Tummiin pukuihin ja kireisiin kravatteihin sonnustautuneita miehiä näkee näin helteelläkin.Ensin sitä katsoo hämmästyneenä,sitten on vaikea pidätellä naurua,sitten käy jo sääliksi.Varmasti hirvittävää tuskaa pukeutua niin helteellä,ahdistus oikein tarttuu.Tv:ssäkin hikoileva mies lukee uutisia,kai niillä on joku orjapukupakko.MIKSI ihmeessä?Ei se ainakaan uskottavuutta lisää.
Pukumiehet olette
11
670
Vastaukset
- jep jep
Minun pukukokonaisuuteni maksaa varmaankin enemmän kuin keskituloisen suomalaisen 3kk ansiot, joten ainakin se kohdallani kielii tietystä statuksesta. Sekä tyylitietoisuudesta. Sekä tilannetajusta.
Jep jep.- MI-82
Eikö sullakin takki ollut Batistini ja housut tais olla loredon... Aitoja italialaisia, mafiakin käyttää!
- uhö
farkut on.
- MMies
Ja kaiken huipuksi nämä sääliöt päättävät meidän asioistamme:(
- särk
Ite oot säälittävä. Suomessa pukeudutaan kaikkeista surkeimmin. Ulkomaillakin ne on just suomalaiset ja brittituristit jotka kulkee joka paikassa sääret ja ranteet paljaana. Italialaisilla ja Espanjalaisilla on puvut tai ainakin suorat housut ja paita aína kun lähtevät asunnon ulkopuolelle. Lämpötilat on kuitenkin eri luokkaa kuin täällä Suomen kesässä.
Shortsit kuuluu kalareissulle tai urheilukentälle. Farkut ovat aina olleet duunarin tai maanviljelijän työvaate, ei mikään cityvaate. Pitkähihainen kauluspaitakin on viileämpi kuin ihon myötäinen t-paita. Järki käteen!- pitkähihainen kauluspaita!?
Onhan vuorellinen takki kesällä aivan sairasta.Puku on enemmänkin univormu,jossa kaikki ovat persoonattomia.
- reinot.
Kyllä kylmäverinen kaveri pärjää näilläkin keleillä vaalealla paidalla ja kevyillä puuvillahousuilla. Rehevät sikapossut hikoilevat shortseissaankin.
p.s. Imagosta ei luovuta. - sen takia
Pukumiehet ovat oman roolinsa takia ahdistuneita. Puku on osa naamiota, joka peittää sen tosiasian, että pää on tyhjä.
Pukumies osoittaa kesällä olevansa täysin kako. Solmio kaulassa helteellä - sehän on kamalampaa kuin spurgun haiseva olemus.
Pukumiehillä ei ole naista, joka opastaisi pukeutumisessa, ja kun omassa päässä ei ole sitä järkeä, ollaan kuin jossain sata vuotta vanhassa valokuvassa. Eikä kukaan nainen pukumiestä huoli. Ei sitten tullut mieleesi, että joissain ammateissa ja työpaikoissa on pakko pitää pukua. Kesällä tosin voisi, ja olisi enemmän etiketinmukaistakin käyttää vaaleaa pukua.
Mukavuudesta voidaan olla montaa mieltä. Kuuma se epäilemättä on kesähelteellä ja kravattikin kiristää tottumattoman kaulaa inhasti. Toisaalta se peittää onnellisen elämän kertymät vyötäröltä kohtuullisen hyvin ja päästää vaatekauppakammoiset miehet helpolla. Peruspuku kun on aina muodissa, älkääkä nyt muistelko Esko-enon 60-luvun rippipukua, jota se on käyttänyt kaikissa sukujuhlissa, vaikkei se oikeasti olisi mahtunut siihen edes 30 kiloa kevyempänä.
Ps. Puolustukseni sanon, että minun ei onnekseni tarvitse käyttää pukua kuin häissä ja hautajaisissa. Ei, vaikka monissa työhön liittyvissä tilaisuuksissa moni muu onkin moiseen sonnustautunut.- vsfda
se on liian kireällä tai kaulus on liian pieni.
- thoume
Pukumiehet osaavat sentään pukeutua. Parempi pukeutua hyvin kuin johonkin repaleisiin farkkuihin.
Sitäpaitsi kesähelteellä mies voi pukeutua ohueseen pukuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa552547Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631682SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631525Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241051Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964