Rahanjaon

epätasapaino

Olen törmännyt ihan uudenlaiseen taloudelliseen ongelmaan avioliitossani.

Teen freelance töitä yrittäjänä. Olen aina säästänyt lomiin, käynyt ravintolassa syömässä, elokuvissa jne. Nämä ovat mielestäni tavallisen työssäkäyvän keskiluokkaisen ihmisen tavallisia huveja. Opiskelijana, opintolainaa maksellessa ja välillä työttömänä ollessa piti tietysti elää niukemmin, mutta niinhän kaikkien pitää.

Tällä hetkellä miehellä ei ole ollut hetkeen töitä eikä saa erinäisistä syistä työttömyyskorvausta. Minä hoidan epäsäännöllisellä palkallani koko talouden kulut. Myös omalla alallani on hiljaista, joten rahaa ei tule siltäkään suunnalta tavalliseen tapaan.

Suhtauduin kuitenkin alusta asti positiivisesti tähän koko asiaan tyyliin kyllähän me vähälläkin pärjätään! Karsin heti omalta kohdaltani "turhat menot" pois ja selvitimme miehen kanssa kuukausipudjetin.

Ongelmakseni on nyt muodostunut se, että olen karsinut kaikki omat menoni ja kuluni, mutta mies ei. Olen vuoden alusta käyttänyt omiin vaatteisiin alle sata euroa. En käy ulkona, en elokuvissa, en kahvilla. Kaupungille lähden oman vesipullon kanssa, työmatkallakin on omat eväät mukana. Jätin pois suklaan ja satunnaisen viinipullon turhina herkkuina. Harrastukseni on lenkkeily ja se sujuu hyvin puhkikuluneissa lenkkareissa, pitää vain olla tarkkana että on myös harmaat sukat jalassa ;-) Hajuveden tilalle on tullut saippuan ja deodorantin tuoksut.

Mieheni polttaa joskus yli askin päivässä, usein lahjoittaa avokätisesti sen toisen melkein täyden askin veljelleen. Hän käy kaljalla ja tarjoaa jopa kaverilleen. Kaupungilla hän käy kahvilla, käy syömässä jos tulee nälkä. Hän ostaa itselleen merkkivaatteita entiseen tapaan. Häneltä saattaa kulua 50 euroa parissa päivässä ihan noin vain eikä itsekään tiedä minne se raha taas hävisi.

Jos sanon hänelle, että olen tinkinyt kaikista mukavuuksistani meidän yhteisen talouden edun vuoksi, mieheni vastaa ettei hän ainakaan ole minua käskenyt! Mene shoppailemaan ja viihteelle, kuka kieltää? Kun pyydän häntä olemaan tarkempi menojen suhteen, että saisimme vuokran maksettua, hän sanoo että onhan meillä vielä tuota rahaa loppukuuksi. Siis hänellä näköjään on! Jos valitan elämän askeettisuutta ja että olisi kiva joskus käydä vaikka elokuvissa tai ostaa uusi vaate, mies kääntää sen niin päin, että olen hemmoteltu kiukuttelija, kaikki pitäisi heti aina saada. Tosiasissa minä "saan" ruokaa ja pysyttelen kotona poissa houkutuksilta. Mies käyttää kaikki talousbudjetistamme yli jäävän rahat itseensä. Jos minä alan käyttää rahaa samaan tyyliin miehestä välittämättä niin olemme pikapuolin konkurssissa.

Olen pettynyt siihen että tässä tilanteessa solidaarisuus ei enää toimikaan. Siinä vaiheessa tuli todella paha olo, kun tajusin miehen myös antaneen käteistä ja maksaneen syömisiä ja juomisia maksuvaikeuksissa olevalle kaverilleen. Kaverin maksuvaikeudet johtuvat holtittomasta rahan käytöstä eikä todellisesta hädästä.

Onko jollakin täällä ollut samanlaista tilannetta? Ratkeaahaan tämä sitten viimeistään kun mies taas saa töitä, mutta paha maku jää pitkäksi aikaa. Nytkin kai voisin sanella pudjetin ehdot ja rahan tasapuolisen jaon, mutta en nyt viitsisi jatkuvasti naputtaa ja laittaa aikuista aviomistä viikkorahalle… Miehen ratkaisu rahapulaani on se, että luovun freelance työstäni ja menen paremmin palkattuun vakityöhön.

Rakkautta välillämme riittää vaikka muille jakaa, siksi tämä miehen yhtäkkinen itsekkyys niin kovasti järkyttääkin. Vai olenko minä nyt ihan väärillä raiteilla? Eikös työttömälläkin ole vastuunsa pariskunnan taloudesta, vai pitäisikö minun tässä vain olla loputtoman ymmärtäväinen? Vai olenko sortunut liialliseen kiltteyteen kun olisi alunperin pitänyt vaatia molemmille sama "viikkoraha"? Eilen otin asian taas kerran esille ja mies on nyt suuttunut.

18

2200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan, että

      on ainoastaan reilua, että teillä molemmilla on päivittäin sama raha käytettävissänne. Ei kai mies siihen mitään sen kummoisempaa voi sanoa, suuttukoon jos suuttuu, mutta tosiasiahan se on, että ainoastaan epäreilussa tilanteessa toisella on enemmän kuin toisella. Ei sen miehen tilanteesta tarvi tykätä, ethän säkään tykkää.

    • hellessness

      Kieroile vähän ja ala antaa vähemmän rahaa yhteiseen talouskassaanne (miehesi ei varmaan tiedä tarkkaan sinun tulojasi), niin sinne ei jää enää niin paljon "ylimääräistä" rahaa pakollisten menojen jälkeen. Voit alkaa vaikka kerätä vähän rahaa jemmaan eri tilille "pahan päivän varalle", jos taloudellinen tilanne vielä tuosta kiristyy. Salli itsellesi myös pikkuisen huvituksia, niin ettei elämä käy ihan hirveän harmittavaiseksi. Marttyyriksi ei kannata missään tapauksessa ryhtyä, se on väärin sekä sinua että miestäsi kohtaan ja voi tuhota parisuhteen. Oletteko te normaalioloissakin kovin erilaisia rahankäytön suhteen? Siitä tulee helposti ristiriitoja, että miten kompromissi löydetään siinä.

      Epäilen että työttömyys on miehellesi vaikea paikka ja hän saa jotain hallinnan tunnetta siitä, että voi käyttää rahaa niin kuin haluaa. Ei fiksua, mutta inhimillistä...

    • miksi sinun

      pitäisi elättää aikuista miestä ????
      Kyllä multakin löytyy rakkautta ja ihania sanoja tyypille joka mua elättää...

    • alkup.

      Teillä on kaikilla hyviä pointteja, kiitos! Tänään teinkin pudjetin missä on nyt virallinen talouskassa ja lisäksi molempien törsäysrahat jaettu tasan. Kuten yksi teistä sanoi, suuttukoon mies, mutta mitä väliä sillä on kun minäkin olen jo kypsähtänyt...

      Tajuan myös että yritän säästää miehen tunteita kun joutuu olla väliaikaisesti vaimon elätettävänä. Mutta niin kai moni kotiäitikin joutuu, eikä joka mies silti uhraa viimeistä paitaansa sen vuoksi. Tuo ylempänä mainittu marttyyri pointti myös kolahti, sillä huomaan että olen täysillä siihen ajautumassa jos en tästä heti vedä satasta välistä ja lähde tuulettumaan. Kai sitä kiltteydellläkin on rajansa.

      • noin se homma etenee

        Juu, iloa ei pidä unohtaa elämästä. Hauskaa iltaa sinulle:)


      • korjaa tilanne!

        Hienoa, että tajusit noin nopeasti sen, että KYLLÄ, kyllä sinä voit määrätä miehelle "viikkorahan", kun kerran näemmä perheenne kuluista vastaat!

        Eli ilmoitat, että hänellä on nyt niin ja niin palon käytössään omiin kuluihinsa. Piste. Hoida sinä sitten ruoat ja laskut niistä tuloistasi mitä sinulla on. Ja sinuna vielä pimittäisin vähän rahaa säästöön "pahan päivän varalle", mutta se paha päivä on sitten SINUN OMA paha päiväsi eikä miehen kaljakavereiden laskujen maksu... :D

        Jos mies ei pärjää "viikorahallaan" niin sitten lainaa joltakin ihan omaan piikkiinsä tai hankkii töitä! Kyllä nälkä nostaa luovuutta ja rahapula työhaluja. Tai sitten ei...

