Etelä-Koreassa on paljon suuria, amerikkalaisten helluntaisaarnaajien opeille perustuvia kristillisiä seurakuntia. Etelä-Korea on vähän niin kuin Japani, fanaattisen johtajakultin ja idoloinnin maa. Eteläkorealainen ottaa riemumielin vastaan, mitä Amerikasta annetaan. Viime vuosikymmenten aikana sieltä on annettu helluntailaisuutta. On käynyt jos jonkin sortin saarnaajaa kylässä, ja joka saarnaajan opeille on perustettu uusi seurakunta.
Valitettavasti näitä tietoja ei löydy Suomen mediasta, joten pitää tyytyä Ruotsin mediaan:
http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,1135261,00.html
Eteläkorealainen pastori kokosi ryhmän nuoria sairaanhoitajia ja lääkäreitä lähettääkseen heidät lähetyssaarnaajiksi Afganistanin kaikkein kovimmille taleban-alueille, ja kuinkas sitten kävikään? Nuoret menivät lähetyskentälleen, hoitivat työnsä sairaanhoitajina ja lääkäreinä, MUTTA: siinä sivussa he myös lauloivat ja julistivat kristinuskoa talebaneille. SEURAUS: ryhmä otettiin panttivangeiksi, joilla kiristettiin läntisiä johtajia. Nämä eivät ole korvaansa lotkauttaneet vaatimuksille. Tämän takia jo kaksi lähetyssaarnaajaa on tapettu. Kannattiko palvoa johtajaa ja lähteä Afganistaniin?
NUORET vietiin TEURASTETTAVIKSI!
7
608
Vastaukset
- R.A.F.
Turha nyt itkeä kohtaloaan, kun tiesi jo varmaan lähtiessään, mitä saattaa tapahtua.
Useimmat ihmiset oppivat asiat vain kantapään kautta.... tässä tapauksessa opittu asia voi olla hyvinkin se elämän viimeinen.
Jos kaivaa verta nenästään, niin usein sitä myös saa. Siksi en hirveästi jaksa edes tuntea sääliä näitä missionistejä kohtaan. Menköön onnellisena sinne paratiisiinsa jumalasa tykö. Eikös he ole siitä haaveilleet koko ikänsä...- OMG!
Näinhän se menee: Sitä saat, mitä tilaat. Jos tilaat kotiinkuljetetun pizzan, saat kotiinkuljetetun pizzan. Jos tilaat kuoleman lähetyskentällä, saat kuoleman lähetyskentällä.
- so what
Saivat mitä kerjäsivät, so what. Jos on sokea aivoton idiootti (siis hellari) ja väkisin tuputtaa sairasta taikauskoaan jonnekin minne se ei kuulu ja siten kerjää itselleen ikävyyksiä, niin turha ruikuttaa. Saivat juuri mitä ansaitsevatkin, pitäkööt hyvänään.
- ???
reippaita ihmisiä! sinne henkensä uhalla ilosanomaa. koska helluntai tahi mormooni porukat sinne menee. joo ja jehovat kaa.
eipä sillä. hullun hommaa koko jumal meuhkaaminen.
jep jep
- etenkin nuoret
Voi voi,kun se kutsumus on niin kaunis sana!Ja
etenkin kokemattomille nuorille ruusunpunainen
utuinen mielleyhtymä.Kutsumus,tehdä jotakin merkittävää ja hyvää,olla jalo.
Mutta muslimi ottaa nirrin pois eikä sitä ennen kysy,tulitko kutsumustasi.Eiköhän jätetä kaikki
maailman muslimit oman onnensa nojaan,eihän niitä auta omatkaan kansalaiset kaikkialla maailmaa.- Tietämätönkö
Tietämättömänä tässä äimistelen, onko Etelä-Koreassa muslimeja?
- kannatettavaa
Toivottavasti kaikki suomalaiset hellarit lähtisivät viipymättä saarnaamaan jumalansa sanaa Afganistaniin, Irakiin tai Pakistanin rajaseuduille. Kannattaisin tätä todella lämpimästi ja samalla näillä jumalan valituilla olisi tilaisuus näyttää oman uskonsa vahvuus - ovatko he valmiita kuolemaan uskonsa vuoksi, kuten monet muslimit ovat?
Mutta eipä taida suomalaisilta vellihousu-hihhuleilta löyty kanttia tuollaiseen todelliseen toimintaan. Täällä vaan turvallisessa kotimaassa jotain ex-narkkareita ja alkoholisteja ja muita syrjäytyneitä ja aivonsa tuhonneita väijytään helppojen uhrien toivossa, aivovammaiset kun ovat hihhuleille helppoa riistaa. Mutta mites käy kun vastassa ovat asialleen vihkiytyneet, fyysisesti ja henkisesti terveet toiset fundamentalistit? Kyllä siinä suomalaiset fundikset pönkii kiireesti karkuun vetelät pöksyissä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145