Noniin, kirjoitampa itekin tänne jotain...Erosta on nyt reilusti ylipuoli vuotta ja tuntuu ettei tuska helpota...välillä tuntuu että kyllä tämä tästä mutta sitten seuraava hetki hän taas ilmestyy mieleeni, tuntuu etten saa häntä mielestäni...Aamulla herään siihen että minulla on ikävä häntä ja toivoisin hänen olevan vieressäni...Uutta suhdetta tuntuu olevan hankala aloittaa koska kaikki tuntuu muistuttavan hänestä...ehkä asiaa vaikeuttaa kun olen aina tiennyt että hän on se joku minulle...toisaalta jos emme ole yhdessä niin ehkä sitä ei ollut tarkoitettu...en tiedä...tuntuu että välillä olen ihan hukassa ja tekisi vain mieli sanoa hänelle mitä tunnen. toisaalta taas en haluaisi sanoa mitään...
Yli puolivuotta eikä helpota...
4
1036
Vastaukset
- auttaa
sanominen. Mitä jos hänellä olisi vieläkin.. vastaavia tunteita sinua kohtaan?
-mutta harkitse - se vaan on
Itsellänikin ero takana, vaikeeta on, mutta ei auta. Sitä ei vain ollut tarkoitettu, niin kuin ei varmaan teilläkään kun kerran ette ole yhdessä.
Uusista suhteista sen verran, että älä edes yritä solmia uusia suhteita niin kauan kuin haet toisessa osapuolessa exäsi piirteitä. Sitten kun lakkaat ajattelemasta, että "ei tuo ole yhtään niin hyvä kun exä, tuo tekee tuonkin erilailla kuin exä, en voi tuntea tuota kohtaan niin kuin exää...", sitten olet valmis uuteen suhteeseen. Kun et enää ajattele ja peilaa exääsi uuteen.
Laastarisuhde voi olla hyväksi, mutta vain sillä edellytyksellä, että kumpikin tietää, että missä mennään. Sinä et yritäkään saada mitään tunteita toista kohtaan ja se toinen ei elättele suhteesi mitään toiveita. Voi sitä nauttia toisen läheisyydestä ilman sen kummempia odotuksia ja vaatimuksia.
Yhteyttä en suosittele ottamaan. Itse olen tehnyt sen virheen, että olemme nähneet exän kanssa silloin tällöin. ISO virhe, arvaat varmaan, että ne vanhat tunteet tulee esiin, parantumisessa tulee reilusti takapakkia ja sitten sattuu taas. Ajan kanssa toteutuu se, että poissa silmistä, poissa mielestä.
Koitahan jaksaa, yritä etsiä jotain mielekästä päiviisi. Kyllä se ohi menee, vaikka aika tuntuukin nyt matelevan ja tuntuu ettei paranemista tapahdu. Voimia!! - mie vaan
mulla sama homma mutta me pidetään yhteyttä vaikka tiedän vaan satuttavani itteäni näkemällä toista ja pitämäl yhteyttä. Se tietää mun tunteet ja musta vaan tuntuu pahalle sen uus suhde joka on nopeesti menny vakavemmaks kun meillä ikinä oli. :( Tahtois vaan unohtaa mutta sit kuitenkaan ei. Loppuis nyt edes tää rakkaus.
- Yksinäinen...
Tuttu tunne. Mulla nyt vuosi kohta erosta eikä helpota. Ja pari viikkoa sitten jouduin vielä kattelemaan jokusen päivän exää ja sen uutta miestä vaikka olikin yhteydenpito lopetettu jo aikaa sitten. Se on kyllä aina pahin kolaus itsetunnolle ja tunteille kun ensin se on vakuutellu kuinka sinä olet sille se kaikkein paras ja oikea, ja sitten joutuu katsomaan kun äkkiä löydetty uus mies osoittautuukin paremmaksi kun sinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804