        Kertomasi mukaan nimittäin vaikuttaa siltä, että miehesi on kovin vastuuton. Eikä taatusti taistelematta luovu "saavutetuista eduistaan"! Miksi luopuisi? Toki minäkin mielelläni toisen rahoilla eläsin, jos se olisi mahdollista ja oma moraali antaisi myöden. Näyttää tyypilliseltä ylivastuullinen-alivastuullinen kuviolta; olet ottanut huolehtivan äidin roolin! Korjaa se nopeasti!

        Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa!!!


      • matttias

        johonkin hanttihommiin! Ei ole sun tehtäväs aikuista ihmistä elättää!

        Itse olen sortunut samaan ansaan nuorempana ku avokätisesti muutin veljeni kanssa samaan huusholliin ja velipoika oli kova törsäämään. Nyt ei siis ollut kyse avioliitosta, mutta sama tilanne kuitenkin.. Olimme molemmat opiskelijoita ja elimme opintotuella ja MINUN opintolainallani koska veljellä oli "periaate" ettei ota lainaa... No niinpä siinä kävikin niin että minä maksoin kaikki laskut ja jouduin vielä "lainaamaan" (koskaan ei takasin ole penniäkään maksettu) ja itellä ei ollut varaa mihinkään. Kun otin asian puheeksi olin vaan tiukkis ja liian rahakeskeinen.. Kieltämättä se vähän masensi ku veli sai mut oikeesti tuntemaan siltä, että olin huono ihminen.

        Onneksi tulin järkiini ja lähdin pois, sillä kaikille se viesti ei vaan mene perille.. Olisin kyllä halunnut asu veljen kanssa koko opiskeluajan, mutta järki siinä meinasi lähteä ku hänen puhelinlaskut menivät järestään ulosottoon ja minä niitä makselin..

        Onneksi nykyinen tyttöystävä on yhtä "pihi" tai järkevä rahankäyttäjä, niin on mukavaa maksaa laskut puoliksi ajallaan, eikä tarvitse rahasta tapella.. Vaikka asia kuulostaakin niin pieneltä, niin tunnetusti raha voi olla iso ongelma!

        Toivottavasti saat puhuttua miehelles järkeä :)


      • alkup.
        matttias kirjoitti:

        johonkin hanttihommiin! Ei ole sun tehtäväs aikuista ihmistä elättää!

        Itse olen sortunut samaan ansaan nuorempana ku avokätisesti muutin veljeni kanssa samaan huusholliin ja velipoika oli kova törsäämään. Nyt ei siis ollut kyse avioliitosta, mutta sama tilanne kuitenkin.. Olimme molemmat opiskelijoita ja elimme opintotuella ja MINUN opintolainallani koska veljellä oli "periaate" ettei ota lainaa... No niinpä siinä kävikin niin että minä maksoin kaikki laskut ja jouduin vielä "lainaamaan" (koskaan ei takasin ole penniäkään maksettu) ja itellä ei ollut varaa mihinkään. Kun otin asian puheeksi olin vaan tiukkis ja liian rahakeskeinen.. Kieltämättä se vähän masensi ku veli sai mut oikeesti tuntemaan siltä, että olin huono ihminen.

        Onneksi tulin järkiini ja lähdin pois, sillä kaikille se viesti ei vaan mene perille.. Olisin kyllä halunnut asu veljen kanssa koko opiskeluajan, mutta järki siinä meinasi lähteä ku hänen puhelinlaskut menivät järestään ulosottoon ja minä niitä makselin..

        Onneksi nykyinen tyttöystävä on yhtä "pihi" tai järkevä rahankäyttäjä, niin on mukavaa maksaa laskut puoliksi ajallaan, eikä tarvitse rahasta tapella.. Vaikka asia kuulostaakin niin pieneltä, niin tunnetusti raha voi olla iso ongelma!

        Toivottavasti saat puhuttua miehelles järkeä :)

        Tuntui aluksi että olin ihan yksin tämän ongelman kanssa, mutta teidän kaikkien neuvot tosiaan tsemppasi eteenpäin! Sisäinen pirttihirmuni nosti päätään ja jyräsi sen kiltin piipittäjän sivuun ;-) Tajuan että pelkäsin liikaa vaikuttavani vallanhaluiselta nalkuttajalta ja kyttääjältä tilanteessa missä toinen on tavallaan heikommassa asemassa. Alensin itseni toisen ylentämiseksi. Mies otti mitä oli tarjolla, vaikka olisin toivonut hänen olevan luonnostaan astetta ritarillisempi. Teiltä kaikilta sain luvan olla välillä vaativa ja topakka. Kiitos siitä!

        Tein myös tällä välin kotitehtäväni internetissä ja pystyin todistamaan miehelle että 250-300e/kk talouskassaa pitäisi pariskunnalle riittää ja loput jaetaan tasan (paitsi että pimitän siitä välistä teidän neuvojen mukaan katastrofirahastoa). Asiasta on miehen nyt turha naputtaa, en ota mitään kuuleviin korviinikaan. Enhän kerran vaadi mitään kohtuuttomia uhrauksia, en siis enää myös itseltäni! Tästä on sitten hyvä jatkaa sittenkin kun asiat palaavat normaalille raiteilleen.


      • on hyvä erottaa
        alkup. kirjoitti:

        Tuntui aluksi että olin ihan yksin tämän ongelman kanssa, mutta teidän kaikkien neuvot tosiaan tsemppasi eteenpäin! Sisäinen pirttihirmuni nosti päätään ja jyräsi sen kiltin piipittäjän sivuun ;-) Tajuan että pelkäsin liikaa vaikuttavani vallanhaluiselta nalkuttajalta ja kyttääjältä tilanteessa missä toinen on tavallaan heikommassa asemassa. Alensin itseni toisen ylentämiseksi. Mies otti mitä oli tarjolla, vaikka olisin toivonut hänen olevan luonnostaan astetta ritarillisempi. Teiltä kaikilta sain luvan olla välillä vaativa ja topakka. Kiitos siitä!

        Tein myös tällä välin kotitehtäväni internetissä ja pystyin todistamaan miehelle että 250-300e/kk talouskassaa pitäisi pariskunnalle riittää ja loput jaetaan tasan (paitsi että pimitän siitä välistä teidän neuvojen mukaan katastrofirahastoa). Asiasta on miehen nyt turha naputtaa, en ota mitään kuuleviin korviinikaan. Enhän kerran vaadi mitään kohtuuttomia uhrauksia, en siis enää myös itseltäni! Tästä on sitten hyvä jatkaa sittenkin kun asiat palaavat normaalille raiteilleen.

        tunteet ja talousasiat. Nyt olet sitten niin tehnytkin. Minusta tämän tilanteen voi hoitaa fiksusti niin, ettei tarvitse ajatella miehen menettävän itsekunnioitustaan työttömyytensä ja vaimon rahoilla elämisen takia. Väliaikainen tilannehan tämä on, toivottavasti.

        Realismi on poikaa raha-asioissa!


      • alkup.
        on hyvä erottaa kirjoitti:

        tunteet ja talousasiat. Nyt olet sitten niin tehnytkin. Minusta tämän tilanteen voi hoitaa fiksusti niin, ettei tarvitse ajatella miehen menettävän itsekunnioitustaan työttömyytensä ja vaimon rahoilla elämisen takia. Väliaikainen tilannehan tämä on, toivottavasti.

        Realismi on poikaa raha-asioissa!

        Jep. Nyt minäkin olen fiksusti jälkiviisas, ei onneksi mennyt vuosia tähän herätykseen...


    • Virtojensoutaja

      Parisuhteessa miehen tehtävä ei ole elää puolisonsa rahoilla. Miehen on otettava vastaan mitä tahansa työtä ja kyettävä elättämään ainakin itsensä.

      Työttömän miehen itsetuntoa ei tule voidella rahaa jakamalla. Kuvaamasi käyttäytyminen mieheltä on loismaista puuhastelua - kaverisi taitaa olla luonteeltaan toisten hyväksikäyttäjä ja työtä vieroksuva.

      Kait työtön miehesi joka elelee sinun rahoillasi on sentään tehnyt kaikki kotityötä? Vai onko siinäkin ollut niin, että sinä olet hoitanut 'pikku ressukkaa'?

      Selkeät rajat. Elämässä voi tapahtua onnettomuuksia tai pohjan pettämisiä. Silloin on toista autettava. Sinun tilanteessasi ei kuitenkaan ole kyse sellaisesta, vaan yksinkertaisesti miehen loismaisesta käytöksestä. Älä ole enää hyväksikäytettävä: kyllä Siperia ajaa miehen liikkeelle. Älä anna yhtään rahaa, vaan anna kaverin elää rahattomana. Jos ei muuta keksi, taskurahaa voi tienata vaikkapa pulloja keräämällä.

      • alkup.

        Ei mies ihan uusavuton ole, hän siivoaa, käy kaupassa ja laittaa ruokaa. Taloustöissä tasa-arvo toimii loistavasti ilman että siitä on koskaan tarvinnut edes keskustella. Siksi en aluksi varautunut siihen että tämän rahankäytön kanssa olisi ihan eri juttu! Raha-asioissa hän on ihan eri aaltopituudella, en tajunnut sitä silloin kun hän törsäili omia tulojaan, osteli minullekin kaikenlaista kivaa. Mies on muuten kunnon tyyppi, iloinen ja kultainen, enhän minä muuten sitä jaksaisi tässä enää katsellakaan :-)

        Laadin juuri pudjetin missä kummallakin on taskurahaa 300e/kk omaan käyttöön, talouskassan lisäksi vedän siitä välistä säästöön. Mies on tähän asti saanut menemään yli kaksinkertaisen summan aika helposti. Tänään hän on jo yhteistyöhalukkaampi kuin tähän asti, on saanut tiukkaa faktaa mustaa valkoisella.


      • 300 €
        alkup. kirjoitti:

        Ei mies ihan uusavuton ole, hän siivoaa, käy kaupassa ja laittaa ruokaa. Taloustöissä tasa-arvo toimii loistavasti ilman että siitä on koskaan tarvinnut edes keskustella. Siksi en aluksi varautunut siihen että tämän rahankäytön kanssa olisi ihan eri juttu! Raha-asioissa hän on ihan eri aaltopituudella, en tajunnut sitä silloin kun hän törsäili omia tulojaan, osteli minullekin kaikenlaista kivaa. Mies on muuten kunnon tyyppi, iloinen ja kultainen, enhän minä muuten sitä jaksaisi tässä enää katsellakaan :-)

        Laadin juuri pudjetin missä kummallakin on taskurahaa 300e/kk omaan käyttöön, talouskassan lisäksi vedän siitä välistä säästöön. Mies on tähän asti saanut menemään yli kaksinkertaisen summan aika helposti. Tänään hän on jo yhteistyöhalukkaampi kuin tähän asti, on saanut tiukkaa faktaa mustaa valkoisella.

        Tuo 300 € on meilläkin semmoinen summa, joka yritetään kummallekin jättää omaan käyttöön. Se on muuten myös toimeentulotuen määrä henkeä kohti, mutta siitä summasta olisi tarkoitus maksaa myös ruuat, lehdet ym. talousmenot vuokraa lukuunottamatta. Että köyhä ei pitäisi olla vaikka miehesi saisi vain tuon verran on käyttörahaa...

        Salainen vararahasto on minusta ihan ehdoton, varsinkin jos itse on se taitavampi rahankäyttäjä huushollisssa! Ei se ole paljoa mieheltä pois, vaikka ilmoittaisi omat tulonsa esim. 50-100 € pienemmiksi kuin mitä ne oikeasti ovat. Se on minulle pieni hupi yrittää vähitellen kerryttää sitä kassaa ja sitten voikin yhtäkkiä esim. maksaa jonkun pienemmän lainan kokonaan pois:) Minä siis käyttelen salatiliä myös yhteisiin menoihin.


      • alkup.
        300 € kirjoitti:

        Tuo 300 € on meilläkin semmoinen summa, joka yritetään kummallekin jättää omaan käyttöön. Se on muuten myös toimeentulotuen määrä henkeä kohti, mutta siitä summasta olisi tarkoitus maksaa myös ruuat, lehdet ym. talousmenot vuokraa lukuunottamatta. Että köyhä ei pitäisi olla vaikka miehesi saisi vain tuon verran on käyttörahaa...

