmasti kaikille!!

      • on joku muukin

        syy, kuin se mitä suusta sisään appaa. Väitän että hormooneilla on osansa asiassa.

        Raskausaikana lihoin aina 20-22 kg ja synnytettyäni laihduin ilman vippaskonsteja takaisin.
        Mutta nyt suloisessa keski-iässä vyötärörenkaat senkun kasvaa, vaikka liikun, enkä syö enempää kuin miehenikään, joka pysyy hoikkana.

        En käsitä, mitä mun vielä pitäs tehdä. :(


      • kj.mattila
        on joku muukin kirjoitti:

        syy, kuin se mitä suusta sisään appaa. Väitän että hormooneilla on osansa asiassa.

        Raskausaikana lihoin aina 20-22 kg ja synnytettyäni laihduin ilman vippaskonsteja takaisin.
        Mutta nyt suloisessa keski-iässä vyötärörenkaat senkun kasvaa, vaikka liikun, enkä syö enempää kuin miehenikään, joka pysyy hoikkana.

        En käsitä, mitä mun vielä pitäs tehdä. :(

        Kyllä hormooneilla on osansa asiassa. Vääränlaisella ruokavaliolla saa hormoonitoiminnan sekaisin ja silloin lihoo. Kun et kerro tarkemmin ruokavaliotasi niin on vaikea ottaa muutoin kantaa lihomiseen. Ihmisten aineenvaihdunta on erilainen, joten sama ruokamäärä lihottaa sinua ja miehesi pysyy hoikkana. Näin tapahtuu varsin usein jos pääpaino aterioissa on hiilihydraateissa.


      • tuli:
        kj.mattila kirjoitti:

        Kyllä hormooneilla on osansa asiassa. Vääränlaisella ruokavaliolla saa hormoonitoiminnan sekaisin ja silloin lihoo. Kun et kerro tarkemmin ruokavaliotasi niin on vaikea ottaa muutoin kantaa lihomiseen. Ihmisten aineenvaihdunta on erilainen, joten sama ruokamäärä lihottaa sinua ja miehesi pysyy hoikkana. Näin tapahtuu varsin usein jos pääpaino aterioissa on hiilihydraateissa.

        Hiilihydraatit: kaiken pahan alku ja juuri TIETENKIN! Taidan jättää tämän palstan lukemisen kokonaan pois, on niin turruttavaa lukea näitä juttuja ..

        Ei ne perunat ennenkään lihottaneet ..


    • 15 KK

      "Elää voi myös terveellisesti ilman kidutusdieettejä ja ravintoainefobioita."
      Eniten mua ottaa ohimoon tällä vähähiilarisella se, että kaikista omakohtaisista positiivisista kokemuksista huolimatta pitää jatkuvasti kuunnella näennäisneroja, joiden oppi on peräisin terveysalan keltaisestalehdistöstä ja muropakettien kyljistä.
      Tällä palstalla olisi mukava käsitellä asiasta kriittisesti, mutta silti tietynlaista yhteenkuuluvuutta tuntien. Kuten muillakin laihdutuspalstoilla.

      • vauhtiin pääsit

        "Tällä palstalla olisi mukava käsitellä asiasta kriittisesti, mutta silti tietynlaista yhteenkuuluvuutta tuntien. Kuten muillakin laihdutuspalstoilla."

        Kerro minulle nuo kriteerit täyttävä laihdutuspalsta, joka on avoin kaikille.


      • kj.mattila

        vähähiilihydraattisella ruokavaliolla tarvitse elää millään kidutusdieetillä, puhumattakaan mistään ravintoainefobioista. Omakohtaiset positiiviset kokemukset ovat todellisia kokemuksia, eikä niistä kannata "ottaa ohimoon" Lue kirjoitukset sellaisena kuin ne ovat.


      • se hormoonilihava
        kj.mattila kirjoitti:

        vähähiilihydraattisella ruokavaliolla tarvitse elää millään kidutusdieetillä, puhumattakaan mistään ravintoainefobioista. Omakohtaiset positiiviset kokemukset ovat todellisia kokemuksia, eikä niistä kannata "ottaa ohimoon" Lue kirjoitukset sellaisena kuin ne ovat.

        Välttää hiilihydraatteja, mutta masentaa kun vaaka ei värähdä ollenkaan alaspäin.

        En syö perunaa, pastaa, riisiä, vaaleaa leipää, en juo mehua enkä limsaa.

        Syön vihanneksia, kalkkunaleikettä, turkkilaista jugurttia johon lisään soppaa ja marjoja.
        Juon vihreää teetä ilman sokeria ja sitruuna Novellea sekä pelkkää vettä.

        Pääruoaksi syön jonkun pihvin ja vihanneksia (paistettuna ja tuoreena)

        Aamut kuitenkin aloitan kahdella jälkiuunileipäpalalla, joiden päällä kalkkunaleikettä, lisäksi vihreää teetä ja turkk. jugurttia sopan kans.

        Sitä kananmunaa mun kait pitäs rueta koittaan paistaa aamuisin, vai?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4267
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3477
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1812
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1698
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1439
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      945
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      848
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      839
    Aihe