bikiinit

minusta on väärin että lapset käyttää pikkusia bikinejä rannalla uimahallissa samoin on outoo että lapsille myydaan alsuvaatteita jotka ovat suoria kopioita aikuisten alusvaatteista. miettikää vähän jos teillä on lapsia.
61047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lewhteä ja siinähän oli bikinit lasten päällä,kyllä pani asiaa ajattelemaan.mihin olemme menossa,kait olemme nuori bikini kansana.Ehkä ajatus on "kun minulla ei lapsena"kyllä tyttärellä täytyy.Jotakin tuon suuntaista?.

Äänestä

Lewhteä ja siinähän oli bikinit lasten päälllä,kaikki ajatusten loppu on itsesensuroitua

Äänestä

Kyllähän se bikinikin on uima-asu. Eikä lapsella ole läskejäkään niin kauheasti että ne pitäisi piilottaa. Usein vielä nuo lasten bikinit ovat paljon peittävämpiä kuin aikuisten. En ainakaan minä ole ihmetellyt uimahalleissa tai rannoilla bikineissä olevia lapsia. Kyllä siinä pitää olla melkoisen likainen mielikuvitus jos ajattelee bikineihin pukeutuvasta lapsesta joitain muuta kuin uimista.

Äänestä
  • Muoti muuttuu. Paljon on rannoilla lapsia joilla ei ole ylöosia ollenkaan. Siis pieniä tyttöjä joilla on vana housut jalasaa, eikös tämän pitäisi olla vielä kauheampaa?

    Äänestä

  • Mistään "peittävyydestä,ja läskistä".Onko meidän lapset jo "heti" mentävä muodin kiitoradalle,niin että silleekö?.Mä en näe kuinkan asiallisena jos lapset vertailee bikineitään,jo hinta laatusuhteella.

    Äänestä

no, esimerkiksi tuolla etelä-euroopassa on tapana, että niin pienet tytöt kuin pienet pojat käyttävät vain uimahousuja ilman minkäänlaista yläosaa. Siihen liittyy ajatus, että pienet lapset eivät ole seksuaalisia olentoja (siis aikuisten ymmärtämällä tavalla) eikä heillä siis ole mitään peiteltävääkään.

Toisaalta näissä maissa ei lapsia pueta aikuisten kopioiksi muutenkaan, vaan lapsilla on lasten vaatteita.

Mikäli taas tähän keskusteluun vedetään mukaan pedofiilit, niin tutkimusten mukaan heitä kiinnostavat nimenomaan lasten kaltaisesti puetut lapset, eikä bikinipukeiset aikuiskopiot. (Heihin vetoaa nimenomaan lapsenomaisuus)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsilla kirjoitti:

minusta on väärin että lapset käyttää pikkusia bikinejä rannalla uimahallissa samoin on outoo että lapsille myydaan alsuvaatteita jotka ovat suoria kopioita aikuisten alusvaatteista. miettikää vähän jos teillä on lapsia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu