Kun nyt kerran aika monelle tuntuu olevan ongelma se, että naiset eivät tee aloitteita tarpeeksi, niin kysynpä nyt sitten, että miten te miespuoliset henkilöt toivoisitte itseänne lähestyttävän ?
En tiedä, olenko nyt sitten se passiivinen nainen, mutta minulla on tapana ensin koittaa sanattomalla viestinnällä (hymyilemällä, katselemalla, flirttailemalla) ja seuraamalla vastapuolen mahdollista reaktiota niihin, päätellä, olisiko lähestymiseni ja aloitteen teko tervetullutta vai ei. (Tietysti sama myös toisinpäin).
Sen sijaan sellaista miestä en lähesty joka ei osoita mitään kiinnostusta minua kohtaan, tai josta saan sellaisen vaikutelman, että kyseinen mies haluaa olla rauhassa.
Aloitteista
14
1799
Vastaukset
- byztander
Usein mies on niin yksinkertainen olio, että pelkkä hymy, katse tai sanaton viestintä menee hukkaan.
Mutta en oikeastaan ole pätevä vastaamaan tähän tai ottamaan kantaa, kun en itse juuri koskaan ketään lähesty baarissa, enkä juuri pidä siitä että tuntemattomat minua lähestyvät.
Minä haluan nimittäin tuntea ihmistä hieman etukäteen ennen kuin ajattelen edes mitään vititystä hänen kanssaan.
Siksipä onkin välillä hieman hiljaisempaa :D - DoS
Tai ei ainakaan pyytää treffeille jos ei alunperinkään kiinnosta paskan vertaa!
- että nainen lähestyy
se on miehen homma lähestyä... jos mies ei lähesty niin hän ei uskalla eli on nyhvä tai ei kiinnostunut -> eli ei olisi kannattanutkaan tutustua. näetkö mitä ajan takaa? jätä ne alotteet Miehille niin sun ei tarvitse kärsiä nyhveröistä tai mahdollisesta torjunnasta. naisen kuuluu olla passiivinen ja sillä ei ole mitään tekemistä minkään muun kuin biologian kanssa.
- kiinnosta...
etsin mielenkiintoisempia naisia
- byztander
kirjoituksesi edustaa sellaista suoraviivaista ajatusmaailmaa, missä yksi asia on selvä merkki toisesta ja kaiken voi helposti päätellä.
Eli jos mies ei tee aloitetta, niin hän on "nyhvä". Ja ilmeisesti tarkoitat, että "nyhvä" kaikilla rintamilla.
No, ei sen päätteleminen ihan noin yksinkertaista ole. - vikaa
nyhvissä on?
Kaks nyhväähän vois sopia vallan mainiosti toisilleen. Siinä on vaan se ongelma, että miten ne nyhvät saatais kohtaamaan oikeasti. - naisen kirjoittama
höpö höpö
- kumma..
kun ei saa olla rauhassa omissa ajatuksissaan
- niin...
Jos oikeen toivoa saa, niin ideaali tilanne olisi että neiti hankkiutuisi omasta aloitteestaan jotenkin kahdenkeskiseen tilanteeseen, siitä sitten ihan jotain mieheen itseensä liittyviä kysymyksiä ja vastaavaa, ehkä tuppaaminen hiukan lähemmäksi kuin yleensä on tavallista.
Jossain vaiheessa kosketus voisi olla aika selvä "vihreä valo" sillä niin ei yleensä naisten kanssa muuten vaan rupatellessa käy, paitsi kun te olette humalassa. Ei kuitenkaan kasseista kiinni tai muuta vastaavaa, jätän tavan valitsemisen naisten tehtäväksi.
Paras aloite mitä olen saanut, on se että nainen pamahti samalle sohvalle viereen istumaan, ja jossain vaiheessa siirtyi niinkin lähelle että nojasi minuun, ei siinä jäänyt juuri arpomisen varaa oliko neiti kiinnostunut vai ei, kahden vuoden suhde siitä kuitenkin kehkeytyi.
Ilkikurinen piruilu kannattaa kuitenkin jättää sellaisille jotka sen kestävät, ujommat miehet se säikäyttää pois alta aikayksikön. - minä vaan
Kyllähän semmoinen viipyilevä katsekontakti tekisi eetua - siitä olisi sitten miehen hyvä purjehtia katettuun pöytään maailmanmiehen elkein.
Tai jos hieman suorempaa lähestymistapaa haluat, niin pyydä miekkosta tanssimaan. Eihän se miekkonen välttämättä tanssimaan lähde, jos ei osaa/huvita, mutta onpahan keskustelu avattu, ja kyllä se siinä tilanteessa ehdottaa, että jos ennemmin vaikka istuuduttaisiin johonkin juttelemaan. - minä vaan
Onko naisista yleensäkin pelottavaa tehdä aloitteita baareissa pakkien saamisen kannalta? Jotenkin tuntuu, ettei mies joudu samalla tavalla laittamaan itseään peliin tehdessään aloitetta baarissa, koska OLETUSARVO on, että nainen torjuu aloitetta tekevän miehen. Ainakin itse ukkelina voin sanoa, ettei minua masenna juuri paskan vertaa, jos saan baarissa pakit naiselta. Jos sen sijaan johonkin ennalta tuntemaansa naiseen tekisi jotain aloitteen tapaista, ihan vaikka arjessa, ja saisi pakit, niin se kyllä tuntuisi maiharilta palleissa.
