Mikä tunne?

petetty

Mua on petetty ja mua sattuu niin paljon.Syytä pettämiseen ei ole.
Kaikki on mennyt loistavasti,kummankin mielestä.Mitään selitystä toinen ei osaa sanoa.
Ei kerran,vaan useammin.Nyt toinen katuu ja sanoo tekevänsä kaikkensa että antaisin anteeksi ja voitaisiin vielä jatkaa.Ja uskottavasti lupaileekin,en tosin tällä hetkellä usko sanaakaan.
Mä haluaisin niin kovasti että pystyisin antamaan anteeksi,mutta eihän tälläistä voi!Vai voiko?
Mun ajatukset on niin sekaisin että mä en todellakaan tiedä mitä sanoa tai tehdä.
Te jotka ootte ollu samassa tilanteessa ni miten te ootte selvinny ja mitä te ootte tehny?Mä oon niin sekasin et mä en tajua nyt yhtään mistään mitään.
Oon vaa nii helvetin surullinen ja pettynyt toiseen.En ikinä osannu edes epäillä mitään,mä oon niin tyhmä.Oksettaa.
Ja toisaalta tahtosin palata takasin vaan siks että voisin kostaa...mut en mä tiedä voisinko ikinä tehä toiselle oikeesti niin pahasti,välitän nii paljo.Liian paljon?
Sekin pelottaa että suurimmaks osaks aikaa musta ei tunnu miltään.Ajattelen vaa ilmeettömänä et jaahas,se on käyny panemassa toista,et eipä tuo nyt nii kauheeta oo.Miks mä aattelen noi?!Ja mä mietin tosi paljon sitä mite se kaikki on tapahtunu.Päässä nään uudestaa ja uudestaa kuvia kuin se on tapahtunu,miten kiimasia ne on ollu ja missä ja mite ne on sitä tehny.Ja mä en edes osaa sanoa sitä tunnetta nimeltä mikä mulle tulee ku mä noita mietin.
Jos joku osaa auttaa tai edes helpottaa mun oloa niin oon sulle tosi kiitollinen.Nyt jos koskaan tarvii apua ihmisiltä jotka on saman kokenut,vaan sellaset voi ymmärtää.

4

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katos täs selitys

      Järkes sanoo, että "se on käyny panemassa ja et ei se niin kauheeta oo". Ei ookaan, mutta sitten sinussa asuva huonon itsetunnon omaava pikku lapsi herääkin ja rupeat kauhistelemaan, yökkäämään ja pakkomielteisesti kuvittelemaan tilanteita, jotka kuuluvat vain niihin osallistuneille osapuolille.

      Sulla on kohtalotovereita koko palstallinen. Kun tunne, psyyke, ei ole kasvanut aikuiseksi vaikka fysiikka on, vaikeuksia tulee. Tänne se välittyy herjauksena ja raivona.

      Kuvitteletko muuten kaikkien ystäviesi, työtovereittesi, sukulaistesi ja tuttaviesi seksielämää ja intiimejä asioita tyyliin "tuokin niin paksu ettei paskalle taivu"? Etpä kai. Hillitse itsesi, rupea aikuiseksi.

      Rehti mies kun tunnusti, siitä sopii jatkaa. Sopivaa pelisäännöt: ihminen voi erehtyä, tavaksi ei pidä ottaa, lojaalisti pitää käyttäytyä; mitä nyt sitten sovittekin, mutta keskustelkaa ja sopikaa. Pitkää suhdetta ei rakennetta illuusioille.

      • koska noi rankkaa tekstiä

        kyllä se kuule on noin just kun alkuperäinen kirjoitti.Kun luulee kaiken olevan hyvin ja tollanen kolaus käy,niin se on yhtä kova kolaus kun kuolema sellasilla joilla on ehdoton linja ollu pettämisen suhteen ja toiseen täysillä sitoutuu ja luottaa...että kasva ensin ennenkun "lohdutat/autat" jo muutenkin maahan iskettyä.


    • lohdutuksen sanoja

      mutta itse tuollaisen kokeneena tiedän, että aika parantelee ja antaa perspektiiviä tapahtuneelle.Tiedän miltä sinusta tuntuu,varsinkin kun itsekin luulin eläneeni rehellisen ja luotettavan ihmisen rinnalla.Ja sitten tuli se romahdus.
      Hyvin tutulta kuulostaa sinun ajatuksesi, ja noin se ihan yleisesti meneekin pettymyksen kokeneilla.Siinä ajatukset pörrää ja pyörii,eikä tosiaan ole outoa sekään , että välillä ajattelee että eihän toi nyt niin kauheeta ole että rakas kävi vieraissa.Kyllä se kuitenkin on iso uusi risteys parisuhteessa, vaikka miten välillä vähättelisi.
      Älä häpeä myöskään sitä miten mietiskelet missä kaikki tapahtui ja kuinka,et sinä paljon pysty ajatuksia ja mielikuvien tuloa säätelemään.Niitä *kauhukuvia* vaan tulee ja menee.Itse vältin musiikin kuuntelua ja sellaisia paikkoja ja asioita joista tuli muistoja,välttelin niitä aika pitkään,kunnes ajan kuluessa muisto haalistuu. Valitettavasti tuossa prosessissa menee sitten paljon kaunistakin,onhan sinulla ollut ihan hyvä suhde. Mutta älä pelkää,kyllä ne muistot taas ajan myötä palaa takaisin,siinä muodossa että niitä pystyy muistella.
      Mieti nyt ihan rauhassa mitä teet,mitä haluat ,ja kun se asia selkiytyy,niin laita siihen itsesi likoon.Jos eroat ,keskity rakentamaan uutta suuntaa itsellesi,jos haluat jatkaa ,armahda toinen ja itsesi,katkeruudella ja syyttelyllä ei eteenpäin mennä.
      Tiedän, että tällä hetkellä ei mikään tunnu miltään,ei lohtu eikä neuvot,mutta ole rohkea ja elä ,hoida itseäsi,tee jotain kivaa,vaikka ensin hampaat irvessä,mutta älä jämähdä neljän seinän sisään suremaan.Puhu ystävillesi niin että ne kyllästyy=).Kaikki järjestyy kyllä,kun suurimmat tunnelataukset ensin purkaantuvat.

      Iso halaus ja onnea elämääsi,mitä ikinä teetkin!

    • ei ole kiusaamista

      mutta yksi varoituksen sana.

      Minä annoin varatulle miehelle häädön elämästäni. Toivottavasti tässä ei käy näin.

      Tämä ei ole kiusaamista tai kiukuttelua, vaan näinkin voi käydä.

      Hetkeksi, kunnes tulee joku toinen tilalleni...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4320
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3524
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      157
      1841
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1726
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1452
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      974
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      879
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      866
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      858
    Aihe