Kyllä minulla menee hermot

turhamainen jöllikkä-jättiotsa

minua ottaa niin päähän korkea hiusraja ,jonka vuoksi silmien yläpuolella ja sivuille jää todella paljon parjasta ihoa. Vituttaa niin perkeleesti. Lisäksi haluaiin suuremmat silmät.
Mitä teen ? kauneusdes¨ta on tullut pakkomielle ja se vie kaiken elämänilon.

2

1471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhamainen jöllikkä-jättiotsa

      minulla on ohimon kohdalla vähän hiuksia, joka lisää suurta tyhjää tilaa.
      Miten siihen saisi kasvamaan hiuksia? Onko mahdollista ?

      • Hiukset kasvamaan

        Hei, olit jättänyt viestisi jo viime kuussa mutta selailin tässä tätä palstaa ja luin viestisi.

        Voin kertoa, että kyllä tiedän miten paljon voi korkea hiusraja ärsyttää!! Vaikka kasvoissa ja ulkonäössä muuten olisi kaikki hyvin, korkea hiusraja pilaa sen. Se on niin ärsyttävää! Niin ärsyttävää ettei sitä voi ymmärtää kukaan kenellä ei itsellä ole/ole ollut kyseistä vaivaa.

        Minuakin tuo asia piinasi vuosia, joka päivä kun katsoi peiliin, näkyi ruma ja korkea otsa. Kukaan muu ei ongelmaani ymmärtänyt, kaikki sanoivat "olet kaunis kuin nukke" ja blaaa blaaa blaaaaa... Kerroin heille, että tämä ei ole teidän ongelmansa, tämä on MINUN ongelma. Siskollekin tuli joskus suututtua kun hän ihmetteli kun aina valitin otsastani (sisko on joskus nuoruudessaan viillellyt käsiinsä aikamoiset arvet ja hän katuu niitä nyt, eikä voi käyttää koskaan lyhythihaista paitaa), siinä sitten sanoin, että "Minulle on ihan sama onko käsissäsi arpia vai ei, ne eivät häiritse minua mitenkään. Mutta sinulle arpesi ovat suuri ongelma, aivan kuten minulle otsani".
        Eipä ole sisko sen jälkeen omiin kommentteihini otsastani pahemmin puuttunut..

        Kerroin tämän siksi, koska haluan että tiedät, että joku ymmärtää Sinua, eli minä.

        Oletko koskaan kuullut hiustensiirrosta? Itseasiassa itse kävin kyseisessä toimenpiteessä keskiviikkona (Professori Nordströmin Plastiikkakirurgisessa Sairaalassa) Hiusrajaa madallettiin pari cm ja tällä hetkellä näyttää erittäin lupaavalta :) Tosin hiuksia ei alueella vielä kasva, mutta punainen alue ja ruvet kertovat mihin hiuksia alkaa kasvamaan.

        Jos et tiedä, mitä hiustensiirto tarkoittaa, voin tiivisteltynä vähän valaista. No ensinnäkin, minulle tehtiin hiustensiirto Follicular Unit- tekniikalla, eli kirurgi leikkasi takaraivostani suikaleen päänahkaa (n.13 cm), jossa on hiukset mukana. Tämän jälkeen kyseiseen hommaan erikoistunut työryhmä (ehkä 4-5 henkilöä) leikkasivat mikroskoopin alla päänahkasuikaleestani yksittäisiä hiuksia, joissa on mukana myös juuri. Sitten jokaiset yksittäiset hiukset siirrettiin otsalle (otsaan tehtiin jokaista siirrännäistä varten pienen pieni reikä, johon siirrännäinen asetettiin). Aika yksinkertainen juttu, mutta vaatii tuhottomasti työtä työryhmältä!

        Koko sessio hoidetaan paikallispuudutuksessa, eli et tarvitse nukutusta. Saat lisäksi rauhoittavaa lääkettä suoraan suoneen, eli itselläni ainakin oli siellä jopa ihan kivaa. Ruokaakin tarjoilivat välillä.

        Itselläni koko juttu alusta loppuun kesti ehkä 5 tuntia ja melkein samantien pääsin lähtemään. Tosin ensin tarjoilivat vielä teetä ja keksejä.

        Vaikka pää menikin aina välillä rauhoittavasta lääkkeestä sekaisin, huono olo ei tullut missään vaiheessa.

        Valtavasta työmäärästä johtuen hintakin on aika kova, itselläni hiustensiirto maksoi 5500 euroa.

        Arpihan tuosta operaatiosta väkisinkin jää tuonne takaraivolle, mutta se on tosi huomaamaton ja näkymättömissä hiusten alla.

        Jos et tiennyt tästä mahdollisuudesta, käy ihmeessä osoitteessa:

        www.nordstromhospital.fi


        Sairaala sijaitsee osoitteessa:

        Annankatu 11 B
        00120 Helsinki

        Puhelinnumero:
        09-6126363

        Olen kyllä aika vakuuttunut että ei hiuksia saa kasvamaan millään vippaskonstilla alueelle, jolla ne eivät jo ennestään kasva. Itsekin on tullut yritettyä kaikenlaista, tuloksetta.

        Käsittääkseni Professori Nordström on ainoa plastiikkakirurgi Suomessa, joka tekee hiustensiirtoja. Lisäksi hän on itse kehittänyt aikoinaan kyseisen tekniikan.

        Tuloksesta tulee lupauksen mukaan niin luonnollinen, ettei edes parturi voi tietää, onko hiukset "aidot" vai siirretyt.

        Onnea matkaan kaveri, toivottavasti pääset otsastasi eroon. Minä jos kuka tiedän, että korkea otsa on ärsyttävääkin ärsyttävämpi vitsaus!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3110
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1982
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      280
      1590
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      104
      1554
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      261
      1213
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1118
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      87
      1101
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1040
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1023
    Aihe