Miten saan ystäväni lähtemään suhteesta, jossa egyptiläinen mies mustasukkaisuuksissaan alistaa ystävääni? Rajoittaa menoja, rikkoo välit kaikkiin, tulee työpaikalle huorittelemaan jne jne. Poliisit ovat lopettaneet perheväkivaltatilanteita jo kuudesti, mutta ystäväni aina hehkuttaa, että nyt mies on muuttunut. Egyptiläinen on pettänytkin useita kertoja, mutta ystäväni vain haki hänet toisten naisten luota pois ja joka kerta sanoi, ettei mies enää tee niin... että se oli pelkkä kosto, kun mies luuli ystävänikin käyneen vieraissa. Siis ette usko kuinka raskasta tuota helvettiä on katsoa sivusta. Kerran kaupassa mies lennätti ostoskasseja, kun ystäväni tervehti miespuolista kassaa. MITÄ VOISIN TEHDÄ? Kohta pelkään tekeväni hautajaisjärjestelyjä :(
Pelastusoperaatio
7
1223
Vastaukset
- Käytä päätä
Omanarvontuntoa, kun sietää ja katsoo tuollaista kohtelua?! Olen ollut väkivaltaisessa suhteessa suomalaisen kanssa kylläkin, ja kerran kun mies löi, näytin ovea ja uhkasin poliiseilla, sekä ajoin ulos välittömästi. Enkä takaisin tietenkään ota. En tiedä miten voit auttaa, muutakuin puhumalla järkeä ystävällesi, mutta ainakin pääkaupunkiseudulla on mielestäni vakivaltaisille miehille turvatalo, tai joku vastaava.
- tuohon ystävääsi
ja jos ei silloinkaan ala tajuta niin tyhmästä päästä kärsiköön koko ruumis.
- fhoe
Monikulttuurisiin suhteisiin, mutta minulla on ollut kaksi väkivaltaista ja pettävää suomalaista tyttöystävää. Molemmat heitin ulos, enkä takaisin ottanut, vaikka ruikutus oli kova.
- Käytä päätä
fhoe kirjoitti:
Monikulttuurisiin suhteisiin, mutta minulla on ollut kaksi väkivaltaista ja pettävää suomalaista tyttöystävää. Molemmat heitin ulos, enkä takaisin ottanut, vaikka ruikutus oli kova.
Niin sitä pitää.
- Näkkileipä
tuohon ystävääsi kirjoitti:
ja jos ei silloinkaan ala tajuta niin tyhmästä päästä kärsiköön koko ruumis.
Minä olen aivan samaa mieltä edellisen kirjoittajan mielipiteen kanssa.
Tyhmästä päästä kärsiköön koko ruumis.
Jos ei ystävälläsi ole sen vertaa omanarvontuntoa, että lähtisi tuosta sairaasta suhteesta, unohda hänet. Tämä on kuitenkin SUOMI (eikä mikään Egypti) joten tuo "mies" on täällä huomattavasti heikommalla ns. pohjalla kuin kotimaassaan.
Ei muuta kuin rikosilmoitus poliisille mahdollisen pahoinpitelyn tapahduttua, mene vaikka ystäväsi tueksi (jos jaksat enää tukea häntä). Poliisilääkäri tutkii ja valokuvaa ystäväsi vammat dokumentiksi syytteen nostamista varten.
IKINÄ en tule muuttamaan mielipidettäni, kaikki muslimimiehet ovat vaimonhakkaajia ja piste. Seurustelu-/kihlausaikana puhutaan paskaa ummet ja lammet sekä ostellaan kaikenlaista... vaan kunhan pappi sanoo aamenen, saa nainen tuta, missä hänen paikkansa on; nyrkin ja hellan välissä. Jos ei hän opi olemaan "hyvä vaimo," puhuvat miehen nyrkit jälleen.
Tätä palstaa lukiessa saa usein todella makeat naurut, ihan hävettää voivatko suomalaiset "siskoni" todella olla noin sinisilmäisiä. Moni islamilaisessa maassa asuva mies on varmasti nauranut räkäisesti heille, saatuaan taas viilattua Suomi-neitoa linssiin oikein kunnolla.
Naiset, pysykää kaukana heistä, saatatte muuten lopulta menettää jopa henkenne.
- naapuripalstalta
Ystävä voi kysyä neuvoa naapuripalstalta, siellähän näitä hakattuja vaimoja löytyy pilvin pimein.
Suomi24 > Keskustelu > Suhteet & tunteet > Perheväkivalta - bidrali
Hmm... Kaverin Intialainen mies on samanlainen mutta ei ole pahoipidellyt kaveria varsinaisesti... nyt yrittävät taas yhdessä, vaikka on lapsikin tällä intialaisella toisen naisen kanssa. Rajoittaa tämäkin intialainen vaimonsa elämää ja missä ei mies rajoita niin sitten parin yhteinen lapsi rajoittaa.
Onko tämä egyptiläinen komea tai mikä hänessä on sellaista, että kaverisi on hänen kanssaan...
Vastaako hän kaverisi rahaasioista (taloudellinen riippuvuus) Ovatko he naimisissa, yhteisiä lapsia?
Jos ei ole mitään tuollaista pitäisi jo osata lähteä (niin se komeus nyt ei ole mikään syy jäädä mutta se voi olla joillekin hidaste lähteä... symmetrisille (kauniille/komeille) ihmisille annetaan tutkimusten mukaan helpommin anteeksi ja periksi kuin epäsymmetrisille(rumille, muodottomille)).
Kaverillani ei tietysti asiat ole noin pahasti mutta sen mies toistaa aina sitä samaa kuviota... sitten kun kaveri heittää sen intialaisen pihalle niin tämä hankkiutuu hankaluuksiin tai yrittää itsemurhaa jne. ja taas tulee kaveri auttamaan ja seuraavaksi ovatkin sängyssä ja niin rakastuneita ja elävät sen pariviikkoo rauhassa (tosin kinastelevat välillä int. miehen busineksista) Ja sitten taas räjähtää riita päälle.
Intialainen mies on myös älyttömän mustasukkainen tutkii kaikki kaverin menot ja tulot ja lukee viestit... Minunkin asiat selvittää, jos ne liittyy jotenkin kaveriin.
Nyt ovat taas sovussa saas nähdä mistä se int. taas pihalle lentää, jos on lentääkseen...
Kaverias pitäisi rohkaista ja ottaa sitä korvista kiinni ja kysyä että onko heidän suhteessa mitään sellaista minkä takia kannattaas ees yrittää... Mies hoitoon ja puhutteluun myös.
En usko että mies siitä muuttuu mutta kaverin pitäs myös nähdä se, että ei mikään muutuja se helvetti tulee jatkumaan, vaikka mitä mies sanosi ja vaikka vähän aikaa meniskin ihan kivasti.
Jos perus luonne on dominoiva niin se on... toisaalta, jos kaverisi on alistuva luonne niin eipä se itse pääse osastaan pois ja varmasti se egyptin mies järjestää kunnon shown, jos saa tietää et kaveri yrittää erota siitä... pahoin pelkään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862