mielenkiintoinen ajatus tuolla eräässä viestissään. Minusta siinä oli totuuden siemen, vaikka en tiedä oliko viesti heitto vai kuinka tosissaan kirjoitettu.
Kysymys oli miesten ja naisten erilaisista tavoista käsittää rakkaus ja sen vastakohta. Miehelle rakkauden vastakohta on viha ja naiselle se on etäisyys. Läheisyys ja rakkaus on naiselle tärkeää ja sen vastakohta on etäisyys ja "yhteydettömyys" (ei yhdynnöttömyys :), minkä nainen saattaa käsittää välinpitämättömyydeksi mitä se toki saattaa joskus joissakin tapauksissa ollakin.
Naiset tarvitsevat parisuhteessa läheisyyttä erityisesti tunnetasolla. Miehille se voi olla pelottavaa tai jopa vastenmielistä jos sitä tapahtuu liian usein ja liian intensiivisesti. Mies haluaa pitää välillä ja ehkä useinkin etäisyyttä säilyttääkseen miehisyytensä?
Mitä ajatuksia tämä herättää teissä? Miten ratkaisette tämän "ongelman" parisuhteissanne? Onko nainen se, joka aina antaa tilaa miehelle jääden itse vaille sitä mitä haluaa, vai olisiko miehen syytä opetella avoimuutta ja läheisyydelle antautumista hieman enemmän?
Yleistin tässä melko karkeasti miesten ja naisten eroja ja haluja; yksilölliset erot ovat suuria ja sukupuolesta riippumattomia.
Kolli Kellisellä oli
18
1450
Vastaukset
- viikonpäivät?
Maanantai läheisyyttä ja välittömyyttä, tiistai etäisyyttä ja välillisyyttä, keskiviikko läheisy...
Ei perkele, ei tule tasajako. Täytyy saada yks päivä lisää viikkoon.- Mangusti.
Ja sitä paitsi kaksi päivää läheisyyttä yhteen pötköön su-ma on jo ihan liikaa, jopa naiselle. ;)
- vastakohta...
Mangusti. kirjoitti:
Ja sitä paitsi kaksi päivää läheisyyttä yhteen pötköön su-ma on jo ihan liikaa, jopa naiselle. ;)
ei kyllä kaikkien miestenkään mielestä ole viha, vaan juuri tuo välinpitämättömyys.
- Mangusti.
vastakohta... kirjoitti:
ei kyllä kaikkien miestenkään mielestä ole viha, vaan juuri tuo välinpitämättömyys.
kanssasi oon siinä, että rakkauden vastakohta on välinpitämättömyys. Erillisyys, minkä nainen helposti tulkitsee yhteydettömyydeksi, ei kuitenkaan välttämättä tarkoita välinpitämättömyyttä.
- rusalka.rusalka
käsitys rakkaudesta.
(uskaltaakohan kirjoittaa edes, kun täällä hiippaa taas joku puskahäirikkö)
Mulla heräsi kiinnostus, kun luin tuon Kollin kirjoituksen kans. Nyt vois sitten miettiä mitä se rakkaus on ja mitä rakkaudettomuus tai rakkauden puute on. Kuitenkin minulle uusi yllättävä havainto, että tosiaankin! mies ja nainen saattaa käsittää rakkauden aivan eri tavoin.- Mangusti.
mielenkiintoista juuri tuo erilainen ajatus- ja tunnemaailma sukupuolten välillä.
Rakkaus on niin laaja asia, vaikka toteutuukin monesti hyvin pienissä eleissä. Mun käsittääkseni rakkaus on jokaisessa itsessä löydettävissä. Sitä ei tarvitse siis edes etsiä, vaan olla sitä. - rusalka.rusalka
Mangusti. kirjoitti:
mielenkiintoista juuri tuo erilainen ajatus- ja tunnemaailma sukupuolten välillä.
Rakkaus on niin laaja asia, vaikka toteutuukin monesti hyvin pienissä eleissä. Mun käsittääkseni rakkaus on jokaisessa itsessä löydettävissä. Sitä ei tarvitse siis edes etsiä, vaan olla sitä.että etäisyys on aika vaikeaa minulle. Mulla on hirvee tarve olla vieressä. Nyt kun tämmönen etäsuhe ...luulen että toinen on ihan onnessaan(on sitä omaa aikaa), mutta mulla on tuskaa. Vaikka tiedän, että toinen on olemassa ja välittää oikeasti.
- Mangusti.
rusalka.rusalka kirjoitti:
että etäisyys on aika vaikeaa minulle. Mulla on hirvee tarve olla vieressä. Nyt kun tämmönen etäsuhe ...luulen että toinen on ihan onnessaan(on sitä omaa aikaa), mutta mulla on tuskaa. Vaikka tiedän, että toinen on olemassa ja välittää oikeasti.
Naisilla usein on niin, että haluaa myös fyysisesti olla miehen lähellä ja arvostaa juuri sitä ajan "antamista" toiselle.
Etäsuhteessa se on vaikeampaa. - rusalka.rusalka
Mangusti. kirjoitti:
Naisilla usein on niin, että haluaa myös fyysisesti olla miehen lähellä ja arvostaa juuri sitä ajan "antamista" toiselle.
Etäsuhteessa se on vaikeampaa.Ajan antamista toiselle- sinäpä sen sanoit.
- vahti-mestari
Vähän piristystä tähän tunkkaiseen ketjuun
http://galleries.mindybucks.com/mindy/desperate/pics/image015.jpg- Mangusti.
ehkä ääriesimerkki, mut jotain tällasta mä tarkoitin.
- ettää
tämä kolli kellinen seukkaa jonkun 50v suomi24 todennäköisen sättipossun kanssa jonka tavannut kai näillä palstoilla että nyt ei kannata vetää johtopäätöksiä miehiin. Muutenkin äärettömän tylsä toi avausviesti lukea kenellekään pl. ehkä siihen liittyvät henkilöt.
- Mangusti.
se voi olla ikävimmissä tapauksissa. Tämä liittyi erinomaisesti avausviestini teemaan.
- vastakohta on
välinpitämättömyys. Mikään muu se ei voi olla. Viha on saman tunteen toinen ääripää ja etäisyys se ei voi olla. Rakastaa voi myös etäällä, olematta läsnä.
- Quark
yhteys näyttää olevan pyhä asia joka oikeuttaa mitä vain, vaikkapa perheen jättämisen, jos toisen miehen kanssa löytyy "sielujen sympatiaa". Ja vikahan ei tietysti ole naisessa vaan miehessä joka ei osannut tarjota oikeanlaisia tunteita... No, totuus se valkenee kaikille sitten ajan kanssa.
oot kuullut miehen suusta sanat 'nainen ajoi minut toisen naisen syliin' :-) Sen sijaan aika moni nainen tuntuu olevan 'ajettu' miehen taholta toisen miehen syliin. Apinoitahan me ollaan vaikka kuinka yritettäis muuta uskotella ittellemme, ei apinalaumoissakaan naaraille oo vitunkaan merkitystä sillä kuka se hallitseva uros sattuu milloinkin olemaan, kunhan se vain on se joka on taisteluissa osoittanu parhaaksi niin nartut on tyytyväisiä ja punainen peppu pystyssä :-)
- eläimellisyys
yrmio kirjoitti:
oot kuullut miehen suusta sanat 'nainen ajoi minut toisen naisen syliin' :-) Sen sijaan aika moni nainen tuntuu olevan 'ajettu' miehen taholta toisen miehen syliin. Apinoitahan me ollaan vaikka kuinka yritettäis muuta uskotella ittellemme, ei apinalaumoissakaan naaraille oo vitunkaan merkitystä sillä kuka se hallitseva uros sattuu milloinkin olemaan, kunhan se vain on se joka on taisteluissa osoittanu parhaaksi niin nartut on tyytyväisiä ja punainen peppu pystyssä :-)
tuli hyvin tässä kirjoituksessa esille
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa672591Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631702SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71660Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631545Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81528Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251228Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241071Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411032RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041012Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78974