Kyykyn aloitus pohjasta

Kannattaako?
4652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aloittaako turvaraudoista vaiko telineiltä.

Äänestä
  • Onhan sillä paljonkin väliä, aloittaako turvaraudoista vai telineiltä. Jos aloitat alhaalta turvaraudoista, tarvitaan helvetin paljon enemmän räjähtävää nopeusvoimaa, että tangon saa ylös. Lihaksethan on ihan eri tavalla jännittyneet alhaalta aloitettaessa. Jos siis kyykyn heikoin lenkki on pohjalla, mihin nosto aina tyssää, voi kokeilla tuota turvaraudoista aloittamista aina silloin tällöin, ei kuitenkaan joka kerta. Boksikyykkykin auttaa siihen, kun vaan tekee oikein. Jos rawna treenaa, ja pohjalta nousu on vaikeinta, vaihtelisin tavallisen kyykyn, jullen, turvaraudoista aloituksen välillä. Ja treeniä myös takareisille ja keskivartalolle.

    Äänestä

  • kandee miettiä kirjoitti:

    Onhan sillä paljonkin väliä, aloittaako turvaraudoista vai telineiltä. Jos aloitat alhaalta turvaraudoista, tarvitaan helvetin paljon enemmän räjähtävää nopeusvoimaa, että tangon saa ylös. Lihaksethan on ihan eri tavalla jännittyneet alhaalta aloitettaessa. Jos siis kyykyn heikoin lenkki on pohjalla, mihin nosto aina tyssää, voi kokeilla tuota turvaraudoista aloittamista aina silloin tällöin, ei kuitenkaan joka kerta. Boksikyykkykin auttaa siihen, kun vaan tekee oikein. Jos rawna treenaa, ja pohjalta nousu on vaikeinta, vaihtelisin tavallisen kyykyn, jullen, turvaraudoista aloituksen välillä. Ja treeniä myös takareisille ja keskivartalolle.

    olisi pitänyt miettiä kysymystä hieman pidempään eikä hölmönä heti heittää jotain...olet kyllä oikeassa.

    Äänestä

Piru vie kun ei aikanaan tullut mieleen!

Varmana saa ala-asentoon paremmin staattista puristusta kuin "normaalilla" kyykyllä.

Olisin juuri tuota tarvinnut.
Käänsin rinnalle tuntuvasti enemmän kuin sain kyykystä ylös.
Olin oppinut hakemaan alun syvästä kyykystä joustoilta ja jos vetoteho ei riittänyt kääntöön riittävän ylhäällä niin en päässyt ottamaan pohjapomppua ja jäin kyykkyyn kuin tatti.

Kaupan päällisiksi polvien löystyneet nivelsiteet jotka ovat vanhemmiten vittuilleet.

Mielestäni kannattaa tunnustella vaikutusta! Uskon siihen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turvaraudoista kirjoitti:

Kannattaako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu