Hei! Olen ruvennut muuttamaan huonoja tapojani parempaan suuntaan ja tavoitteena on hoikistuminen sekä muutenkin parempi olo. Ennen söin paljon roskaruokaa mutta enää nekään ei maistu kun on vähentänyt. Ongelmaksi on nyt muodostunutkin laihdutus ympäristöni, en suinkaan minä itse. Asun nimittäin vielä kotona ja olen yrittänyt puhua äidilleni että ostaisi sitä ja tätä, siis terveellisimpiä vaihtoehtoja mutta ei. Hän itse on pienikokoinen eikä juurikaan syö ja ostaa kotiin ns. halpoja tuotteita, joissa on sitten enemmän rasvaa jne. Ja hän käyttää kokkauksessakin paljon rasvaa ja ruokakermoja sun muita. Minulla ei ole omia tuloja enkä siten voi itse ostaa "omia eväitä" joten mikä neuvoksi? Puhua olen yrittänyt mutta sekään ei auta. Ehkä muutaman kerran kaapista on löytynyt terveellisempi vaihtoehto mutta aina palataan samaan kaavaan. Haluaisin todella tehdä muutoksen!
Laihdutus vaikeudet
Epätoivoinen_
3
397
Vastaukset
- auta kuin
syödä tätä äidin tekemää ruokaa, mutta syö pienempiä annoksia sekä ala liikkumaan lisää. Kyllä sinä laihdut,jos energian kulutus lisääntyy ja ruoasta on energiavajetta. Nythän on hyvät ilmat mennä mustikkaan jne. Syö metsän antimia. Tai onko teillä mansikkamaata..sieltä herkkuja suuhun. Viinimarjat hyviä. Kyllä sitä voi itsekin keventää syömisiään ja syödä ilmaisia syömisiä, jos ei itsellä rahaa muuhun.
- Laadidaa79
Syö koulussa kouluruokaa monipuolisesti.
- .........
vanhemmilta vaikka rahaa ja käyt ostamassa ite ruuat mitä haluat syödä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?553173Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä312365Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552359Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari892252Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1082156Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721882Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971633Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601399Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1421352Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1831287