Ilmastoinnin asennus

Onko mahdoton ajatus, että asentaisi ilmastoinnin -91 malliseen Mazdaan. Myykö joku ilmastointi laitteita käytettynä ja täytyykö sen olla juuri Mazdaan sopiva laite? Mitä semmoinen ilmastointi tulisi maksamaan? Kiitos vastauksista.
5538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tulee enemmän kun autosi nykyinen arvo on.

Äänestä

osille tulee verovapaasti tilattuna saksasta hintaa n. 1000 euroa

siihen lasket 2-3 päivän työpalkan asennukselle
a 55e tunti

Äänestä
  • Koska täällä oelminen on sulta poissa töissä olemisesta, ja jää palkka saamatta, samoin nukkuminen, yöunet kustantaa sulle semmosen 100€ vessassakäynti tommonen 7€/kerta.

    Aika rajua

    Äänestä

Jos löydät jostakin jenkkien vientimallin raadon jossa olisi toimiva ilmastointi: Erittäin epätodennäköistä. Suomeenhan noita ei tiettävästi tuotu koskaan AC- versioina, syynä täkäläinen verotus ja silloinen karvalakkimentaliteetti noin yleensäkin.

On metkaa sinänsä että kun päättäjät päättävät verottaa rankasti jotakin auton varusteita, niin Suomalainenhan ei uskalla ryhtyä vihaamaan ja arvostelemaan niitä päättäjiä, vaan niitä varusteita jotka ovat (olivat) verotuksella saatettu tavallisen tallaajan ulottumattomiin.

Nykyäänkin meillä on vielä sankat joukot niitä suksentervaajia joiden mielestä esim. ilmastointi on pelkkää Kapitalistien hapatusta ja humpuukia..

Kuitenkin kyseessä ON turvallisuusvaruste joka mahdollistaa kuljettajan keskittymisen liikenteeseen, sensijaan että hikoilisi tuskissaan hiki silmiä kirvellen, tai syksyisin kurkkien huurteisten lasien takaa.

Ilmastoinnin purkaminen autosta ja sen asentaminen toiseen autoon on yleensä sen luokan työ, molempia autoja joutuu purkamaan rankalla kädellä, että tuonkin ikäisen auton ilmastoinnilla jälkikäteen varustaminen ei tunnu kovin mielekkäältä, itse katselisi ehkä uudempaa autoa sillä rahalla ja vaivalla mitä tuollainen projekti tulisi nielemään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huh hellettä kirjoitti:

Onko mahdoton ajatus, että asentaisi ilmastoinnin -91 malliseen Mazdaan. Myykö joku ilmastointi laitteita käytettynä ja täytyykö sen olla juuri Mazdaan sopiva laite? Mitä semmoinen ilmastointi tulisi maksamaan? Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu