Mies ei halua...

nukke------nukke

Huomenta!

Mieheni ei halua, että laihdun, painan yli 100kiloa ja olen päättänyt aloittaa elämäntapojeni muutoksen terveellisempään suuntaan.

Asiasta olen tietenkin keskustellut mieheni kanssa.

Hän sanoo, että miksi alat kiduttamaan itseäsi olet kaunis ja ihana tuollaisena, älä ala laihduttamaan.

Mieheni on itse normaallipainoinen.

Kerron hänelle terveys riskeistä, ja että haluan olla hyväkuntoisempi jne.

Hän ei ymmärrä ollenkaan.

Luulis, että olisin viehättävämpi kevyempänä...

Onko teillä vastaavia kokemuksia.

P.s alan laihdutksen joka tapauksessa, oli mies mitä mieltä tahansa..

6

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -niksuliini-

      Miehesi ei ajattele sinun parasta nyt ollenkaan. Kuvittele itsesi vanhempana..ylipainon takia tulee aika varmasti terveysongelmia..polvet ja lonkat alkaa vikomaan. Kävely huononee..sydän- ja verisuonisairaudet mahd. tulevat kuvioon. Hoitaako hän sitten sinua ja pitää kauniina? Epäilen. Taitaa olla niin..että miehesi pelkää sinun laihtuneena ja kaunistuneena alkavan haaveilla muista miehistä? Itsetuntokysymys näköjään miehelläsi. Älä usko miestäsi..ajattele itseäsi ja omaa hyvinvointiasi. Voit vakuutella tarv. miehellesi..että hänen asemansa ei ole vaarassa, vaikka laihtuisitkin ja muutkin miehet sinusta kiinnostuisivat sutjakoitumisen myötä enemmän. Minun mies ainakin kannustaa ja kehuu edistymistäni. Ompa sääli,ettei sinun.

    • zzzzzzzzz

      Olen nainen ja mieheni on ylipainoinen n. 15 kiloa, minä en halua, että hän laihtuu, pidän hänestä tuollaisena hieman pyöreänä.

      Toki hän saa laihduttaa ja olen iloinen hänen puolestaan jos hän laihtuu, mutta mielummin pitäisin mieheni nyk. mitoissa

    • kuula--

      Minulla on samanlainen mies, hän ei halua, että laihdun, toki minulla on ylipainoa vain 8 kiloa.

      En ole viitsinyt sitten laihduttaa kun mies ei tykkää!

    • miehesi-------

      Niin voisiko, olla, että miehesi pitää enempi lihavista kuin laihoista. Toki se on itsekästä koska sinulla terveysriskit ovat suuret kun painat yli 100 kiloa.

    • .,.,.,

      Miehesi saattaa pelätä että laihtumisen myötä muutut jotenkin erilaiseksi esim. alkaisit katselemaan muita miehiä tms..

    • on niin

      että jokaisen pitää tehdä laihdutus päätös itse ja itsensä takia laihduttaa ja siinä oletkin tehnyt oikean päätöksen, sen päätöksen pitäminen vaan voi olla vaikeaa jos et mieheltäsi saa tukea. Miehesi mielipiteeseen voi olla monia syitä ja sinun kannattaa ottaa selvää mistä kenkä puristaa. Oletko ollut jo tapaamis aikaan ylipainoinen? (ehkä silloin miehesi pitää pyöreämmistä) Onko miehelläsi heikko itsetunto? (onko aihetta pelätä että vaihtaisit miestä) Onko hän mustasukkainen? (eikö hän pidä siitä että muut ihailisivat sinua)

      Minun exä ei paljon piitannut kun yritin laihduttaa, hänen mielestään olin ihan hyvä kiloineni. En saanut kunnon kannustusta, eikä hänellä ollut mitään käsitystä laihdutuksesta (silloin ei hänen mielestään syödä). Nykyinen mies ei ole paljoa kannustavampi, lenkille hän voi joskus mukaan tulla, mutta jos kerron että olen laihtunut esim. puoli kiloa niin saan vastaukseksi "no hyvä". Kertaakaan en ole kuullut että oletpas hoikistunut tai vastaavaa, vaikka housut rötköttää ja olen sen ääneenkin sanonut. Ei kyllä sanonu exäkään mitään vaikka laihdutin 16kg ja nyt nykyisen miehen aikana 8kg, mutta silti aion jatkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5896
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2036
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe