"Röyhkeä voro varasti huippuviulisti Pekka Kuusiston ainutlaatuisen sähkökitaran viime viikonloppuna Helsingissä.
Varas vei kitaran lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Kuusiston harmaan Volvon etupenkiltä Punavuorenkatu 2:n kohdalta.
- Auton ikkuna oli lyöty sisään, kertoo rikoskomisario Petri Juvonen Helsingin Keskustan poliisipiiristä.
Kuusisto sai kitaransa vasta kuukausi sitten. Se on tavanomaisesta kuusikielisestä kitarasta poiketen nelikielinen, ja sen viritys on samanlainen kuin viulun. Sitä soitetaan aivan toisin kuin kitaraa yleensä.
Kitaran on tehnyt soitinrakentajamestari Kari Nieminen, joka on rakentanut kitaroita mm. Rolling Stonesille.
- Siinä yhdistyvät sähkökitaran ominaisuudet ja viulun harmonia. Hän teki kitaran minun ajatukseni pohjalta, Kuusisto toteaa.
Hän huomauttaa, että kyseisellä kitaralla ei tee mitään, jos on tottunut rämpyttämään tavallista.
Kuusiston pääinstrumentti on Kulttuurirahaston omistama, hyvin arvokas viulu.
- Sitä en ikinä jätä mihinkään lojumaan, hän huomauttaa." (Iltasanomat)
Miten joku voi olla niin TYHMÄ että jättää viikonloppuna kitaransa auton etupenkille yöksi ja vielä punavuoressa. Varkaudessa ei ollut mitään royhkeää, sehän oli tarjottimella.
Heti paikalla pitäisi arvoviulu ottaa pois moiselta ääliöltä.
Mikä ääliö
Hannu.
0
184
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791