Mies joka ajattelisi joskus jotain muutakin kuin omaa napaansa, esimerkiksi luontoa ja eläinten oikeuksia, olisi aika löytö. Vaan tuskinpa niitä kunnolla löytyy, saatikka että ne sitten täällä pyörisivät!
Ekoaatteita
11
572
Vastaukset
- Kukkomies
Periaatteessa asenteiltani ja ajatusmaailmaltani mulla on hyvin vahva eko/vihreä linja mielessäni. Käytäntö sitten kusee pahasti, en tiedä tarpeeksi hyvistä valinnoista tai *krhm* jaksa ottaa selville. Ja olen mukavuudenhaluinen.
Itseasiassa naisystävä joka olis noista jutuista perillä olis kyllä paikallaan. Kasvisruuanlaittotaidosta suuri plussa vaikken itseasiassa mikään vege olekaan.
Eli, ei täysin toivotonta. Sitäpaitsi käsi sydämmellä vannon että olen suunnitellut rakentavani kierrätysosista tuulisähkögeneraattorin Hugh Piggottin ohjein. Eli minullakin vielä jotain toivoa elää oikein jonain päivänä... :)
Tässä hupaisaa on se että en ole mikään vihrepiiperokaan. Kunhan vaan funtsinut noitakin juttuja ja todennut että tää hullu moderni elämäntyyli kaipaa remppaa. Tällä alueella asuu yks suuresti kunnioittamani mies, äijä kierrättää hirsitaloja ja elää periaatteessa 1900 luvun alkupuolen elämää pienin maustein nykypäivän tekniikoista, väittäisin että hänen ekologinen jalanjälki on yks 20 osa taviksen tai enemmänkin.
Mut sellaista. Muista positiivinen asenne :)- mutta...
mistä teidänlaisianne miespuolisia sitten oikein löytää? Itse olen huomannut vaan aika toivottomaksi tämän "etsimisen", kaikki vähät tutut maskuliinisempaa sukupuolta edustavat eivät ole tyyliin kuulleetkaan moisista ekoasioista puhumattakaan siitä, että niitä harjoittaisivat tai olisivat niistä edes kiinnostuneita...:)
- hippijutuista
enää välittää?
minä jätän sellasen ekojalanjäljen että jumalauta näkyy vielä avaruuteen asti!!
nyt ei säästellä mitään, nyt eletään!- Kukkomies
Lapsille, lapsenlapsille, lapsenlapsenlapsille...
Pari palaa hiiltä ja ruostunut rautalanganpätkä?
- etwe
kuin etsiä.
- susi umpihankien
En ole mikään asian puolesta intoilija, mutta ajattelen paljonkin ympäristö- ja eläinoikeusasioita, ja tämänhetkinen työnikin liittyy luonnon tulevaisuuteen. Olen kasvissyöjä, ja muutenkin sellainen uuden ajan ekoihminen. Empä vain erityisesti koe tarvetta mainostaa näitä asioita joka välissä.
Minut voi löytää hyvällä tuurilla vaikkapa tuolta Treffit-osiosta :). Sanoisinpa, että internet ja tietyt harrastukset ovat ne kaksi keinoa, joiden kautta kaltaisiani voi tavata. Oletko pääkaupunkiseudulta?- kyllä
pk-seudulta.:) Ja hienoa, että sielläkin jo ilmoittautui yksi ekoaatteinen miespuolinen! Mutta minkälaisia harrastuksia mahdoit tarkoittaa?
- susi umpihankien
kyllä kirjoitti:
pk-seudulta.:) Ja hienoa, että sielläkin jo ilmoittautui yksi ekoaatteinen miespuolinen! Mutta minkälaisia harrastuksia mahdoit tarkoittaa?
Ekoaatteilla varustettuja miehiä löytynee harvakseltaan sieltä täältä, mutta kaikki sellaiset, joita itse tunnen harrastavat jotain seuraavista: trance-musiikkia, lintujen bongailua, mielenosoituksia, roolipelejä tai itämaisia taistelulajeja. Eivät nämäkään harrastukset tosin tietääkseni aivan täynnä ekoihmisiä ole, mutta niistä löytyy erikoisuudentavoittelijoita, jollaisia miesten on oltava julistaakseen vihreitä arvoja :).
Itse olen sellainen akateeminen maltillinen vihreiden arvojen ja eläinten oikeuksien puolesta taistelija, jollaisia on varmaankin vaikea löytää muuten kuin tästä ja nyt :). Todella hienoa kuulla, että joku arvostaa miehessä näitäkin piirteitä. - luovanainen
susi umpihankien kirjoitti:
Ekoaatteilla varustettuja miehiä löytynee harvakseltaan sieltä täältä, mutta kaikki sellaiset, joita itse tunnen harrastavat jotain seuraavista: trance-musiikkia, lintujen bongailua, mielenosoituksia, roolipelejä tai itämaisia taistelulajeja. Eivät nämäkään harrastukset tosin tietääkseni aivan täynnä ekoihmisiä ole, mutta niistä löytyy erikoisuudentavoittelijoita, jollaisia miesten on oltava julistaakseen vihreitä arvoja :).
Itse olen sellainen akateeminen maltillinen vihreiden arvojen ja eläinten oikeuksien puolesta taistelija, jollaisia on varmaankin vaikea löytää muuten kuin tästä ja nyt :). Todella hienoa kuulla, että joku arvostaa miehessä näitäkin piirteitä.saisi ilmoittautua minulle vaikka heti. Menneisyys Koijärvellä/Greenpeacessa/Amnestyssä olisi plussaa, samoin talonvaltaus Tanskassa/Hollannissa, ainakin pari talvea Goalla/Himalajalla. Kompostointi- ja kasviskokkaustaitoinen pitäisi olla, ajokorttia ei saa olla.
Niin, ja joko taolainen tai buddhisti pitää olla. Tantratietoisuus ei haittaa. Terävä, vähän kyyninen äly yhdistettynä tiukkiin ekotekoihin toimii!
Niin, ja olen tosissani: [email protected]
- Nainen-69
Miehellä pitäisi olla tajua, että turha autolla pörrääminen ja kerskakuluttaminen on lapsille ja lapsenlapsille jne. todellinen ongelma tätänykyä. Ihannemiehellä on tosiaankin vihreät aatteet, muuten ei ole ihannemiestä lähelläkään! Itämaiset taistelulajit ei kyllä musta liity tähän mitenkään... Eikä erikoisuudentavoittelu. Maalaisjärki pikemminkin...
- susi umpihankien
Kunhan luettelin porukoita, joissa olen itse tavannut kasvissyöjäekomiehiä. Ehkä tämä on jokseenkin ikäkysymys, sillä tuskimpa näin alle kolmekymppisenä maalaisjärki tai omien lasten tulevaisuus painaa elämäntapakysymyksissä. Ainakin omalla kohdallani kyse on rehellisesti puhtaasta idealismista ja sosiaalisista tekijöistä ;). Muuten olen kanssasi samaa mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1272832SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän561855Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava801795Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2971733Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201624Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291312Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291299Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1111176Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411092RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052