hyvä nuoruus

Terveeksi, ehyeksi ja aikuseksi naiseksi tullakseen tulee bilettää, juoda viinaa ja harrastaa irtoseksiä, eikö totta?
10683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

sitähän halusit meille sanoa?

Äänestä

miks mullakin puolisairas olo, kun jäi noi irtosuhteet väliin. Tokkopa nyt noinkaan on, mutta toisaalta jos en olisi maistanut viinaa niin en olisi koskaan voinut todeta että ei ole mun juttuni ja muutenkaan koko alkoholi, pahan makustakin.

Äänestä

Itselläni tuo kaava toimi oikein hyvin.
En voi tietysti väittää että se sopisi kaikille.

Nyt kaiken sen kokeneena on hyvä olla oma itseni: suhteellisen raitis, reilu ja tasapainoinen nainen, joka nauttii seksistä vastuuntuntoisesti ja hyvällä omallatunnolla ja tuntee rajansa huumaavien aineiden suhteen.

Suosittelen aloittajalle ja muillekin tytöille.

Äänestä

vasta ku on ollu vähintään sata hoitoa!

Äänestä

Kyllä kyynisiä, katkeria sekä toisiaan selkään puukottavia tässä maailmassa riittää jo ihan tarpeeksi. Toivon, että suurin osa nuorista jättää huoraamisen, gay-misen,juomisen, aineiden käytön sekä yltiöpäisen vastuuttoman riehumisen kokoaan väliin. Ja keskittyy itsekkäästi oman tulevaisuutensa luomiseen terveen ja tasapainoisen nuoruuden jatkoksi.

Äänestä

Tuolla menolla tulee vain lutkia.

Äänestä

sen mitä olen seurannut vanhempia ihmisiä, niin on näyttänyt tulevan juuri niillä, jotka eivät ole viettäneet sitä villiä nuoruuttaan, ne ihmeelliset keski-iän kriisit ja parisuhde karikot eroineen kaikkineen.

Että sinänsä tuo lausuma voi pitää hyvinkin kutinsa. Kun on nuorena mennyt ja kokenut, ei tarvitse enää ns. "puolessa välissä matkaa" alkaa yrittämään elämään sitä toista, toisenlaista nuoruuttaan mistä ehkä kokee jääneensä paitsi.

Äänestä
  • Olisiko näin? Jokaisella on X määrä paheita täytettävänä, tai kuolee onnettomana ja kurjana?

    On tyhmä perustelu "sekoilulle" ja ikuiselle teini-iälle että muuten kuolee onnettomana. Itse kuolen ainakin baarit, viinat ja irtosuhteet missanneena mielestäni onnellisena, enkä juuri perään haikaile.

    On enemmänkin mielen heikkoutta juosta jokaisen himonsa perässä, mutta Jumala antoi ihmiselle vapauden valita, joten siinä valitsette. Muistakaa valita hyvin.

    Äänestä

  • Tuomas Vikvinolainen kirjoitti:

    Olisiko näin? Jokaisella on X määrä paheita täytettävänä, tai kuolee onnettomana ja kurjana?

    On tyhmä perustelu "sekoilulle" ja ikuiselle teini-iälle että muuten kuolee onnettomana. Itse kuolen ainakin baarit, viinat ja irtosuhteet missanneena mielestäni onnellisena, enkä juuri perään haikaile.

    On enemmänkin mielen heikkoutta juosta jokaisen himonsa perässä, mutta Jumala antoi ihmiselle vapauden valita, joten siinä valitsette. Muistakaa valita hyvin.

    jokainen tapaushan on aina omanlaisensa, ainutlaatuinen, mutta vähän näin se on näyttänyt menevän mitä olen seurannut vanhempien ihmisten menoa. En puolla mitään sata lasissa kaikkien kanssa sekstaamista, jokaisen pitäisi arvostaa itseään siinä määrin että tietää itseisarvonsa mikä on enemmän kuin kaikkea kaikille, mutta muuten niistä muista kokemuksista....kyllä, luulen että se puoltaa tasapainoista aikuisuutta. Jos on vahva ja tervepäinen ihminen, heikothan jäävät helposti hunningolle. Mutta elämä on tarkoitettu elettäväksi, nuori on vain kerran, miksei siis kartuttaisi kokemuksiaan koska kokemukset ovat niitä joista omat arvot myöhemminkin rakennetaan.

    Äänestä

Tulee siis huorata ollakseen kunnollinen?

Tuleeko tahallaan sytyttää itsensä tuleen ollakseen varovainen tulen kanssa?

Tuleeko hankkia alkoholimyrkytys voidakseen nauttia viisaasti alkoholia?

Tuleeko elää kuin huora ja halpamainen roisto voidakseen kasvattaa lapsensa kunnolla?

Mielestäni on kyse vain ahneudesta ja yleisestä itsekyydestä. Miksi se sitten on väärin, niin yhden ihmisen itsekkyyden seurakset leviävät hyvin laajalle, koskettamaan ikävällä tavalla sellaisiakin joilla ei ole osaa eikä arpaa asian kanssa.
Eläessänne kuin pellossa unohdatte ettette todellakaan ole yksin, asiaa lienee kuitenkin tämän pitemmälle turha selittää, sillä yleensä ahneet peltosiat vähät välittävät arvoista sun muista "homojutuista".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terve aikuisuus kirjoitti:

Terveeksi, ehyeksi ja aikuseksi naiseksi tullakseen tulee bilettää, juoda viinaa ja harrastaa irtoseksiä, eikö totta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu