Tän päivän ruuat:
aamulla: 1 ruisleipä (ilman voita)
1 kalkkunaleike
tomaattia
tuorekurkkua
vesi
päivällä: paistettua merilohta n.70g
1 ruisleipä (ilman voita)
1 kalkkunaleike
tomaattia
tuorekurkkua
vesi
illalla: ruispuuro veteen n. 2½dl
karviaisia 1dl
1 ruisleipä (ilman voita)
1 aamupalajuusto (5%)
1 kalkkunaleike
tomaattia
2vpl suolakurkkua
vesi
liikuntaan en vielä ole saanut tarpeeksi innostusta, joten kulutan suunnilleen vain sen peruskulutuksen (n.1500kcal) päivässä. Sen sijaan kiinnitän enemmän huomiota syömisiini, ainakin toistaiseksi. Laihtuuko noin?
Laihdunko näin:
4
506
Vastaukset
- ollaan tyhmiä
ja kysellään täällä aivan typeriä kysymyksiä....ettekö osaa itse hakee tietoa
>ei kukaan voi tietää laihtutko sinä,käyttäkää omaakin järkeä....jos sitä on - Laadidaa79
Lisäksi ruokavaliota pitäisi monipuolistaa. Et jaksa liikkua kunnolla tolla ateriamäärällä.
- ...........
edes ole 1500.kalorin edestä syömistä syöt liian vähän,kun itelläni on 1200.kalorin ruuat päivässä ja siihen kuuluu paljon enemmän,ku tohon sun listaas.
- ja kallisarvoista sellaista
Kirjoitat, että ruisleipä ilman voita. VOita ei nyt kukaan hullu leivälleen laittaiskaan mutta kasvislevitettä (vähärasvaista) on parempi käyttää. Tuhannet, jopa sadattuhannet suomalaiset tekevät sen virheen, että jättävät levitteen kokonaan leivältä pois (Hanna Partasen kirjasta:Olet mitä syöt). Hyvät rasvat saadaan juuri oikeasta levitteestä.
Sun syöminen on muutenkin aika vähänlaista, et tosiaan varmaankaan jaksa liikkua tuolla ruokamäärällä. Ja aineenvaihdunta pysähtyy varmaan jossain vaiheessa. Välipalaa (kasviksia, hedelmiä, marjoja) kehiin ja vaihda aamu- ja iltapala keskenään, illalla liian raskas mielestäni ruispuuro. Ei uni tuu. Aamulla tärkeä tankata kunnolla.
Muuten ruoka-aineet kohdillaan, mutta määrää voisi vähän lisätä ja monipuolisuutta tietenkin. Vähärasvaisia leikkeleitä ja muuten, missä on sun kalsiumin lähteet? Maito, piimä, jogurtti, juusto... Vähärasvaisia tietty. Ai sori, oli sulla yks juustosiivu tuolla : )
Ja vettä pari kolme litraa päivässä. Ja kokeile sitä liikuntaa, aloita pienellä kävelyllä. Kyllä se siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774