Otin juuri melko ison tribaalin (mustan) ja olen rasvannut sitä punaisella bebanthenilla ja antanut ruven irrota itsestään. Nyt ruven irrottua olen kuitenkin hieman pettynyt lopputulokseen, tatuointi on joistain osista vaaleampi kuin muualta ja siinä selviä värjätymättömiä kohtia reunoilla. Tatuoija oli hyvä (ja kallis), vian täytyy olla minussa, mitä tein väärin? Mitä unohdin? Pienetkin vihjeet ovat avuksi etten uusi mokaani uudelleenvärjäyksen kanssa, kiitos jo etukäteen.
Huolestuttaa
14
2287
Vastaukset
- itseäsi syytä
Jos olet rasvannut oikeilla rasvoilla ja runsaasti,niin älä syytä itseäsi. Tatskaajatkin ovat vain ihmisiä, jotka tekevät myös virheitä.
Jos tatuoija on niin hyvä kuin väität niin tekee värit uudelleen ilman kyselyitä. Rohkeasti hänen juttusilleen vain.- ei saisi
rupeutua, eli uudelleenvärjäyksen jälkeen rasvaat ja peset runsaammin. Värinlähtö johtuu todennäköisesti rupeutumaan päässeestä tatuoinnista. Mutta hyvät tatuoijat uudelleenvärjäävät kyllä maksutta, käy kysymässä.
- aina rupi päälle?
ei saisi kirjoitti:
rupeutua, eli uudelleenvärjäyksen jälkeen rasvaat ja peset runsaammin. Värinlähtö johtuu todennäköisesti rupeutumaan päässeestä tatuoinnista. Mutta hyvät tatuoijat uudelleenvärjäävät kyllä maksutta, käy kysymässä.
Sehän on avohaava, eihän se voi parantua ellei siihen tule ensin se rupi päälle,
ja vasta kun se irtoaa on iho uusiutunut...
Korjatkaa jos ole vääräs. - Minulle tullut rupi
aina rupi päälle? kirjoitti:
Sehän on avohaava, eihän se voi parantua ellei siihen tule ensin se rupi päälle,
ja vasta kun se irtoaa on iho uusiutunut...
Korjatkaa jos ole vääräs.Joka kerta, ja värit on säilynyt. Ihot on eri paksuisia jollekkin värí ei mene sisään kunnolla. Pitää tykittä kovemmin.
- Takuutakuu
Ihosi on myös voinut työntää väriä ulos eli hylkinyt sitä. Koskaan ei voi tietää, miten oma iho käyttäytyy....
Käsittääkseni kaikilla amattitekijöillä Suomessa on takuu eli ota yhteyttä tekijään ja kuvasi väritetään uusiksi.- .....
Jolla ei yhteenkään viidestä tatuoinnista ole tullut rupea :) Hyvällä rasvauksella minimoidaan ruven muodostumista (joka ei siis ole hyväksi tatuoinnin laadulle) ja iho kykenee kyllä paranemaan ilman rupeutumista. Eli nyt vain paljon enemmän rasvausta, parempi katsoa kuin katua.
- Just Tattooed
..... kirjoitti:
Jolla ei yhteenkään viidestä tatuoinnista ole tullut rupea :) Hyvällä rasvauksella minimoidaan ruven muodostumista (joka ei siis ole hyväksi tatuoinnin laadulle) ja iho kykenee kyllä paranemaan ilman rupeutumista. Eli nyt vain paljon enemmän rasvausta, parempi katsoa kuin katua.
Kiitokset kaikille neuvoista :) Täytyy käydä varjäämässä uudestaan, koetan tuota että ei muodostaisi rupea.
- tatuoijaan....
Just Tattooed kirjoitti:
Kiitokset kaikille neuvoista :) Täytyy käydä varjäämässä uudestaan, koetan tuota että ei muodostaisi rupea.
on ihan luonnollista, että väri ei aina kunnolla tartu (muuten jatkossa kannattaa käyttää rasvaukseen helosania, se ei ole niin "hoitavaa" kuin bebanthen ja värit pysyvät ihon sisällä paremmin, haalistuminen yms. voi myös johtua tuosta rasvastasikin). Itselläni jouduttiin yhtä kuvaa hakkaamaan kolme kertaa (koko kuva vain kerran, kaksi kertaa paikkailtiin), koska olen atoopikko ja väri ei tahdo kunnolla aina tarttua. mutta kuitenkin... yhteyttä vain tatuoijaan, hän paikkailee kuvasi, jotta siitä tulee sellainen kun pitääkin :)
- kommenttia...
nro.1 sillä ei ole mitään osuutta asiaan tuleeko kuvan päälle rupi vai ei... joku väittää ettei saa tulla rupea, mutta miksi hoito-ohjeissa sanotaan ettei rupea saa repiä??????
nro.2 tatuoinnin päälle EI saa laittaa liikaa rasvaa, sen pitää myös hengittää! ei ole mitään järkeä tunnin välein laittaa rasvaa sentin kerrosta!
nro.3 isoja alueita värjättäessä, paikka paikoin jää vaaleampia aukkoja, oli täysverinen ammattilainen tai vasta aloitteleva ammattilainen, sille ei minkään voi...
omasta kokemuksestani voin sanoa, että myös verentulolla on merkitystä asiaan!
jos jonkun pintaverenkierto on niin runsas, että vuotaa kuin seula pistettäessä, mitä luulette onko värittäminen hankalaa? onko mahdollista, että silloin vahingossa jää vaaleampia kohtia?
loppuvetona tähän vielä, itse olen aina tarvittaessa värittänyt kuvan uudestaa veloituksetta, jos parantumisen jälkeen löytyy aukkoja! kukaan meistä ei ole täydellinen, vai voiko jopku nostaa käden rehellisesti pystyyn ja huutaa hep?
tehdään pieni testi: etsikää omasta mielestänne maailman/suomen paras tatuoitsija. katsokaa hänen tekemäänsä tribaalia ensivärityksen jälkeen ja puhukaa sitten vasta onko yhtään aukkoja, vai onko täysin tasainen väri?
lehden kuvat eivät ole sama asia kuin luonnossa 10cm:n päästä katsottuna!
joten lopettakaa se paskanjauhaminen, ensinnäkin siitä ettei rupea saa missään nimessä tulla ja toiseksi, että on ammattitaidon puutetta jos kuva ei ole ensikerralla täydellinen!- löytyi
tatuoija jonka pakeille en ehkä menisi...
Hyviä pointteja, mutta myös taisi tulla sitä paskanjauhantaa omasta suustakin. - LaLaLaa
Jokaisen tatuoinnin jälkeen mulle on tatuoija sanonu et rasvaa n 4 kertaa päiväs, eli liikaa ei saa rasvata, vaikuttaa kuvan lopputulokseen! Ja rupi on tullut aina kuvan päälle, jota ei tietenkään saa raapia. Ruven mukana saattaa lähteä väriä, sille ei voi mitään, ei todellakaan ole tatuoijan vika jos iho hylkii väriä pois.
Mun kuvat on kaikki parantunu hyvin, ja värit pysyny! - olekkaan
löytyi kirjoitti:
tatuoija jonka pakeille en ehkä menisi...
Hyviä pointteja, mutta myös taisi tulla sitä paskanjauhantaa omasta suustakin.pakko tulla, kukaan ei pakota!
kerrohan mitä paskanjauhantaa tuli? vai pelottaako kun sanon asiat suoraan, yhtään kiertelemättä ja mielistelemättä?
no, sellainen vaan olen, kaikki eivät siitä tykkää, mutta minkäs teet kun luonne on tälläinen... turhat paskanjauhamiset sikseen ja asiaan! - vai mitä
olekkaan kirjoitti:
pakko tulla, kukaan ei pakota!
kerrohan mitä paskanjauhantaa tuli? vai pelottaako kun sanon asiat suoraan, yhtään kiertelemättä ja mielistelemättä?
no, sellainen vaan olen, kaikki eivät siitä tykkää, mutta minkäs teet kun luonne on tälläinen... turhat paskanjauhamiset sikseen ja asiaan!kylläpäs nyt ollaan niin puolustuskannalla että, niin kuin joku olisi hyökännyt juuri sinua vastaan. Vai oletko noin epävarma taidoistasi?
Terveystieto ja tatuoinnin parantumistieto näkyy olevan vähän hakusessa. Rupea toki muodostuu osalle ihmisistä, mutta oikealla rasvauksella se minimoidaan. Ei siis liikaa - muttei liian vähänkään. Oikeanlainen rasva EI tuki ihoa.
Suoraan sanomisilla ja väitteiden paikkaansapitävyyksillä on vissi ero, thänk jyy. - Keorg
LaLaLaa kirjoitti:
Jokaisen tatuoinnin jälkeen mulle on tatuoija sanonu et rasvaa n 4 kertaa päiväs, eli liikaa ei saa rasvata, vaikuttaa kuvan lopputulokseen! Ja rupi on tullut aina kuvan päälle, jota ei tietenkään saa raapia. Ruven mukana saattaa lähteä väriä, sille ei voi mitään, ei todellakaan ole tatuoijan vika jos iho hylkii väriä pois.
Mun kuvat on kaikki parantunu hyvin, ja värit pysyny!mulla ainakaan käsivarren kokoiseen tribaliin paljoa paskaakaan rupea tullut, kun oikein hoiti. Eikä ole muuten tarttenu käydä oton jälkeen (6v) lisäilemässä värejä. Ei se tietty tatuoijan vika oo aina jos tulee virheitä, mutta no toiset osaa paremmin kun toiset ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827