mistä voi johtua kaamea pissahätä kokoajan?
öisinkin herään varmaa kahen tunnin väelin koska hirvee pisuhätä ja keskustassakin on nykyää pitäny mennä wc:hen :/. ja toisinaan(aika usein) pissaa tulee todella vähän..pieni liraus vain!
ei voi olla pissatulehdus,koska olen ottanut iteltäni töissä esinäytteen ja tulos oli normaali.
eikä mikään sukupuolitauti koska kävin puolisen vuotta sitten testeissä.
pissahätä kokoajan?
10
1398
Vastaukset
- Kananmunapoika
Sää oot raskaana!
- kaipa sitä
mietiskelin ite samaa asiaa,mutta enpätiiä. Vaivaa on jatkunu jo pidemmän aikaa, mut tosiaanki emmä ennen oo heränny yössä ku kerran wc:n ja toisaalta mä syön pillereitä,Mutta eiköhä sitä voi raskaaks tulla pillereitäki syömällä..
Hmm.. ehkäpä aamulla varmuuden vuoks käväsen ostamassa testin
- minä vain
Mullakin oli aina pissahätä. Kävin lääkärissäkin ja ne tutki kaiken mahdillisen, eikä ne löytänyt mitään syytä. Ne sana vain että pitää olla vain pissimättä mahdollisimman pitkään. Nyt käyn harvemmin pissillä kuin ennen.
- saman kokenut
Mulla on ollut sama ongelma. Liittyi myös kipua alavatsalla. No, kusitestejä otettiin useempi ja aina oli ei ei. SItten joku välkky hoitaja näki sieltä, että elimistöni on melkein kuiva, joten homma parani 5L:lla vettä päivässä. kova urakka, mutta palkitsi.
- Vitun-urpo-naiset
Älä juo mitään!
- asdjiäpäadsjopdas
Onko naisilla pienempi rakko kuin miehillä? Mietin tota jo ala-asteella kun tytöt ramppas jo sillon yhtenään vessassa.
Ihminen kusee keskimäärin 8 kertaa päivässä!!?? SIIS 8!!!??? Minä kun olin vielä työelämässä siis nykyisin opiskelija niin aamulla 6.00 heräs kuselle. Neljän paikkeilla kotia ja kuselle sit saatto kerran ehkä välissä käydä ennen loppu iltaa kun kävi vessassa ennen nukkumaan. Eli 3-4 kertaa 5-6 vielä ymmärtää mutta 8!!? Naisten on pakko nostaa tota tilastoa - gsdjslidgjslkgjsoikg
asdjiäpäadsjopdas: Me kyllä tyttöjen kanssa käytiin ala-asteella vessassa ihan vain hengailemassa ja puhumassa tyttöjen juttuja, ei suinkaan aina tarpeilla ;) Helposti käyn itsekkin 8 kertaa päivässä vessassa, varsinkin jos liikun. Jos makaan päivän kipeänä sohvalla niin sillon käyn muutaman kerran.
Ja aloittaja, en nyt tiedä voiko tämä olla syy sinun ongelmaasi, mutta itselläni jännitys lisää vessassa ramppaamista, jos on seuraavana päivänä jotain jännittävää tiedossa niin käyn tunnin välein vessassa. Tai jos muuten on stressaava yms tilanne elämässä niin sekin vaikuttaa.- kusemaan kyllästynyt
Myös ravinto vaikuttaa. Omenat ja porkkanat illalla aiheuttavat sen, että yöllä neljältä pitää nousta pytylle.
- voi olla
oletko ottanyt huomioon myös diabeteksen...? Onko sinulla myös jano usein? tämä selittäisi noin tiheän virtsaamisajan.
- viiskytneljä
Mulla samaa ongelmaa ja sain lääkäriltä Spasmo Lyt -nimisiä pillereitä tiheentyneeseen tarpeeseen, käytin vain yhden päivässä mutta säännöllisesti ja auttoi hyvin. Voi kuulemma syödä vaikka lopun ikää mutta mä en oo koko ajan käyttänyt, tosin nyt olisi taas tarvetta.
Eli jos et ole raskaana tai sulla ei ole diabetes tms niin puhu lääkärillesi.
Jatkuva pissallakäynti voi olla kyllä myös tapa josta voi opetella pois, mua se ei auttanut.
Älä missään tapauksessa ainakaan vältä juomista sillä teet vaan hallaa elimistöllesi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614206Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653435Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541792Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251657Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971424Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132925Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235856en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115828Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17797