Olen ajatellut liittyä Keventäjiin, mutta haluaisin sitä ennen kuulla teidän mielipiteitänne.
Olisko heidän ohjeiden avulla mahdollista laihduttaa 30-40kg/9kk?
Kokemuksia Keventäjistä?
8
2804
Vastaukset
- pettynyt
Hei!
Olin keventäjissä 6kk. Todella typerä juttu. Aina tulee sama vastaus, hienoa olet pudottanut painoa, olet oikealle tiellä ja jos ei paino ole pudonnut niin sitten toisenlainen vastaus.
Ei siinä ole ainakaan minulle tarpeeksi motivaatiota kun vaan netin kautta "keskustelee"
Laihduin puolessa vuodessa 3 kiloa, toki se on omaa syytäni, mutta minua ainakaan ei keventäjät motivoinut eikä auttanut! - henkselit
Moi!
Liityin keventäjiin vuosi sitten ja paino on pudonnut 5 kiloa eli ei juuri mitään.
Täyttä huuhaata koko juttu.
Kyllä laihduttaja tarvitsee toisenlaista tukea.
Älä liity!- ...
Millaista tukea sinä sitten tarvitsisit? Mikä auttaisi laihtumaan?
- banaani-torvi
Itse liityin kuukausi sitten, olen laihtunut 2 kiloa, ei kauheesti ole iloa kun ketään ei tavallaan kannusta, on pelkkä kuvaruutu.
Jatkan kyllä laihduttamista, mutta en keventäjissä. - Paras apu laihdutukseen min...
Minä olen aivan eri mieltä kuin edelliset kirjoittajat. Minulla Keventäjien ohjelma toimii hienosti. Tulos tähän mennessä: paino pudonnut 15kg.
Mutta itsestähän se on kiinni kuinka tosissaan haluaa ja yrittää laihtua. Jos ei täytä ruokapäiväkirjaa varsinkin alussa tunnollisesti tulee helposti fuskattua. Minulle "nettilaihduttaminen" sopii hyvin. Kun olen saanut motivaation kohdalleen, en tarvitse enää ketää toista ihmistä hoputtamaan laihduttamisen suhteen. Tarvitsemani tiedon olen kyllä Keventäjien sivuilta.
Kyllä 30-40 kg 9kk:ssa on mahdollista. Kaikki on kiinni vain ja ainoastaan sinusta itsestäsi ja siitä, kuinka tarkaan jaksat/pystyt noudattamaan tuohon tahtiin vaadittavaa päivän kokonaiskalorimäärää.
Toisille sopii toisenlainen laihdutusohjelma, toisille toinen. Mutta kannattaako alkaa moittia jotain ohjelmaa huonoksi vain sen takia, ettei itse ole viitsinyt toimia annettujen ohjeiden mukaan.... ? Tarkempia ohjeita kuin Keventäjissä tuskin joka laihdutusohjelmasta saa. Siellä on esim. koko päivän ruokalista annoskokoineenkin valmiiksi laskettu. Voiko olla enää helpompaa?
Kokeile aluksi 3 kk. Sittenhän näet onko se sinun juttusi :)- mieltä
kanssasi. Olen ollut keventäjissä helmikuun alusta ja laihtunut 8kg, enemmänkin olisin laihtunut, mutta oma vika kun välillä hävisi motivaatio ja välillä taas en tajunnut että liikunta kaloreitakin pitäisi syödä, varsinkin sillon kun liikkuu enemmän. Vielä ainakin 25kg pitäisi saada pois, sitten katson pudotanko vielä 5kg.
- alusta lähtien
punnita ruokansa, jos vain silmä määräisesti merkitsee ylös niin helposti tulee syötyä liikaa, eikä paino putoa odotetussa tahdissa. Kannattaa myös valita kevyitä vaihtoehtoja niin saa syödä enemmän, eikä sitten tule nälkä niin helposti, eikä niin helposti repsahda. Jos liityt keventäjiin niin merkitse profiilin tiedot rehellisesti, äläkä ota liian nopeata tahtia pudotukseen, mitä maltillisempi tahti niin sitä varmemmin jaksat keventelyä noudattaa.
- Anonyymi
Olet tainnut vähän syöpötellä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741379Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521066Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 64734
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62717Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627