Judas Priestin paras levy?

Mikä se on?

Itselleni yllättäen uusin Angel of Retribution kuulostaa mahtavalta. Silloin kun ostin sen levyn, olin aivan täpinöissäni (en olisi uskonut levyä niin hyväksi, vaikka odotuksia olikin), ja levy piti kuunnella uudestaan saman päivän aikana. Tosin samanlaisia tunteita sai aikaan myös Painkiller.

1980- luvun alun levyt Screaming for Vengeance ja Defenders of the Faith ovat nekin silkkaa loistavuutta. Noilla levyillä on mielestäni tehty parhaimmat heavy-biisit mitä on. Painkiller ja AoR (HEH) sisältävät enemmän metallisia sävyjä.

Tässä siis lopullinen paremmuusjärjestys, vaikka täytyy todeta, että kaikki ovat melko tasavahvoja:

1. Angel of Retribution
2. Painkiller
3. Screaming for Vengeance
4. Defenders of the Faith

7

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veenom

      Omistan yhden JP:n levyn ja se ilm.2005 tai 2006 ja siinä oli JP:n kaikki kuuluisimmat biisit.....en muista enää levyn nimeä mut tuli Angel of retr. levyn jälkeen
      Electric eye paras biisi.....

    • Mutha

      on yli muiden Defenders of the faith. Kokonaan hyvä levy.
      Samaa en voi sanoa muista priestin plätyistä.

    • 555+111

      Painkillerhän on tietysti klassikko, mutta mun pari ooltaimfeivöriittiä JP:ltä on Stained Class ja hivenen yllättäen Point of Entry. Entryltä välittyy joku hiton hyvä fiilis, joku hyvä muisto tai jotain ja se tekee siitä levystä loistavan. Loppujen lopuks fiiliksethän sen levyn loistavuuden määrittelee. Meinaan, että vaikka ois kuinka hyvä levy tahansa ja jos sulle itselles tulee paska fiilis sitä kuunnellessa, niin eihän sillä levyllä tee mitään. Ja sama toisin päin: paska levy, mut fiilikset katossa = suu napsaa.

    • blackie6666

      1.Painkiller
      2.British Steel
      3.Screaming for Vengeance
      4.Defenders of the Faith
      Siinähän ne onki

    • Pekkala

      Angel of retribution on hyvä ja painkiller myöskin. Angel of retribution on mielestäni Priestin paras levy.

    • jatikka

      Täällä ei näemmä Ripper-fanit juhli. Demolition on ihan ärhäkkä veto. Mutta paras kaikista on Painkiller. Angel... on myös hyvä.

    • metalunion

      Priestin ehdottomasti PARAS ja aikanaan aikaansa edellä kiekko: UNLEASHED IN THE EAST/LIVE IN JAPAN !!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      36
      2679
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      13
      1439
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1063
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      49
      997
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      780
    8. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      766
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      686
    Aihe