Sitä vastoin naisen kuin naisen pitäisi noin periaatteessa kelvata miehelle, joten jos nainen tulee torjutuksi, niin sehän on äärimmäinen loukkaus naisen persoonaa vastaan. Vai pystyykö nainen jotenkin omassa päässään kääntämään tämän, "... hän ei ollutkaan minun arvoiseni". Vaikka todellisuushan oli, ettei nainen ollut sen kyseisen adoniksen arvoinen. - Sosiaalinen, eikä ujo
No vaikka kysymällä "Oletko sinkku ja lähde kahville yms." Tämän voi tehdä vaikka mies ei näyttäsi olevan kiinnostunut, koska miehet ei osaa niitä juttuja samalla kuin naiset. Lähes minkälainen suullinen aloite on paras, niin tietäisi että sillä naisellakin on puhe kyky koska olen sosiaalinen ihminen, niin haluaisin myös edes vähän samankaltaisen ihmisen.
Mitä sitten voisi vastaavasti sanoa tai elehtiä naiselle? Tiedän kyllä kaikki naisen eleet kun omat taskuni, mutta miten niihin reagoida on sitten taas jo utopiaa.
Ihan sama kuinka paljon hymyilisin, sillä muutoin en osaa kiinnostanu ilmaista, mutta eipä tuo näytä riittävän että nainen aloitteen tekisi, vaikka olen sosiaalinen tyyppi, uudet ihmiset on hankalia lähestyä. Enkä todellakaan lähesty aurinkolasit päässä olevia naisia, koska niistä ei ainakaan saa selkoa onko ne kiinnostuneita. Enää en kyllä niin paljoa hymyile, koska niin turhaltä tuo alkaa vaikuttaa, ei tuu kun paha mieli, luultavimmin molemmille osapuolille kun kumpikaan ei pysty tekee alotetta.
Tänäänkin yksi oli nenäni edessä seisomassa aurinkolasit päässä, mutta enpä tiennyt sitten oliko hän sinkku vai ei koska ei elehtinyt mitenkään, joten menin vaan ohi, mutta huomasin kuitenkin pidemmällä että nainen kääntyi katsomaan perääni, tai ehkäpä johtui siitä kun hän näki autoni...
Jännittääkö niiden kivan näköisten poikien eessä sitten enemmän kuin muutoin? Niinpä kait se sitten on että kivan näköset pojat on tuomittu olee yksin, ei ilmeisesti sillä miehen ulkonäöllä paljoa merkitystä oo, ainakaan sen suhteen että naiset tekisi aloitteita,
Miten naista voisi lähestyä vaikka kävelyllä jos huomaa hänen olevan kiinnostunut tai miten voisi ilmaista hänelle olevansa kiinnostunut, josko ehkä jompi kumpi osaisi tehdä alotteen.
Ja miten pukeutua jotta oisi helpoimmin lähestyttävä? Itse ainakin koen helpoiten lähestyä naisia jotka ei oo liikaa tälläytyneita ja käyttää rentoja vaatteita, joka viestittää että häntä mahdollisesti kiinnostaisi jokin muukin kuin raha.
Yksin oleminen kun ei oo kivaa meistä miehistäkään, tai ainakaan minusta, koska haluaisin paljon haleja ja pusuja ja naisen ihanaa läheisyyttä, nostaa hänet käsivarsilleni ja suudella kiihkeästi, ikävä sitä paljon.
Mutta suurin pelkoni lähestyä naista se on että, hän ajattelee pelkästään rahaa, ja sellaista naista en halua, koska en ole rikas.
En myöskään aio ottaa rumaa naista itselleni, koska en itse ole järin ruma, mutta kaikki mukavat ja kivan näköset tytöt lienee aina varattuja, joten elänen tässä maassa sinkkuna lopun elämääni näillä näkymin. Tai sitten muutan johonkin sosiaalisempaan paikka jossa se puhuminen ei ole ihmiselle ylitsepääsemätön ongelma.
Mutta jokapäivä toivon että löytäisin sen ihanan täältä suomesta, sillä sen jälkeen itsetuntoni kasvaisi potenssiin x100, voitteko ymmärtää tätä naiset? Kun se toinen osapuoli puuttuu niin puuttuu osa itsetunnosta, koska on joku jonka kanssa jakaa kaikki, ja yksi lisä syy elää.- Sosiaalinen, eikä ujo
Piti vielä lisätä, että naiset jotka ovat minut oppineet tuntemaan, pitävät minua ihanimpana miehenä jonka ovat koskaan tavanneet, kun päästään pintaa syvemmälle, joten tehkää nyt niitä aloitteita, niin lupaan antaa paljon haleja ja pusua, huomiota, rakkautta, vauhdikasta ja elämisen arvoista elämää, niin paljon kaikkea mistä et osaisi edes uneksia, jonka sinä saat minussa aikaan.
Onnea ja menestystä kaikille sinkuille, olkoon suomalainen sisu kanssanne ja suomalainen ei luovuta koskaan ja menee vaikka läpi harmaa kiven, jookosta joo.
- PunainenParoni
Mulle toimii just toi mitä sanoit. Ensin katsetta ja hymyä. Jos mies on avoimin mielin, niin varmasti katselee ympärilleen ja jossain välissä sut huomaa. Jos katsot suoraan silloin silmiin, niin varmasti katsoo toistekin. Vähän myöhemmin voit hymyillä ja katsoa, tuleeko hymyä takaisin.
Jossain välissä jos katseet taas kohtaa, niin vilkuta :) ihan pokerina. Ei mitään cheerleader-menoa, mutta pieni sormien heiluttelu että varmasti näet reaktion. Ainakin itse lämpeisin ihan täysii :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849