Mikä ystävässä

ärsyttää??

Vai ärsyttääkö muita mikään? On kyseessä todella vanha ystäväni, nainen. Olemme tunteneet parikymmentä vuotta ja tulleet suht hyvin aina toimeen, mutta hänessä on piirteitä jotka ärsyttävät minua joskus ihan suunnattomasti, liekö johtuen huonosta erittäin itsetunnostani.

Olen huomannut tän ystäväni olevan esim. raflassa käydessämme erittäin "tyrkky" miehille ja viimeksi kun olimme baareissa, mä kiinnitin huomion erääseen hemmoon, joka lähestyikin minua ja juttelimme jonkin aikaa niitä näitä. Kerroin ystävälleni, että olipas söpö tyyppi jne...,mutta koska olen itse enemmän ujohko enkä sellainen tyrkyllä oleva nainen, niin tutustelu jäi lyhkäseen. No, ei mennyt kuin hetki, niin ystäväni oli tän kyseisen hemmon kimpussa, kiehnäsi iholla, kosketteli yms..,minua ärsytti, mutta yritin olla sitä näyttämättä.

Millainen on ystävä joka flirttailee avoimesti yleensä niille miehille, joista mä olen kiinnostunut?? Ei siinä mitään, jos en itse mitään saa aikaan, mutta jotenkin se aina vaan tuntuu pahalta ja varsinkin, kun tää nainen on tehnyt sitä jo kauan ja myös sellaisen miehen kanssa, joka joskus oli elämässäni ja josta välitän edelleen erittäin paljon.

Mistä sitä saisi lisää ylpeyttä ja itsetuntoa lisää ettei vain piittaisi hänen käytöksestään? Taitaa minun suurin ongelma olla se, että olen niin erilainen kuin tän päivän ihmisen tulisi olla. En hallitse small talkia, vaikka puhelias toisinaan olenkin. En halua tehdä itsestäni numeroa enkä halua olla huomion keskipisteenä, kuten ystäväni, joka tekee mitä vain, että saa huomion itseensä ja nauttii ihan suunnattomasti, varsinkin kun miehet hänet huomaavat.

Olen hyvä vaistoinen ihminen ja olen hokannut, että ystäväni nauttii ihan suunnattomasti siitä, kun saa miehen, kenestä mä välitän, mm. tanssilattialle kanssaan, hänen ilmeestään näkee sen, että tekee joskus kaiken vain minua ärsyttääkseen. Ja kuten eräs miespuolinen ystävä joskus sanoi, "on siinä ärsyttävä ämmä, kiusaa sinua vaan noilla tempauksillaan.." Ehkäpä ystävyytemme on aikansa elänyt ja pitää vain hyväksyä se, että en ole hänen kanssaan enää samalla aaltopituudella, liekö koskaan ollutkaan....?!

3

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotkut ei vaan kehity

      Tuosta ei saanut oikein käsitystä, kun et puhu kovin paljoa muusta kuin hänen ravintola-käyttäytymisestään.
      - Joka on sivumennen aika lapsellisen kuuloista näyttämistä, kun teillä lienee ikääkin jo..

      Onko teillä paljonkin muuta yhteistä?
      Miten hän muulloin ja muissa tilanteissa (selvänä) käyttäytyy?

      Jos hän on useimmiten sellainen MinäMinäMinä, eikä sulle jää tilaa, niin epätasapainoista meininkiä on.

      Ps. ei ole muuten mitään standardia, millainen "tämän päivän ihmisen TULISI (?) olla!"

      Kun me ollaan kaikki uniikkeja tapauksia, ja hyvä niin.

      Ei kaikki ole älyttömän sosiaalisia, karismaattisia, hallitse small talkia ja tykkää olla keskipisteenä - ei suinkaan. Eikä tartte ollakaan.
      Kukas sitä pulinaa jaksais kuunnella..

      Kyllä se on sillä sinun ystävälläsi joku ongelma tässä, kun pitää tuolla tavalla esittää.

      Oletkos ajatellut että asia onkin niin päin?

      Itsetuntoa voi kehittää.
      Missä olet hyvä - tee sellaista. Hommaa uusia harrastuksia. Tee sellaista missä koet onnistumisen elämyksia.

      Hae uusia tuttavuuksia. Laajenna ympyröitä. Älä vertaa itseäsi toisiin, äläkä säti ja arvostele itseäsi.

      Ja jokaiselle löytyy se oma kainaloinenkin, sellainen johon taas ei tuollainen tyrkky-meininki uppoa alkuunkaan. Ihan varmasti.
      Ensin vaan pitää rakastaa ja arvostaa itseä.

      • What' s with you sisters?

        Muistapa kuitenkin, ettei toisten tekemisiä kannata liikaa tulkita, kun teet tulkinnat vain itse omasta näkökulmastasi. Itseäni on kyllä syytetty naisten puolelta tyrkyksi, h*ksi ja ties miksi, mitä kummallisemmissa tilanteissa. Ensinnäkin kaverisi ei välttämättä osaa lukea ajatuksiasi. En minä ainakaan sellaista toisesta heti näe, milloin on jostain tyypistä kiinnostunut, ellei sitä kerro. Toisekseen tyrkyksi leimaamiseen on omalla kohdallani riittänyt pelkkä keskustelu, innostuminen tai hymy. Kateus on niin kattava ilmiö ja katsojan silmässä, että on milteinpä sama, mitä teet, kun voit tulla leimatuksi ihan mistä vaan.

        Jos nämä baari-iltojen kähmintätuokiot ovat sinulle tärkeämpiä kuin tämä kaverisi, niin dumppaa se sitten. Niin on minullekin tehty, kun kateus on kasvanut liian suureksi kestää. Ehkäpä löydät sen oman kultasi, jota voit sitten mustasukkaisena kytätä, ja hu*ritella sitten niitä naisia, joille miehesi vakuuttaa olevansa sinkku tai huonossa suhteessa ;) (Näin kyynisellä huumorilla.) Älä hae kateudellesi tukea joidenkin typerien miesten, typerä ämmä/h*ra kommenteista, se on jo säälittävää. Ehkäpä sinusta puhutaan samoin, kun et ole kuulemassa.


    • tuotanoin...

      sairaanloinen valehtelu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4320
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3524
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      157
      1841
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1726
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1452
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      974
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      879
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      866
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      858
    Aihe