Juu, eli sain sedän akustisen kitaran, kitara on toimiva ja juuri oli viritetty kun sen sain. Mutta sain kitaran sillä ehdolla että alkaisi harjoittelemaan soittamista sillä. Kiinnostusta riittää, mutta taitoja ei ole tipan vertaa. Setäni ei itse osaa myöskään soittaa hirveästi, enkä häntä juuri näekkään. Kaverini kautta saan hieman neuvoja. Kitara tunneille en pääse, sillä perheellämme ei oikein rahaa liikaa mihinkään suuntaan heru.. Kirjasto on muutaman kymmenen kilometrin päässä, joten sinnekkään ei oikein kävellä jaksaisi. Mutta nyt heräsin aatteeseen että jos netissä olisi näitä neuvoja miten päästä aloittamaan ja siitä sitten vähän taitoja nostamaan vaan.
Joten kerrottehan sivuja jossa olisi neuvoja. Olen saanut käsityksen että Dingon Levoton tuhkimo, olisi hyvä harjoitus biisi aloittelijalle(?), jos näin niin sanottehan myös.
Joten kerrottehan sivuja jossa olisi neuvoja. Olen saanut käsityksen että Dingon Levoton tuhkimo, olisi hyvä harjoitus biisi aloittelijalle(?), jos näin niin sanottehan myös.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osaat kai englantia?
http://www.justinguitar.com/
Tuolla olisi opastusta, sieltä vain vasemmalta sivupalkista beginners course.
...kovin hyvin. Eli englanti ei juur taivu, jotain voin kuitenkin ymmärtää.
Jos sen saisi suomennettuna, en tuosta juuri mitään selville saanut.. Huono englanti juu.
Tässä ihan hyvä sointukartta. Samasta soinnusta on monta eri versiota, mutta valitset sen, mikä helpoimmalta tuntuu:
http://www.swingers.viihde.org/swdoc/soinnut/sointu.htm
Annan nyt Levottoman Tuhkimon piehtaroida levottomana, koska kitara ei juuri nyt ole käsillä, enkä pysty hahmottamaan biisin sointuja päässäni (päissäni). Mutta jos aloittelisin ja vielä akustisella, etsisin sellaisia muutaman soinnun biisejä ja juomalauluja, joita maailma on täynnä. Esimerkiksi vaikka "Yölinjalla", "Keitä ne on sankarit", "Kolme Cowboyta", "Tupakka, viski ja villit naiset", "Baarikärpänen" jne.
Ja jos paperissa lukee soinnut C,F ja G, niin sen ei tarvitse olla mikään absoluuttinen totuus. Voit esim. nostaa jokaista sointua yhden sävelaskeleen, jolloin niistä tulee D,G, ja A. Helppoja sointuja. Jos sitten haluat myös laulaa, niin sinun on haettava se äänialallesi sopivin korkeus.
kiitoksia paljon enköhän tuolla jotain saa sitten soiteltua.
Lisäähän saa laittaa.
Kun et ehkä osaa sitä virittääkään, niin hakusanoilla "kitaran viritys" löytyy esimerkiksi tämmöinen:
http://kotisivu.mtv3.fi/ponto/viritys.htm
ja monia muita sivuja.
Kokeile Guitar Pro - ohjelmaa (se toimii suomeksikin)