Oon ollu tässä 2,5 viikkoa laihiksella, en oo laskenu kaloreita mutta luulenpa kyllä syöväni melko kevyesti. Mutta kun tuo paino ei tipu! Ärs!! En oo vielä luovuttamassa mutta ehkä korkeintaan kilo on alkupainosta lähteny. mulla on tosi hidas aineenvaihdunta, johtuneeko siitä? Auttakaa pliide.. Mitä pitäs tehä et aineenvaihdunta nopeutus? Ummetustakin on, mutta mistä kuitua jos hiilareita pitää välttää? Kasviksia, marjoja ja hedelmiä syön kyllä varmasti tarpeeksi, lihaa syön aika vähän ja makkaraa en ollenkaan. Päivässä kuppi puuroa ja yks ruisleipä. Joskus iltasin rkl pellavansiemeniä. Ei auta. Mitä teen?? Ai niin, oon nyt 158/63kg.
En laihdu!
4
686
Vastaukset
- 2vko:ssa - 1,7kg laihtunut
vähän ruokailustasi, niin voi joku fiksu sanoa että oletko syönyt miten kevyesti. Että miksi ei paino putoa. Ai juu..liikutko miten paljon päivittäin?
- tälleen..
No tänään esimerkiksi söin:
aamupuuro rasvattomalla maidolla
kahvia kevytmaidolla
päivällä paistettua kalaa
pari pientä pottua
salaattia puolet lautasesta
illalla kuuden aikaan
melonia
4dl vadelmia
ruisleipä rasvalla, keittokinkulla
2 porkkanaa
Yleensä en syö tuossa järjestyksessä mutta määrältään tuo vois vastata aika hyvin mitä syön. Eli yleensä töissä syön jotain kasvispitoista yhentoista aikaan ja tuon isomman aterian kolmen aikaan. Kasviksiakin ehkä normaalisti syön enempi, eli silloin yhentoista aikaan..
Liikuntaa harrastan 3 kertaa viikkon 10 kilsaa pyörällä, työni on jokseenkin fyysisesti raskasta.
Pitäis ehkä pistää joka päivälle ylös mitä syön.. helpottas itteeki aikas paljon!! - Laadidaa79
tälleen.. kirjoitti:
No tänään esimerkiksi söin:
aamupuuro rasvattomalla maidolla
kahvia kevytmaidolla
päivällä paistettua kalaa
pari pientä pottua
salaattia puolet lautasesta
illalla kuuden aikaan
melonia
4dl vadelmia
ruisleipä rasvalla, keittokinkulla
2 porkkanaa
Yleensä en syö tuossa järjestyksessä mutta määrältään tuo vois vastata aika hyvin mitä syön. Eli yleensä töissä syön jotain kasvispitoista yhentoista aikaan ja tuon isomman aterian kolmen aikaan. Kasviksiakin ehkä normaalisti syön enempi, eli silloin yhentoista aikaan..
Liikuntaa harrastan 3 kertaa viikkon 10 kilsaa pyörällä, työni on jokseenkin fyysisesti raskasta.
Pitäis ehkä pistää joka päivälle ylös mitä syön.. helpottas itteeki aikas paljon!!sulla tulee kyl syötyä... Saattaa sekin vaikuttaa. Elimistö pitää hädissään kiinni vararavinnostaan ja aina kun saa, niin laittaa osan varastoon kulutuksen lisäksi. Ruokapäiväkirjan pitäminen olisi varmasti hyvä juttu. Voi kattoa aina viikon päätteeksi miten ens viikolla vois parantaa ja syödä monipuolisemmin.
Minkä ikäinen olet?
Itsellä ainakin laihdutus lähti toooodella hitaasti liikkeelle... Sit kun kului aikaa kuukausi, niin homma vauhdittui. Kaippa se elimistöllä ottaa oman aikansa ennen kuin tottuu. Nälkäkuurille en halua. - Laadidaa79n.
Laadidaa79 kirjoitti:
sulla tulee kyl syötyä... Saattaa sekin vaikuttaa. Elimistö pitää hädissään kiinni vararavinnostaan ja aina kun saa, niin laittaa osan varastoon kulutuksen lisäksi. Ruokapäiväkirjan pitäminen olisi varmasti hyvä juttu. Voi kattoa aina viikon päätteeksi miten ens viikolla vois parantaa ja syödä monipuolisemmin.
Minkä ikäinen olet?
Itsellä ainakin laihdutus lähti toooodella hitaasti liikkeelle... Sit kun kului aikaa kuukausi, niin homma vauhdittui. Kaippa se elimistöllä ottaa oman aikansa ennen kuin tottuu. Nälkäkuurille en halua.Mäkin olen ajatellut että syön liian vähän mutta en tiiä mitä sitten lisäis.. Aamulla en kyllä pysty syömään enempää kuin puuron mutta yhdeksältä jotain vois jo mennä. Rasvaa pitäis ehkä saada mutta mistä sitä saa muuten kuin leivän päällä? Jos syön päivässä yhen leivän niin sen päällä on mitätön määrä rasvaa.. Öljyä paljaaltaan? Yöks.. :) Aloitin tänään ruokapäikkärin pidon, pitää laitella ylös syömiset ja kattoo mitä lisäis.
Olen 23 vuotta.
Onneks ei oo vielä tullu semmosta oloa että lopetan yrittämisen kun en laihdu. pitää vaan yrittää, ei mua haittaa jos laihtuminen on hidasta kunhan sitä tapahtuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067522
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253481Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3521520Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591347