        Salainen vararahasto on minusta ihan ehdoton, varsinkin jos itse on se taitavampi rahankäyttäjä huushollisssa! Ei se ole paljoa mieheltä pois, vaikka ilmoittaisi omat tulonsa esim. 50-100 € pienemmiksi kuin mitä ne oikeasti ovat. Se on minulle pieni hupi yrittää vähitellen kerryttää sitä kassaa ja sitten voikin yhtäkkiä esim. maksaa jonkun pienemmän lainan kokonaan pois:) Minä siis käyttelen salatiliä myös yhteisiin menoihin.

        Kiitos kommentista, hyvä tietää että olen tuon summan kanssa realistisilla linjoilla. Tämä koko asia on nyt sitten vedettävä systemaattisesti loppuun asti. Jos se toimii teillä muilla niin miksei meilläkin :-)


      • iso summa
        alkup. kirjoitti:

        Ei mies ihan uusavuton ole, hän siivoaa, käy kaupassa ja laittaa ruokaa. Taloustöissä tasa-arvo toimii loistavasti ilman että siitä on koskaan tarvinnut edes keskustella. Siksi en aluksi varautunut siihen että tämän rahankäytön kanssa olisi ihan eri juttu! Raha-asioissa hän on ihan eri aaltopituudella, en tajunnut sitä silloin kun hän törsäili omia tulojaan, osteli minullekin kaikenlaista kivaa. Mies on muuten kunnon tyyppi, iloinen ja kultainen, enhän minä muuten sitä jaksaisi tässä enää katsellakaan :-)

        Laadin juuri pudjetin missä kummallakin on taskurahaa 300e/kk omaan käyttöön, talouskassan lisäksi vedän siitä välistä säästöön. Mies on tähän asti saanut menemään yli kaksinkertaisen summan aika helposti. Tänään hän on jo yhteistyöhalukkaampi kuin tähän asti, on saanut tiukkaa faktaa mustaa valkoisella.

        taskurahaksi 300e. pienentäsin puolella ja sitten loput säästöön sen pahan päivän varalle taikka YHTEISIIN hankintoihin, matkoihin. kyllä 150e ja vähempikin riittää kahvilla ja kaljoilla silloin tällöin käymiseen.


      • taskurahaa!
        iso summa kirjoitti:

        taskurahaksi 300e. pienentäsin puolella ja sitten loput säästöön sen pahan päivän varalle taikka YHTEISIIN hankintoihin, matkoihin. kyllä 150e ja vähempikin riittää kahvilla ja kaljoilla silloin tällöin käymiseen.

        Minä haluaisin muutaman käytännön vinkin miten päästä moisiin taskurahoihin kiinni.
        Meillä on molemmat töissä ja lapsia kolme ala-asteikäsitä.... ja moisista taskurahoista voin vain nähdä unta.

        eli laittakaa vinkkiä taitamattomalle!


    • kyllä

      kyllä sun miehes ne kaikki ansaitsee,se on totta, antaahan miehesi sinulle kunnolla kyrpää!ja osta sille kaksi askia päivässä röökii,pizza,tietty tilattuna ja viikonloppuisin kaksi koria kaljaa kylmänä,ME miehet olemme ansainneet sen koska viitsimme tyydyttää teitä.näin se kyllä kuuluu olla;)piste.

      • tässä se sitten tuli

        Harvoin noin syvällistä pääsee lukemaan. Sulla on kuule rattopojan sielunelämä, jos kuvittelet naisen elämän pyörivän jonkun jorman ympärillä. Vähän muutakin pitää miehessä olla, että me tytöt suostuttais siitä päivää enempää selvää rahaa makseleen.

        Ootko muuten kuullut, että sen pelkän miehisen veitikan virkaa pystyy ihan hyvin toimittamaan tietynlaiset erotiikkaliikkeissä kaupan olevat mitä mielikuvituksellisimmat vipstaakin. Pelkkä vaatimaton kertainvestointi ja säännöllinen pikkuparistojen vaihto riittää - tulee suht edulliseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4341
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3538
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1861
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1734
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1457
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      989
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      896
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      862
    Aihe