Bassonsoitosta Kiinnostunut

Nimetön

Morjens.

Kertokaahan hyvät ihmiset mistä kannattaisi aloittaa kun haluaisin alkaa soittamaan bassoa. Elikkä varmaan jotain tunteja pitäs ottaa jostain, mistä esim. löytisi jonkinlaisii opetspaikkoi, onko mitään ns. "kotiläksyjä" joita voisi opetella/opiskella jo etukäteen vaikka ei tiedä soittamisesta eikä koko soittimesta mitään?

Tämmöstä pientä perustietoa jos viittisitte kertoa minulle, kiitoksia.

6

633

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miscannon

      Ensin ostat sen oman basson. Sitten käyt kirjastosta bongaamassa kirjoja. Kansalaisopistoilla voisi olla opettajia. Ja muusikoiden.net kirjanmerkkeihin.

      • Nimetön

        Ok, olisko antaa mitään nettisivuja jossa olis jotain tietoa/juttua ihan aloittelijalle, esim. miten luet tabuja jne. vastaavaa juttua?


    • Bax Esisti
      • botnea

        Bax Esisti = Ex basisti...

        Sä et näköjään kestäny... ;D


    • botnea

      Pari neuvoa:

      - Osta oma ja riittävän hyvä basso, joka soveltuu aloittelijalle. Sen ei ihan välttämättä tarvi olla 5- tai useampikielinen. Sen ei tarvitse soida edes hyvin, kunhan se vain on hyvä soittaa ja tunnet, että otelauta soveltuu sun kädellesi.

      - Opettaja on todellakin alkuun (ja miksei 10 vuotta soittaneellekin) tärkeä. Opettajalla olisi hyvä olla jonkinlaista musiikkipedagogista näkemystä, omaa opintoja alan koulusta. Eli se naapurin Eikka joka on soitellu jo kuukauden bassoa ei välttämättä ole oikea vaihtoehto basso-opettajaksi - jolle maksat 50e tunnista ;)

      - Oikean käden sormitekniikkaa voi opetella aina, vaikka ei vasemmalla teksi mitään! Alkuun todellakin riittää pelkästään se, että saat oikean käden etu- ja keskisormella soitettua tasarytmisesti vapaita kieliä (G-D-A-E) samalla tempolla. Esim. neljä ääntä per kieli ja samalla rytmillä (tempolla), aluksi vaikka kolmen-neljän minuutin ajan. Ihan hyvää sormisynkroni-harjoitusta. Samalla tottuu oikean käden sormetkin kieliin = saat känsäkerrosta sormenpäihin.

      - Kuuntele erityylistä musiikkia ja koeta soittaa mukana. Kuuntele mitä ääntä basso soittaa ja miten se suhtautuu sointuharmoniaan. Tee havaintoja. Hyvällä basistilla on hyvä korva. Kuuntele ja opettele sointuja.

      Tämmöstä.

    • sanon että..

      OPETTELE ITSE! Älä hommaa opettajia!
      Kun opettelet itse, voit soittaa ja oppia miten ja mitä itse haluat ;)
      Niin olen tehnyt minäkin ja bändissä jo soitan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe